Rýma – nejčastější onemocnění podzimu

Rubrika: Onemocnění a léčba

Sick GirlZase po roce je tady podzimní sychravé počasí a s ním je spojený i výskyt jednoho z nejčastějších lidských onemocnění – rýmy. Nejenže dokáže pěkně znepříjemnit pár dní, ale u velmi malých dětí může být i nebezpečná.

Rýma je vlastně zánětem nosní sliznice, který se projevuje jak výtokem z nosu, tak i kýcháním a vůbec pocitem plného nosu. Výtok může být jak vodnatý, tak hlenovitý.

Příčina rýmy

Rýma je nejčastěji virového původu, jejími původci je nejčastěji skupina tzv. rinovirů, kterých je několik desítek druhů. Ovšem mohou to být i bakterie, kam se řadí například streptokoky.

Akutní rýma je obvykle projevem nachlazení. Na sliznici dutiny nosní vzniká zánět, sliznice se překrvuje a dochází k tvorbě tekutiny, tedy rýmy.

Akutní rýma se nejčastěji vyskytuje právě na podzim, kdy dochází k rychlému střídání klimatických podmínek (vlhko se střídá se slunečným počasím).

Přenos

Je kapénkovou infekcí, tedy vzduchem. Do okolí se šíří viry například kýchnutím.

Inkubační doba

Je různá, záleží také na imunitním systému člověka. Pokud je organismus oslabený například prochlazením, pak se projeví vcelku rychle, nejdéle do dvou dnů, jindy třeba až po 4-5 dnech.

Projevy rýmy

Jak se rýma projevuje, známe asi všichni.

V důsledku otoku nosní sliznice se nám hůře dýchá, nosní dírky se většinou střídavě ucpávají – je omezena průchodnost nosní dutiny. Z nosu vytéká hlen.

Organismus je unavený, může se dostavit bolest hlavy, pálení očí, někdo může trpět i světloplachostí.

Není výjimkou, především pak u dětí, když se přidá i zvýšená teplota.

Děti jsou nejen unavené, ale i podrážděné, nekoncentrované, nemají chuť k jídlu, nic je nebaví. Menší děti navíc mohou vydatně plakat. Rýma se může projevit i řidší stolicí, ztrácí se i další ze smyslů – čich. Často se k rýmě přidává i kašel.

Pokud se rýma vyskytne u kojence, jedná se o velmi nepříjemný stav, neboť takto malé děti ještě neumí dýchat ústy, tudíž jim pak dělá i problém kojení a dostavují se stavy nechutenství.

Může se rýma vyšetřovat?
Pokud navštívíme lékaře, pak nás nějaké velké vyšetřování většinou nečeká. Lékař vyšetří dutinu ústní (krk) a s pomocí zrcátek vyšetří uši (zánět může, zvláště u dětí, vcelku rychle postoupit Eustachovou trubicí do středního ucha a způsobit zánět). K vyloučení postižení dýchacích cest se lékař také zaměří na dýchání.

Pokud by šlo o chronickou rýmu, pak je nutné laboratorní bakteriologické vyšetření pomocí výtěru z nosu, kdy se zjišťuje původce – následně, podle výsledku, se pak určí další léčba.

Léčba rýmy

Protože se většinou jedná o virovou infekci, žádná antibiotika nám na rýmu nepomohou. V tomto případě by mohla i uškodit.

Základem léčby je klid a teplo. Můžeme léčbu rýmy podporovat zmírňujícími prostředky.
Organismu je vhodné dodat zvýšený příjem vitamínu C, který posiluje náš imunitní systém. Nejlepší jsou samozřejmě přírodní zdroje, využít ale můžeme i celou řadu bylinek či vitaminových doplňků, které zakoupíme například v lékárně.

Zapomínat bychom neměli ani na dostatek tekutin, u dětí musíme příjem tekutin kontrolovat a vhodně doplňovat my, rodiče. Nejvhodnější jsou teplé čaje, můžeme přidat i med či citrón (přidávejte až do zchladlé tekutiny, jinak se ztrácí většina vitamínů).

Na pomoc ucpanému nosu můžeme použít nosní kapky, které si můžeme volně zakoupit v lékárně. Jejich základem je, že uvolňují otok nosní sliznice a umožní nám tak lépe dýchat. Pamatujte ale, že tyto léky by se neměly užívat déle jak sedm dní, pak se může stát, že začnou příliš vysušovat nosní sliznici a způsobit další nepříjemné komplikace.
Vhodné jsou i nosní spreje, například Vincentka, Sterimar, které dítěti pomohou se vysmrkat, neboť vydatně zvlhčí sliznici a vyvolají na ní velmi řídkou sekreci.

U nejmenších pak rýmu odsáváme pomocí odsávačky, větší děti je vhodné co nejrychleji naučit smrkat. Při použití odsávačky ale musíme dbát opatrnosti, abychom nepoškodili nosní sliznici. Není proto vhodné odsávat nosánek každou půlhodinu, naopak je výhodné použít po odsávání nosní kapky ke zvlhčení. Jestliže jsou v nose malého dítěte krusty, tedy ztvrdlé hleny, pak je vhodné nejprve dutinu nosní zvlhčit, pak teprve odsát.

U starších dětí a u nás dospělých můžeme zvolit i inhalování, buď postačí pouze teplá voda, nebo přidáme například Vincentku. Můžeme použít klasický hrnec a ručník, nebo využít moderní inhalační přístroje.

Je zároveň nutné myslet i na další věci. Patří sem dostatečné zvlhčování místností, kde pobýváme, pravidelně a často vyvětrat, v místnosti nepřetápět, ale udržovat příjemnou a především přiměřenou teplotu. Ke zvlhčení pomůže například osvědčená mokrá plena přes radiátor a přes postýlku u malých dětí, nebo na topení položený hrneček s vodou k odpařování, koupit se dají i zvlhčovače vzduchu. Těmito aktivitami zabráníme vysušování nosní sliznice, kdy se pak dítěti nebo nám bude hůře nejen dýchat ale i smrkat. Při spaní je dobré podepřít hlavu například jedním polštářem navíc, u nejmenších dětí podložíme celou matraci – taky abychom my, nebo dítě, byli spíše v polosedě. Hleny pak mají lepší průchodnost „vytéci“ z nosohltanu.

Komplikace

Hlavně u dětí je nejčastější komplikací rýmy zánět středního ucha.

Rovněž virová rýma se může změnit na bakteriální. Ta se projeví i změnou barvy hlenu (například do zelena), zánět může postihnout i nosohltan nebo nosní dutiny. Nutná je pak již návštěva lékaře, většinou pak stav vyžaduje antibiotika (jedná se bakteriální infekt).

U kojenců může být rýma i nebezpečná, neboť, jak bylo řečeno, takto malé dítě neumí ještě dýchat ústy, odmítá jíst a začne se projevovat nechutenství.

Pokud rýma trvá déle, například měsíc, dva, pak je nutné skutečně vyhledat lékaře. Může se jednat o chronickou rýmu, která by měla být léčena podle pokynů lékaře. Opět připomínám, že dlouhodobé užívání nosních kapek je nevhodné vzhledem k jejich vysušování nosní sliznice, která může vyústit až v atrofii sliznici provázené krvácením apod.

U dětí je rovněž nutné myslet, v případě například hnisavé a zapáchající rýmy na možnost cizího tělesa v nosní dutině. Opět je nutné vyšetření lékařem.

Prevence rýmy?
Pokud by někoho zajímala vysloveně stoprocentní prevence, pak zklamu – neexistuje. Vhodné je otužování, ale ne na poslední chvíli. V čas je vhodné začít se střídáním teplé a studenější vody při koupeli. Dodržovat základní hygienické návyky, mýt si ruce, oblékat sebe i děti dostatečně, ale ne tak, abychom se přehřívali, v mrazech nezapomínat na rukavice, šálu a čepici, podporovat náš imunitní systém dostatkem vitamínů.

Rýmu nikdy nepodceňujeme, a to jak u dětí, tak u sebe. Dostatečná doba léčby, kdy je základem teplo a klid je nutností.

Jaké jsou vaše prostředky na léčbu či prevenci rýmy? Podělte se s ostatními o vaše zkušenosti.


Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (12 vyjádření)

  • gabulka73
    gabulka73

    jojo, vypadalo to tak

  • Petra Vymětalová

    Gabulko, to byl spam, už jsem to promázla (tady i u několika dalších článků) 😉

  • gabulka73
    gabulka73

    To je nějaká skrytá reklama? Stále stejné nebo podobné opakující se komentáře na mořskou vodu a kapičky u tohoto článku?

  • mura

    Určitě na rýmu -mořská voda-nic jiného já nepoužívám.

  • Marci55

    Jo rýma, tu jsem dostala ted z průvanu. Pomáhá jen mořská voda a trpělivost

  • Anonymní

    My se snažíme rýmě vyhnout preventivně, v chřipkovém období používáme mořskou vodu na čištění nosánku – Quixx baby.
    A když už rýma nastane, tak kapeme mořskou vodu, odsajeme odsávačkou na vysavač…hodně větrám v ložnici a podložím hlavu (vyvýším matraci). Jinak hodně pít a zvlhčovat vzduch.

  • meggi41

    Ach joo,ani nemluvte,moje 9leta mela jen jednou anginu a jednou zanet oyska,jinak nic za cely zivotek,ale kdyz je nahromade,tak jedine s rymou a to takovou tou hnusnou,kdy ma plny nosik a pritom nic nevysmrka,cele noci skoro sedi,je to des a verte,ze uz jsem „stara matka“ 😀 a vyzkouseli jsme vsecko,vsichni odbornici ji videli a stejne,zmrzku ji obcas a kdyz je k tomu pocasi,iblikame se primerene,tady jsou spise deti otuzovane,ze zacatku sem valila oci,kosa a hole nozky atd ,ale my si to rozumne prizpusobily 😀
    Takze nase mala kdyz ma rymu,tak je chudina uplne k.o,zvhlhcuji,mam na to i pristroj,i do zastrcky eukalipt apod ,pije cajiky,papame vsichni zinek stale,med,zazvor cajik,cesko…proste vzdy jsme par dni k.o obe**a modlim se,at z toho neni neco vic,ale paradoxne,tohle staci,kdyz mela hnisav anginu tak to byl slabej cajicek,oproti nasim rymam 🙁 😉
    Ja ji nemela uz leta,mam ted vynikajici imunitu /tukytuk/no ono po2xchemo je to vice nez dobre**
    a tak kdyz rodina lehne,tak ja delam sestricku 😉
    /nedavno se mi deti vystridaly v angine/
    U nas vede franc.sprej s morskou soli St’erimar a koupila jsem z neho novinku,ktera je prave na ucpany nos,a maminka mi pred par dny poslala Pynosol,supr levne ceske kapky,znam je z dectvi*borovicr,eukalipt atd 😉
    Ono se rekne,nechat rymu tak,ale ono to je spis povera a hlavne jak je iv clanku rozumne psano-ryma/nelecena je mrcha a u detu muze udelat paseko dal jinam*
    no ale pozor,znam dospele,co si na nosnich kapkach udelali zavislost a totalne si rozleptaly sliznici,ono vse s mirou,jako u vseho,ze ***

  • Lien

    Díky za článek, zrovna jsem ve stadiu akutní rýmy a dává mi teda opravdu dost zabrat 🙁

    Jen ještě moje zkušenost s Olynthem, měla jsem tedy kapky a připadaly mi jako naprosto úžasná věc, vlastně jsem ani ucpaný nos vůbec neměla. To ale jen do doby, než mi sedlo na plíce a já se pak dostávala měsíc ze stálého pokašlávání, takže od té doby žádné kapky nepoužívám, kromě vincentky. Nadělaly víc škody než užitku.

    Také si dělám mátový čaj nebo teetree olejíček do vysavače a ten pak nechávám u postele celou noc běžet, krásně se zvlhčí vzduch a lépe se mi dýchá, dělám to i malé, pokud má rýmu.

  • Anonymní

    Děkuji moc za vaše komentáře/reakce a především za názory a vlastní zkušenosti.
    Inori, díky za doplnění nejen ohledně oblékání – ono je to skutečně někdy těžké, když se počasí střídá:-)

    Zuzino, taky díky za tvé zkušenosti – se smrkáním moc nepomůžu, neporadím. Náš prcek měl jednou takovou rýmu, že mu doslova tekla z nosu jak vodovod. Tak jsem mu dala k nosu kapesník (jako už několikrát předtím) s tím, že když se nevysmrká (my mu říkáme aby foukal), tak mu dám pod nos kastrol:-) Koukal na mě jak na zjevení a najednou se vysmrkal. Od té doby není vážnější problém a vysmrká se vlastně na požádání:-)

    Ctiradko, taky děkuju za doplnění – hlavně co se týká té matrace, resp. podložení celé postýlky.

    Ještě jednou děkuji všem:-)

    Iveta P.

  • ctiradka

    Pěkné shrnutí…
    Jenom bych dodala – dosávačky jsou dneska i na vysavač a velkýá výhoda takových je to, že se nestrkají dovnitř nosu, tedy nemusíme se bát poškození sliznice (oproti těm hadičkovým kalsickým…). takže já odsávám nos, kdykoliv, když vidím, že je potřeba, tak jako dospělý smrká třeba i pár minut po sobě, tak já odsávám nosík….

    A co se týká podložení „matrace“ u menších dětí, spíše bych doporučila nepodkládat matraci – aby nedošlo k jejímu poškození nebo nalomení, ale raději podložit nohy postýlky – třeba starýma knihama, sešitama, prostě zvednout celou část postýlky a dítě je na matraci jako vždy, jen s nakloněnou postýlkou….

  • Ze svých zkušeností se mi potvrdilo jen to,že rýma se léčí sedm dní a neléčená trvá týden:-D
    Takže spíše jsem začala používat spreje na zvlhčení sliznice a proti ucpávání nosu,zvlhčený vzduch,na noc Olynth do zásuvky..
    Nemáte nějaké typy jak dítko naučit smrkat?Nám se to nějak moc nedaří a to doma pomalu všichni různě popotahujeme a vyfukujeme,ale prcek z nás má jen srandu:-((

  • lnori

    Prevence
    Všechno tam je, jen snad doplnit. S oblíkáním je to složitý, člověk často neodhadne jak venku je, takže když se obleče málo a už nemá čas se vracet, tak je dobrý přizpůsobit chůzi/běh tak, aby se (pokud možno) zahřál a zároveň nezapotil, neuhnal. V opačným případě, když se ustrojí moc a včas si nějakou vrstvu nesundá, zpotí se, tak se už nesmí svlíkat, hlavně teda když je studenej vítr, to dohromady s potem nedělá dobrotu, takže lepší je vydržet a být cítěn ..
    Studená a teplá sprcha je jasná, to se prostě musí vydržet, dá se začínat teplou a vlažnou a postupně ochlazovat, ono to už tak s tím prokrvováním zacvičí.
    No a když už je pozdě, když začíná bolet v krku nebo další příznaky, tak je dobrý se trochu přistrojit (aspoň teplý ponožky na nohy) a pít teplý čaje – snažit se, aby to nepropuklo.
    S nachlazením v létě to je samostatná kapitola, ale taky je to hlavně o rozumu – nesmí se to přehnat se zmrzlinama, studenýma nápojema..

    Tenhle článek se mi líbil 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist