Stačí odstranit příčinu alergie, aby alergie zmizela?

Rubrika: Onemocnění a léčba

1058869_bella_-_maine_coonPokud už při počínajících alergických potížích odstraníme alergeny, které vyvolávají příznaky, může se dítě uzdravit minimálně ve smyslu vymizení příznaků. Například pokud odstraníme roztoče z pokoje, pak vymizí i noční kašel dítěte vyvolaný roztoči…Někdy ano, ale ne vždycky.

Alergie zmizela…, ale přetrvává
Pokud je navíc kašel kromě s roztoči spojen i s fyzickou zátěží, pak i zde pouhé zlepšení životního prostředí (odstranění roztočů) může odstranit ponámahový kašel. Potlačením hlavního faktoru, roztočů, snížíme reaktivitu průdušek a námaha pak už nebude vyvolávat potíže. Samozřejmě že dítě je i nadále alergické na roztoče, a pokud bude vystaveno jejich velkému množství, může začít kašlat.
Ale většinou, když jsou průdušky v klidu po delší období, je zapotřebí opravdu velkého množství roztočů, kteří budou působit po delší dobu, aby došlo ke novému vyvolání příznaků alergie.
Často pozoruhodný účinek úpravy životního prostředí je jedním z hlavních důvodů, proč se o alergii starat už od samého počátku a nenechat ji rozvinout v plné šíři. Podrobné vyšetření je tedy vždy nezbytné, a to i tehdy, jsou-li projevy alergie minimální. Právě v těchto situacích jsou výsledky nejlepší.

Potlačení příčiny alergie není vždycky možné
Některé alergeny je obtížné vyloučit. U dítěte alergického na pyly travin můžeme omezit vystavení pylům tak, že nepojede na venkov v období vrcholu pylové sezóny, ale nemůžeme úplně vyloučit jakýkoliv kontakt, protože pyly se vyskytují i ve městech, i když v menším množství. Některé alergeny jsou záludné, například alergeny domácích zvířat, především koček. Kočky uvolňují alergeny, které se usídlí v kober cích a v čalounění. Alergeny mohou být přenášeny větrem nebo na oblečení majitele zvířete. A tak se mohou usídlit u souseda, který nemá zvíře, ve škole, v městské hromadné dopravě, a to v dostatečném množství, aby došlo k senzibilizaci dítěte a k vyvolání příznaků u již alergického dítěte. Pak není jiné řešení než podávat různé léky.

Nikdy není příliš pozdě k potlačení příčiny alergie
V případě, že se potíže vyvíjejí už po dlouhé roky, může být potlačení nebo úplné vyloučení alergenu nedostatečné a nedosáhne se úplné kontroly projevů alergie. To je dobře známo u astmatu jako nemoci z povolání. Pekařský učeň odstraní své astma vyvolané moukou z obilí, když urychleně změní obor. Pokud však bude tuto činnost vykonávat dlouhodobě, pak se po jejím ukončení astma sice zlepší, ale bude přetrvávat. Proto je třeba starat se o astma včas, i když jsou příznaky jen minimální.
Doporučená opatření závisí na závažnosti příznaků – jistě musíme být přísnější u dítěte s těžkým astmatem než u dítěte s občasnou rýmou.

Jedná se o ukázku z knihy Alergie u dětí
Portál, 2005

Napsal/a: Dr. É. Bidat, C. Loigerot

Toto taky stojí za přečtení!

Recenze: Sourozenci – o spravedlivé výchově

Snaha o aplikování spravedlivé výchovy mezi naše potomky někdy bývá velkou zkouškou nervů, a leckdy i těžko rozlousknutelným oříškem. A právě

Čtu dál →

[Soutěž] Příběhy obrazů a soch

Máme tu další knižní novinky pro děti a s nimi už tradiční soutěž o jednu z nich. Kdo se

Čtu dál →

Recenze: Knížka pro zvídavé děti

Knížka pro zvídavé děti? Tak to je přesně pro nás, viď, mami? sdělil mi Marek hned po přečtení názvu.

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist