Strašák jménem kolonoskopie

Rubrika: Onemocnění a léčba

449234_hospital_roomDřív nebo později někteří z nás uslyší od lékaře zaklínadlo: “Nedá se nic dělat, musíte na kolonoskopii.“ Většina se rozklepe hrůzou, protože si pořádně neumí představit, o co jde, a vždy se najde nějaký dobrodinec, který toto vyšetření popíše tak, že máte chuť předem utéct.

Co to vlastně ta kolonoskopie je a k čemu slouží?

Kolonoskopie je nesmírně užitečné vyšetření, při kterém lékař prohlédne tlusté střevo zevnitř, může takto diagnostikovat jakékoli známky zánětu, polypy, nebo nádory. Prostě vše, co jinými vyšetřeními prohlédnout nejde. Díky tomuto vyšetření se zavčas rozpoznají závažná onemocnění, lze rovnou odstranit polypy či odebrat vzorky tkání pro histologické vyšetření.
Jak je asi všeobecně známo, do tlustého střeva se tento optický přístroj dostává cestou budící u spousty lidí zbytečný stud a rozpaky, tedy přes konečník.

Aby bylo vyšetření úspěšné a mělo žádoucí efekt, je nutné provést jeho důkladné vyčištění. Variant je více, ale nejčastěji používaný přípravek se jmenuje Fortrans. Tři dny před vyšetřením je nutné zahájit dietní režim. Musíte se vzdát masa, zeleniny, ovoce, celozrnného pečiva, luštěnin – tedy jídel s vysokým obsahem vlákniny.
Naopak je velmi vhodné pít velké množství tekutin bez bublinek, jíst polévky a vývary (ale bez zeleniny a masa) pouze s nudlemi, pochutnat si můžete na omáčkách s knedlíkem či těstovinami, výborné jsou i jogurty (bez ovoce) či pudingy, sýry, bramborová kaše. Z pečiva je vhodné bílé pečivo – veka, obyčejný rohlík.

Podle hodiny objednání na samotné vyšetření vám lékař řekne, v kolik hodin musíte začít s vyprazdňováním. V danou dobu si do džbánu připravte litr tekutiny, může to být ovocný čaj nebo šťáva.. Do tohoto litru tekutiny pečlivě rozpusťte a rozmíchejte obsah jednoho sáčku Fortransu (v krabičce na vás zatím počkají další tři).
Tento litr musíte vypít během jedné hodiny. Nejjednodušší způsob je ten, když si rozdělíte dávku po čtvrt hodinách, každých patnáct minut vypijte jeden hrnek roztoku. Pijte po doušcích, nesnažte se vypít hrnek na ex. Po dvou, třech hrníčkách můžete mít pocit nevolnosti. Vydržte, přejde to samo. Snažte se tekutinu v sobě udržet, vyplatí se to. Až dopijete první džbánek, vrhněte se ihned na druhý. Během popíjení druhého litru už můžete počítat, že se pomalu dostaví vydatný průjem.
Nepřestávejte v popíjení, musíte zvládnout ještě třetí litr. Budete velmi překvapeni, s jakou lehkostí už budete tu třetí dávku pít. Pokud po vypití třetího litru z vás odchází jen čirá tekutina, nemusíte načínat poslední dávku. Pokud je stolice ještě zabarvená, je nutné vypít i poslední dávku.
Pokud trpíte zácpou, přidejte si ještě Šaratici. Střevo totiž musí být důkladně vyčištěno, protože jinak nebude možné provést vyšetření v celém rozsahu, nebo pod povlakem stolice může být ukryt patologický nález. Proto dbejte, aby ze střeva odcházela opravdu jen čirá voda.
Počítejte s tím, že průjem trvá i několik hodin. Nesnažte se po stolici utírat klasickým toaletním papírem, zbytečně si už tak podrážděný konečník ještě více rozbolavíte. Nejvhodnější jsou vlhčené ubrousky pro miminka.
Pokud zvládnete toto, můžete si s čistým svědomím říct, že to nejhorší máte za sebou.

Pak už vás čeká jen vyšetření. Při domlouvání termínu si dohodněte variantu tišících prostředků. Toto vyšetření lze provést v celkové anestezi, je tak ale prováděno pacientům s těžkými srůsty či po závažné operaci střev. Nejčastěji je používána analgosedace. Buď v přítomnosti anesteziologa, který vám infuzí zavede látku, která tiší bolest a zároveň vás dostane do silně omámeného stavu, ale jste při vědomí a reagujete na pokyny lékaře. Nejčastěji je aplikována injekce, která vám sebere strach, jste lehce omámení, ale opět reagujete na lékaře.

Samotný zákrok pro pacienta není nijak složitý. Nejprve si lehnete na záda, do konečníku se zavede „hadička“, ve které je „kamera se světlem“. Zároveň je do střeva napumpován vzduch, aby se trochu roztáhlo. Poté je hadička celým tlustým střevem posouvána až nakonec. Během zasouvání se budete muset otáčet na bok (dostanete pokyn kdy). Můžete cítit velký tlak, můžete mít pocit, že vás ten tlak musí roztrhnout, což se samozřejmě nestane. Je to opravdu jen nepříjemný pocit, ale netrvá naštěstí moc dlouho, vždy dostanete čas na odpočinek. V průběhu zasouvání lékař na obrazovce sleduje stav tlustého střeva. Pokud najde polyp nebo zánět, odebere maličkatý vzoreček kleštičkami. Zní to drsně, ale protože ve střevu nejsou nervy, vůbec nepostřehnete, že vzorky byly odebrány. Vyšetření trvá průměrně kolem dvaceti minut, ale díky tišící injekci máte pocit, že jde o podstatně kratší interval.
Samotné vysouvání „hadičky“ už nevnímáte, vnímat začnete o chvíli později tlak ve střevech způsobený napumpovaným vzduchem. Takže si stačí v průběhu dne uzobávat Espumisiam, nebo svému dítěti tajně choďte na kapky Sab Simplex.

Nezapomeňte si zařídit doprovod, protože minimálně čtyři hodiny po aplikaci injekce se budete chovat jako opilí, bude se vám chtít spát. Pokud máte malé dítě, musí vám jej někdo hlídat. Po analgosedaci nesmíte 24 hodin řídit automobil ani vykonávat odpovědnou činnost.

Po vyšetření nemusíte držet žádnou dietu, jen se vyhněte nadýmavým potravinám. Kupte si probiotické bakterie, nebo si dopřávejte jogurty, po vyčištění střeva jste přišli i o zdravé bakterie. Pokud vám brali vzorek na histologii, nelekněte se při první stolici. Může se stát, že si strhnete „stroupek“ a objeví se vám ve stolici trocha krve. Je to v pořádku. Výjimkou by samozřejmě bylo masivní krvácení.

Z tohoto vyšetření jde strach, není nijak příjemné, ale opravdu se dá vydržet, a když to budete brát s humorem, můžete na něj vzpomínat v dobrém. Drobný tip na závěr: až budete pociťovat kvalitní účinky vyprazdňovacího roztoku, vzpomeňte si na sudoku. Luštění jde báječně od ruky .

Napsal/a: Chromle

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (52 vyjádření)

  • Anonymní

    Za mesic jdu na kolonoskopii.Co vsude ctu tak to asi neni nic prijemneho a mozna je to i trochu bolestive.Navic na tom byla kamoska a rika ze nikdy vic…Jenze kdyz je cloveku ouvej tak zkusi asi vsechno.Takze se sice netesim ale doufam ze to vyresi muj problem bolesti podbrisku.Snad se tim predejde necemu horsimu.Kdyz to preziju tak se tu zkusim podelit…a nebo rychle zapomenout..

  • Dáša P.
    Dáša P.

    Problém bude v tom, že asi každý to jinak snáší.
    Chromle tady popisovala zážitek z kolonoskopie, jako by to bylo plombování zubu, běžná věc, pohoda…
    Zatímco já bych u toho přinejmenším omdlela :o)

  • halagajda

    No jestli to je prijemne si nejsem jista…:-)V tom programu meli prvnich par dnu detox, nemohli jist co chteli, jen ruzne bylinkove a vitaminove napoje ktere nebyly nejchutnejsi, par uz jich to vzdalo v tomto stadiu.. Taky ty „hvezdy“ v poradu prochazely vsim pred kamerama a tak vsichni divaci videli co z nich vyplavuje…

    Moje kamaradka mi to taky nepopsala jako prijemnou zkusenost, ale ze se potom citila bozsky, tak si myslim ze jestli to ma takovy efekt, stoji to za to.

  • Dášo, napadlo mě to dodatečně taky. Když jsem pila ten roztok, tak jsem si říkala, proč tak moderní soukromé sanatorium, kde mi vyšetření dělali, nenabízí čištění střev tou vodní lázní:-))) Klidně bych si připlatila:-)))

    Kdo to neznáte, tak je to údajně příjemná metoda, při které vám do konečníku zavedou hadičku rozdělenou na dvě části. Jednou do střev vhání vodu a druhou odchází špinavá voda ven. Je to velmi diskrétní, není cítit žádný zápach, ani není nic vidět. Jen si ležíte a zevnitř vás voda čistí….

  • Dáša P.
    Dáša P.

    Laicky řečeno důkladný a hloubkový výplach střev, který zbavuje i léta starých nánosů ve střevě. Viděla jsem na to už hodně reklam. Popisují to (v reklamách) jako příjemné a diskrétní…no nevím. 🙂
    Ale asi jem ten název taky zkomolila, chybí mi tam tuším jedno „o“.

  • halagajda

    To ja opravdu nevim co je co, abych nelhala. Nejsem familiarni s temato terminy..:-)))Co je hydrokolonterapie?

  • Dáša P.
    Dáša P.

    Chromle,
    a nepíš Halagajda spíše o hydrokolonterapii, než o kolonoskopii???

  • K mamografu, pokud se nepletu, na mamograf chodí přece i muži?

    Halagajdo, jsem ráda, že jsi popsala zahraniční zkušenost:-)) Ale jet na dovču na kolonoskopii, tak moc uvědomělá nejsem:-)))

  • Pro Dášu – základem prevence při tomto onemocnění je samovyšetření prsu – je o tom hodně osvěty všude, když tak můžu i něco napsat (nebyl o tom článek i tady? plete se mi to:-)…) pokud máš nějaké rizikové faktory (máš to v rodině apod.)můžou tě začít preventivně prohlížet i dříve (hrazení asi záleží na pojišťovně) – krom mammografie se dělá i vyšetření ultrazvukem a tam je menší číslo podprsenky spíše výhodou:-)…ale na ten mammograf se vůbec stydět nemusíš, určitě nejsi sama s malýma prsama:-)…navíc máš opravdu výhodu, že si je můžeš sama dobře vyšetřit (často se třeba i stává, že „něco“ nahmatá jako první partner, který „se uvolí“ prsa 1x za měsíc vyšetřit:-))…

  • Anonymní

    Ahoj holky,
    to jsem se dozvedela veci o kterych jsem vubec nemela poneti… Tady(v Anglii)je to ted to „vycisteni strev“ velmi popularni, udelali o tom hodne poradu, jeden dokonce s celebritama ktere prochazely cely ten colon treatment. Tady k tomu maji jiny pristup-necekaji az jim doktor povi, ale sami jedou-prevence. Je hodne „package holidays“, ktere nabizeji celou proceduru napr. nekde v horach(videla jsem reklamy na procedury i Thajsku a pod.)v krasnem prostredi, kde jsou vsichni pro ten sam duvod, tak to neni tak hrozive je s kym mluvit(z vlastni zkusenosti nevim, moje kamaradka byla minuly rok, a citila se potom tak dobre-a zadne nalezy namela- ze chce jet znovu!!!).
    Britanie tedkom prochazi hodne zmenami-zaslo to tu opravdu daleko-s obezitou, pitim alkoholu atd(a to nemluvim o tom co tu servirovali detem ve skolach…:-((-myslim ze v Cesku lidi tak nezdrave nikdy nezili, ale co ja vim, uz tam taky docela dlouho neziju:-)))), tak se tedka snazi prorazit novy zdravy zpusob zivota…

    Preci se neni za co stydet, spise by bylo hloupe tezce onemocnet(a mozna i umrit…)protoze jsme se stydeli…

    halagajda

  • Dáša P.
    Dáša P.

    Káčo,
    a jak je to s mamografií, když mám hodně malá prsa a neměla bych do toho přístroje vůbec co dát (po dvou odkojených dětech)?
    Už jsem mad tím mnohokrát přemýšlela. Manža mi z legrace říká, že rakovinu prsa dostat nemůžu, když žádná prsa nemám. Samozřejmě vím, že to není pravda. Ale úplně bych se styděla na ten mamograf jít, když by si se mnou asi stejně nevěděli rady. 🙁

  • K těm nádorům obecně – u naprosté většiny nádorů je jejich „pokročilost“ limitujícím faktorem vyléčení – obecně se provádí tzv. nádorový „staging“ (tj. jestli jsou nádorem potižené i jiné orgány než tzv. primární orgán – obvykle se jedná o plíce, játra, kosti, mozek…) a dále nádorový „grading“ (tj. jak je nádor pokročilý mikroskopicky, jak hluboko prorůstá do tkáně, jestli atakuje blízké uzliny…) – z toho jsou potom u každého typu nádoru přesně určená stadia (obvykle I – IV) a podle toho je určen způsob léčby a hlavně prognóza – a tam jsou statistiky fakt neúprosné…čím nižší je stadium nádoru (čím byl objeven dříve), tím je prognóza přežití lepší a to opravdu významně – navíc specielně u toho tlustého střeva je – víceméně pravda to, co píše Chromle o polypech – a za odstranění polypu s počínající rakovinou přece trochu nepohodlí a nepříjemností při koloskopii stojí, už kvůli těm našim malým dětem, že jo…(když už tu tak osvětově brojím – dámy – nejčastějším typem rakoviny u žen je u nás rakovina prsu, takže nepodceňujte preventivní prohlídky – tam to o tom stadiu vs. prognóze totiž platí dvojnásob…)

  • chromle,díky za článek!Dost jsi mě uklidnila!Mě sice toto vyšetření nečeká,ale člověk nikdy neví:-(kamarádka na tomto vyšetření byla a říkala mi,že jí to tak strašně bolelo,že u toho omdlívala a že jí to vůbec nemohli dodělat:-(tak jsem si říkala,že kdybych na to někdy musela,budu chtít narkozu.Jsem ráda,že to teda není nic zase až tak strašného.Když trochu odbočím:mám kamaráda,který mi řekl,že kdyby musel ještě nikdy na tahání vody z kolena,tak si tu nohu nechá snad radši uříznou,jak to bolelo´,no a mě to dělali asi 6x a cítila jsem jen tlak.Ale díky němu jsem se příšerně bála.TaK nevím,proč ho to tak bolelo.Možná,že záleží na doktorech.

  • Dášo, právěže když se na to přijde včas, tak se dá rakovina tl. střeva léčit s velikou úspěšností. Pokud se to podchytí v prvním stadiu(a to odhalí opravdu jen kolonoskopie) je šance na přežití obrovská. Káča asi napíše víc:-)))
    Jinak já tuto radost podstoupila už dvakrát:-))Díky ní mi našli poprvé zánět ve střevu a teď podruhé naštěstí nic:-))))
    Ještě k polypům. Leckdy bývá polyp ve střevě označován za prvotní stadium rakoviny. Moje tchyně je zdravá jako řípa a nemá žádné obtíže. Přesto, když byla na komplexním vyšetření kvůli podávání léků na ředění krve, našli jí ve střevě několik polypů. Vzhledem k tomu, že má potíže se srážlivotí krve, nemohou jí je zatím odstranit. Není to moc dobrý pocit:-(

    A ještě k tomu eventuelnímu prasknutí střeva. Tato komplikace se dá předpokládat u pacienta se srůsty, případně při těžkém zánětu, kdy je stěna střeva již velmi tenká, nebo po náročné operaci. Tito pacienti jsou vyšetřování v celkové anestezi a s touto variantou je počtáno. U normálního člověka je toto riziko stejné, jako když si jdeš dát vyrthnout zub a zemřeš dentistovi na křesle na krváceni. Sice se tam pumpuje vzduch,ale když sníš něco nadýmavého, tak se ti stevo nafukuje taky:-))

    Pro Eriku: Moje osobní zkušenost byla taková, že jsem nejprve ležela na zádech a pak jsem se překulila nejprve na pravý bok a poté na levý. Na závěr jsem opět ležela na zádech. Na břiše jsem neležela nikdy. Zaujalo mě, že u vás vyšetření probíhá jinak.

  • Dášo P., můj táta byl před deseti lety na operaci tlustého střeva ( měl v něm zhoubný nádor ), kus střeva mu vzali a pak chodil na chemoterapie, což dost těžce snášel…byl na tom hůř psychicky než fyzicky. Od té doby chodí jednou za půl roku na onkologii na kontroly a na kolonoskopii, tuším, jednou ročně. No a zatím se zdá, že je stále v pořádku. Prý mu řekli, že když zvládne sedm let od operace, tak je z toho venku…ale člověk nikdy neví.. Jen tím chci říct, že i ta rakovina tlustého střeva jde “ léčit“ ( ale nejspíš záleží i na trošce štěstí ).
    Jo a u táty to začalo krví ve stolici, kterou nechtěl řešit několik let…a pak už prostě musel. takže raději preventivně vydržet nepříjemné vyšetření, než pak bojovat o život…

  • Dáša P.
    Dáša P.

    Káčo-a dá se rakovina tlustého střeva vyléčit? Já myslím, že když je tam už nádor, tak je hoodně zle. 🙁
    A ta prevence by podle mě měla spočívat ve zdravé stravě, nikoliv v kolonoskopii.
    Máš pravdu, že Češi mají to smutné prvenství, ale je to hlavně proto, že jíme hodně masa, tučné a konzervované jídlo, žádnou vlákninu.
    Asi působím jako protilékařský živel :o) –
    (mám to neustále na očích, jak se medicína vyřádila na mých příbuzných),
    ale nemůžu si pomoct, zastávám názor, že vyšetření nemá být nepříjemnější než nemoc sama, kór když je to jen vyšetření, ne léčba (krom těch polypů, teda).
    Druhá věc je, že kdybych opravdu byla takto nemocná a měla nezaopatřené děti, tak bych pravděpodobně podstoupila cokoliv, abych zůstala naživu a své děti vychovala, to je asi fakt. :o(
    Kéž bychom tohle nikdo nikdy nemuseli řešit!

  • Anonymní

    Pripojujem sa ku Káči a ešte by som podotkla že nejde len o nadory ale v dnešnej dobe sa už začina objavovat choroba zvana Crohn a to taky nieje nič prijemne.Članok to bol uplne krasny a velmi pekne napisany akurat maly preklep pri vyšetreni sa leži skor na boku alebo zadkom nahoru.Profesionalna deformacia,som zdrav.sestra na gastroenterologii…erika

  • Chromle – moc hezký článek:-) – pro Dášu – já si myslím, že když jsme v počtu zhoubných nádorů tlustého střeva a konečníku (na 1 obyvatele) na předním místě (dokonce jsme byli první, ale nejaktuálnější statistiky neznám), tak je taková prevence namístě – já totiž zase sem tam vidím 30+ až 40 leté pacienty (mj.rodiče malých dětí)s nálezy, které už nelze ani operovat, protože si mysleli, že je nějaké vyšetření „úplně zbytečné“…potom opravdu můžeš zemřít přirozenou smrtí – třeba ve 40 letech na rakovinu tlustého střeva…

  • Toto vyšetření mi bylo před pár lety doporučeno, už jen ta představa hadičky v… mě dost odpuzovala, takže jsem s lékaři konzultovala tak dlouho, až jsem vykonzultovala, že to vlastně není zas až tak nutné. Můj stav se časem opravdu upravil sám, takže jsem moooc ráda, že něco takového nebylo potřeba. Teď, když si čtu, co opravdu tento zákrok obnáší, je mi docela zle. Na druhou stranu jsem ráda, že to vím, budu si moc přát, abych to nikdy nepotřebovala:-)

  • Dáša P.
    Dáša P.

    Chromle,
    ten článeček jsi psala z vlastní zkušenosti? Uff. 🙁 Tak to nezávidím.
    Kolonoskopii podstoupili několikrát oba moji rodiče a taky kamarádka. Tahle vyšetření dělá takřka denně můj bratranec-lékař, gastroenterolog. Slyšela jsem o tom dost. Mně už jen při tom názvu běhá mráz po zádech.
    Já zastávám názor, že bych musela mít opravdu smrt na jazyku, aby mě někdo k něčemu takovému dokopal. Mnohdy se totiž dělají „preventivně“ a úplně zbytečně, a už jsem i četla o případech, kdy střevo prasklo (musí se předtím „nafouknout“)!! Raději zemřu přirozenou smrtí… 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist