Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Rotavirová infekce

861269_virus

Rotavirus je nejčastějším původcem vážných a nebezpečných průjmů u dětí. Nejvíce jsou postiženy děti do 5ti let, výjimkou ale nejsou ani kojenci a batolata do dvou let. Riziko představuje dehydratace jako následek průjmu a zvracení, která u dětí nastupuje velice rychle a může mít za následek až hospitalizaci.

Rotavirus byl poprvé identifikován v roce 1963, a to na zvířatech (myší mláďata), u člověka, resp. u dítěte byl nalezen o deset let později, v roce 1973.

Rotavirová infekce, jak bylo řečeno v úvodu, patří k velice nebezpečným virovým infekcím, podle WHO zemře ročně na tuto infekci přes půl miliónu dětí do věku 5ti let na celém světě, onemocní jí pak až téměř 150 miliónů dětí. I dospělý člověk se může touto infekcí nakazit, průběh je ale daleko mírnější než u dětí. Touto formou gastroenteritidy onemocní přibližně každé čtvrté dítě z pěti, i ve vyspělých zemích na ni jedno z 200 000 zemře (Beran, Havlík). V ČR bylo například v roce 2006 potvrzeno necelých 5 000 onemocnění rotavirovou infekcí. Prodělání infekce nedává tělu doživotní imunitu, ale další onemocnění rotaviry mívají mírnější průběh než první (čím více, tím je průběh mírnější).

Rotaviry se představují

Rotaviry se řadí do skupiny tzv. RNA virů, čeleď Reoviridae. Při pohledu elektronovým mikroskopem mají tvar jako kolo, odtud také pochází jejich pojmenování (z latiny „rota“=kolo). Rotaviry jsou vysoce odolné na dezinfekční prostředky, například na ether, chlor atd. Naopak jsou ale citlivé na dezinfekční prostředky s obsahem alkoholu (40%), na lyzol a také na jód. Aby dítě onemocnělo rotavirovou infekcí, postačí k tomu poměrně nízká infekční dávka, rotaviry jsou dost odolné, na tuhém povrchu vydrží i několik týdnů, na rukou i 4 hodiny. Přenos rotavirů je fekálně orální cestou, není ale vyloučen ani přenos cestou vzduchu (u některých lidí byl identifikován virus v sekretu dýchacích cest). Nákaza je většinou sezónní, u nás se vyskytuje hlavně na začátku jara, v březnu a dubnu, tj. ve svém maximu, setkat se s ní ale v ČR můžeme v podstatě kdykoliv během zimního času, od listopadu až do konce dubna.

Inkubační doba a příznaky rotavirové infekce

Inkubační doba je velmi krátká, maximálně 2 dny. Nemoc se vyskytuje hlavně u dětí od 6ti měsíců, to především v rozvojových částech světa, ve vyspělých zemí se pak s touto infekcí setkáme hlavně u dětí okolo druhého roku života. I když se často zmiňuje význam kojení jako výborná prevence rotavirové infekce, není jeho význam až tak úplně objasněn. Často se také rotavirová infekce vyskytuje jako nozokomiální infekce, tj. infekce vzniklá ve zdravotnickém zařízení, neméně významný je její výskyt u dětí navštěvujících předškolní zařízení. Děti se nakazí nejčastěji tak, že se dotýkají toho, co bylo znečištěno a následně si pak strkají prsty do úst. Nakazit se tak mohou třeba i na přebalovacím stole v poradně u pediatra, stejně tak od osoby, která jim měnila plenky a neumyla si ruce atd. Virus po průchodu zažívacím traktem odchází z těla ve stolici. Dítě trpí zvracením, průjmem a horečkou. Nejprve se objeví náhle vzniklá horečka, i přes 40°C, a zvracení, pak se přidává i průjem s vodnatou a často zelenou stolicí. Děti nemají chuť k jídlu, mají nafouklá a bolestivá bříška. Vzhledem k tomu, že děti mají rychlejší metabolismus, jsou také více ohroženy dehydratací. Přibližně jeden případ z pěti vyžaduje hospitalizaci. Infekce rotaviry je také typická tím, že stejně náhle, jak začne, stejně tak rychle i skončí. Pouze z fyzikálního vyšetření nelze určit diagnózu rotavirové infekce, ta vyžaduje laboratorní vyšetření stolice dítěte (není ale součástí běžné praxe pediatrů).

Jak  se léčí

Základem je rehydratace a úprava vodního hospodářství organismu. Vysloveně lék na tuto infekci není. Podáváme nejrůznější rehydratační roztoky, které lze zakoupit v lékárnách. Pokud jsou děti kojené, pak rotavirová infekce není důvodem k odstavení. Pokud mají UM, pak se toto mléko vynechá, podávají se například mrkvové a rýžové odvary, postupně pak dostávají zpět typ mléka, jaký měly před samotným onemocněním. Z dalších potravin v rámci dietního omezení patří například rozmixované banány, nastrouhaná jablka, kuřecí vývar. Po odeznění infekce se snažíme o co nejrychlejší návrat k normální stravě. Z léků je možné podávat například střevní adsorbencia, probiotika, antipyretika na horečku. Pokud dojde k těžké dehydrataci, pak je nutná hospitalizace, většinou se jedná o 4 – 5 dní v nemocnici.

Prevence infekce, možnosti očkování

Základem prevence je očkování. Samozřejmostí je dodržování důkladné hygieny, pravidelné mytí rukou apod. Přesto se jedná o prevenci, která má pouze částečný efekt a nezabrání zcela možné infekci. Pokud budeme dezinfikovat například hračky, další zařízení domácnosti, pak je vhodný dezinficiens s obsahem alkoholu v míře 40%. Co se týká očkování, v ČR jsou naočkovány pouze asi 2% dětí. Možností očkování je buď Rotarix, firma GlaxoSmithKline, podává se ústy. Očkování by mělo být ukončeno nejpozději do 24. týdne života dítěte. Skládá se ze dvou dávek. Dále je k dispozici vakcína RotaTeq, firma MerckSharp&Dohme, jedná se o 3 dávky, opět by mělo být očkování ukončeno nejpozději do 24. týdne života dítěte. Podává se také ústy. U obou vakcín se jedná o živé očkovací látky, rozmezí mezi jednotlivými dávkami by měly činit 4 týdny. Lze je kombinovat s dalšími vakcínami. Očkování proti rotavirům není součástí povinného očkovacího kalendáře platného v ČR. Cena vakcíny je okolo 1500 Kč.

Líbí? Neváhej a klikni →Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+

jednadvětřičtyřipět (16 hlasů, průměr: 3,13 z 5)
Loading ... Loading ...

Diskuze k článku

 • Anonymní napsal:

  Pěkný článek. Ano, rotaviry umí děti hodně potrápit. My dospěláci průjmy a zvracení zvládnem. U malých dětí hrozí rychlá dehydratace.
  Myslím si, že hodně problémům se dá předejít tím, že je rodič připraven, informován. Neztrácí pak čas hledáním např. jídleníčku při průjmu atd. Třeba tady jsou rotaviry a vše okolo průjmů u dětí pěkně popsány http://prujemudeti.cz/rotaviry-u-deti-existuje-ucinna-lecba/

  Souhlasíte? Thumb up 0 Thumb down 0

 • Anonymní napsal:

  Taky jsem si tuto nákazu prožili, uveřejnil jsem o tom článek a pár fotek:
  http://www.blogovnik.cz/rotaviry-rotavirova-nemoc-a-male-dite-201504281853.php

  Souhlasíte? Thumb up 0 Thumb down 0

 • Anonymní napsal:

  Syn má 15 měsíců a zvrací mi od soboty, od včerejška jsme v nemocnici na kapačkách. Máme potvrzené rotaviry. Vůbec se návštěvy nemocnice nebojte, já jsem moc ráda, že jsme se rozhodli jít. Během noci se krásně zavodnil, od včerejška je synovi o 100% líp, už nezvrácí,jenom průjem protože dneska už i něco málo pojedl. Celou dobu jsem tu s ním, na pokoji jsme sami a všichni jsou moc hodní. Ta kapačka zní děsivě,taky jsem se toho obávala,ale snáší se to podezřelé dobře. Pevné nervy všem přeji a kapaček se nebojte!

  Souhlasíte? Thumb up 4 Thumb down 1

 • Pavluschka Pavluschka napsal:

  U nás zasáhlo přesně na Velikonoce. Příznaky ale nebyly jednoznačné, doteď Filip drží jaterní dietu, přesnou nemoc se nepodařilo zjistit – určitě rotaviry + něco navíc, co se vrazilo do játra…
  takže ne vždy se může jednat o průjem a zvracení: u nás to byla jen velká únava (chodil si po škole lehnout a spal a po večeři spal znovu až do rána).
  Hlavně, že na prázdniny už to bude dobrý.

  Souhlasíte? Thumb up 0 Thumb down 0

 • Kyller Kyller napsal:

  U nás řádil rotavir asi 2 měsíce zpět, děti v sobě také nic neudržely. Až mi pak známá zdravotní sestřička poradila uvařit černý čaj, hodně ho osladit – i malé dcerce – a nechat ho hodně zchladit a dát do něj kostky ledu. To dávají prý dětem v nemocnici také. A to u nás zabralo.

  Souhlasíte? Thumb up 1 Thumb down 0

 • Anonymní napsal:

  Mam 19 mesicni holcicku s rotavirovou infekci, probiha to tak, ze vyzvraci i kazdy byt jen hlt tekutin, proste vsechno, takze do ni nic, ani male mnozstvi, nedostanu. Uz 30 hodin neudrzela zadnou tekutinu. Prujem, horecka. Takze jak radite ruzne Enterosgely, probiotika, bylo by to stejne bez sance. Ruzne zavodnovaci roztoky odmita, protoze jsou hnusne, nechce je ani ve forme kostky ledu. Kinedryl se mimochodem podle pribaloveho letaku podava az od dvou let…na pohotovosti nam dali cipek proti zvraceni, ktery take nezabral. Pokud se to nezlepsi, budeme muset do nemocnice na kapacky a nekolikadenni pobyt v nemocnici na kapackach me znacne desi, i to ze tam mozna nemuze clovek zustat pres noc (coz jsem se doslechla). Kdyz vidim jak se mala hrozne trapi a nejde ji pomoct, zpetne lituji ze jsme nenechali naockovat. Nerikam, ze je to zarucene, ale treba bychom ted nemeli problem…:-( Jsme uz zoufali. Takze pokud nemate stejne zavazny prubeh, budte jen radi, nikomu to opravdu nepreju, je to opravdu velmi psychicky narocne.

  Souhlasíte? Thumb up 2 Thumb down 1

 • Anonymní napsal:

  tak tento komentar me uklidil;-) chci se hlavne zeptat kdyz mate podezreni na rotaviry musite s ditkem k lekari? kdyz nezvraci a prujem mate pod kontrolou? a pitny rezim je v poradku i prijem potravn?

  Oblíbený komentář. Souhlasíte? Thumb up 10 Thumb down 0

 • Anonymní napsal:

  Jediné co funguje, ale naprosto skvěle na rotavirózy je Enterosgel. Mohou jej i novorozenci, nevstřebává se, jen na sebe v trávicím traktu nabalí rotaviry a děcko to vykaká. Očkování je nanic. Enterosgel nám doporučila dětská doktorka, na průjmy obrovsky účinný, právě zvládá nejen salmonelozy /bakterie/ ale i rotavirozy. Mají rozsáhlý web a funkční poradnu.

  Souhlasíte? Thumb up 7 Thumb down 4

 • Anonymní napsal:

  rotaviry jsou blbé,ale třeba na zvracení pomáhá kinedryl. Zastaví zvracení, nevyléči infekci, samozřejmě. Pak dávat enterol a preventivně i všem okolo. Desinfekce rukou (prodávají se alkoholové desinfekce s pumpičkou, cena mírná). Vyvařit, vysavit hračky postiženého.
  Zavodňovat – kulíšek, čaje, voda.
  Na průjmy živočišné uhlí, u dospěláka přidat endiaron. Živáč zvládne i 10 měsíční mimino – buˇˇd rozpuštěné ve vodě, nebo nechat cucat a kousat tabletku, pokud je už zvyklé jíst měkká jídla rukou (banán, vařená zelenina), zvládne i ožumlat živáč (kontrolovat a být u dítěte, aby se předešlo zadušení, samozřejmě, jako u každého jídla).
  Očkování nepomáhá – rotavirový průjem můžete klíďo píďo dostat i tak. Právě jsem se vrátila z akce, kam nám rotavirovou infekci donesla rodina, která měla obě děti očkované rotarixem… Průběh u očkovaných byl stejný, jako u neočkovaných. K hospitalizaci u nikoho nedošlo, díky tomu, že se nám podařilo zastavit to zvracení kinedrylem. U mimina zabralo homeopatiku coculine, tomu jsme kinedryl samozřejmě nedali.
  Takže ano, rotaviry jsou nepříjemné, ale při správné a včasné léčbě zvládnutelné, jako kadždý jiný SRB (srací a blicí).
  Nepropadejte panice!

  Oblíbený komentář. Souhlasíte? Thumb up 18 Thumb down 11

 • Napište svůj názor
  Nechcete pokaždé vypisovat email? Přihlašte se, nebo zaregistrujte.
  E-mail:

  Podobné články

  lkrivinkova-pustevnyŽivot s nemocným dítětem

  image_BioGaia ProTectisVe školce a škole na pohodu? Když dítě netrápí zácpa

  astma_sprej_prAstma u dětí

  nemocnyNemoci, od kterých dětem pomohou lázně

  mocovy_mechyrJak předcházet zánětu močového měchýře? A jak s ním bojovat?  Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Zahrajte si super hry pro nejmenší a děti na webu Herni.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.
 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.


 • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Poslat článek
  Užitečné odkazy
  TOPlist