Rotavirová infekce

Rubrika: Onemocnění a léčba

Rotavirus je nejčastějším původcem vážných a nebezpečných průjmů u dětí. Nejvíce jsou postiženy děti do 5ti let, výjimkou ale nejsou ani kojenci a batolata do dvou let. Riziko představuje dehydratace jako následek průjmu a zvracení, která u dětí nastupuje velice rychle a může mít za následek až hospitalizaci.

Rotavirus byl poprvé identifikován v roce 1963, a to na zvířatech (myší mláďata), u člověka, resp. u dítěte byl nalezen o deset let později, v roce 1973.

Rotavirová infekce, jak bylo řečeno v úvodu, patří k velice nebezpečným virovým infekcím, podle WHO zemře ročně na tuto infekci přes půl miliónu dětí do věku 5ti let na celém světě, onemocní jí pak až téměř 150 miliónů dětí. I dospělý člověk se může touto infekcí nakazit, průběh je ale daleko mírnější než u dětí. Touto formou gastroenteritidy onemocní přibližně každé čtvrté dítě z pěti, i ve vyspělých zemích na ni jedno z 200 000 zemře (Beran, Havlík). V ČR bylo například v roce 2006 potvrzeno necelých 5 000 onemocnění rotavirovou infekcí. Prodělání infekce nedává tělu doživotní imunitu, ale další onemocnění rotaviry mívají mírnější průběh než první (čím více, tím je průběh mírnější).

Rotaviry se představují

Rotaviry se řadí do skupiny tzv. RNA virů, čeleď Reoviridae. Při pohledu elektronovým mikroskopem mají tvar jako kolo, odtud také pochází jejich pojmenování (z latiny „rota“=kolo). Rotaviry jsou vysoce odolné na dezinfekční prostředky, například na ether, chlor atd. Naopak jsou ale citlivé na dezinfekční prostředky s obsahem alkoholu (40%), na lyzol a také na jód. Aby dítě onemocnělo rotavirovou infekcí, postačí k tomu poměrně nízká infekční dávka, rotaviry jsou dost odolné, na tuhém povrchu vydrží i několik týdnů, na rukou i 4 hodiny. Přenos rotavirů je fekálně orální cestou, není ale vyloučen ani přenos cestou vzduchu (u některých lidí byl identifikován virus v sekretu dýchacích cest). Nákaza je většinou sezónní, u nás se vyskytuje hlavně na začátku jara, v březnu a dubnu, tj. ve svém maximu, setkat se s ní ale v ČR můžeme v podstatě kdykoliv během zimního času, od listopadu až do konce dubna.

Inkubační doba a příznaky rotavirové infekce

Inkubační doba je velmi krátká, maximálně 2 dny. Nemoc se vyskytuje hlavně u dětí od 6ti měsíců, to především v rozvojových částech světa, ve vyspělých zemí se pak s touto infekcí setkáme hlavně u dětí okolo druhého roku života. I když se často zmiňuje význam kojení jako výborná prevence rotavirové infekce, není jeho význam až tak úplně objasněn. Často se také rotavirová infekce vyskytuje jako nozokomiální infekce, tj. infekce vzniklá ve zdravotnickém zařízení, neméně významný je její výskyt u dětí navštěvujících předškolní zařízení. Děti se nakazí nejčastěji tak, že se dotýkají toho, co bylo znečištěno a následně si pak strkají prsty do úst. Nakazit se tak mohou třeba i na přebalovacím stole v poradně u pediatra, stejně tak od osoby, která jim měnila plenky a neumyla si ruce atd. Virus po průchodu zažívacím traktem odchází z těla ve stolici. Dítě trpí zvracením, průjmem a horečkou. Nejprve se objeví náhle vzniklá horečka, i přes 40°C, a zvracení, pak se přidává i průjem s vodnatou a často zelenou stolicí. Děti nemají chuť k jídlu, mají nafouklá a bolestivá bříška. Vzhledem k tomu, že děti mají rychlejší metabolismus, jsou také více ohroženy dehydratací. Přibližně jeden případ z pěti vyžaduje hospitalizaci. Infekce rotaviry je také typická tím, že stejně náhle, jak začne, stejně tak rychle i skončí. Pouze z fyzikálního vyšetření nelze určit diagnózu rotavirové infekce, ta vyžaduje laboratorní vyšetření stolice dítěte (není ale součástí běžné praxe pediatrů).

Jak  se léčí

Základem je rehydratace a úprava vodního hospodářství organismu. Vysloveně lék na tuto infekci není. Podáváme nejrůznější rehydratační roztoky, které lze zakoupit v lékárnách. Pokud jsou děti kojené, pak rotavirová infekce není důvodem k odstavení. Pokud mají UM, pak se toto mléko vynechá, podávají se například mrkvové a rýžové odvary, postupně pak dostávají zpět typ mléka, jaký měly před samotným onemocněním. Z dalších potravin v rámci dietního omezení patří například rozmixované banány, nastrouhaná jablka, kuřecí vývar. Po odeznění infekce se snažíme o co nejrychlejší návrat k normální stravě. Z léků je možné podávat například střevní adsorbencia, probiotika, antipyretika na horečku. Pokud dojde k těžké dehydrataci, pak je nutná hospitalizace, většinou se jedná o 4 – 5 dní v nemocnici.

Prevence infekce, možnosti očkování

Základem prevence je očkování. Samozřejmostí je dodržování důkladné hygieny, pravidelné mytí rukou apod. Přesto se jedná o prevenci, která má pouze částečný efekt a nezabrání zcela možné infekci. Pokud budeme dezinfikovat například hračky, další zařízení domácnosti, pak je vhodný dezinficiens s obsahem alkoholu v míře 40%. Co se týká očkování, v ČR jsou naočkovány pouze asi 2% dětí. Možností očkování je buď Rotarix, firma GlaxoSmithKline, podává se ústy. Očkování by mělo být ukončeno nejpozději do 24. týdne života dítěte. Skládá se ze dvou dávek. Dále je k dispozici vakcína RotaTeq, firma MerckSharp&Dohme, jedná se o 3 dávky, opět by mělo být očkování ukončeno nejpozději do 24. týdne života dítěte. Podává se také ústy. U obou vakcín se jedná o živé očkovací látky, rozmezí mezi jednotlivými dávkami by měly činit 4 týdny. Lze je kombinovat s dalšími vakcínami. Očkování proti rotavirům není součástí povinného očkovacího kalendáře platného v ČR. Cena vakcíny je okolo 1500 Kč.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (25 vyjádření)

  • My jsme zvládli průjem z rotavirů s http://www.enterol.cz je pro děti i dospělé a doporučili mi ho v lékárně. První jsem si říkala, že to je hloupost, ale opravdu pomohl.

  • Anonymní

    Pěkný článek. Ano, rotaviry umí děti hodně potrápit. My dospěláci průjmy a zvracení zvládnem. U malých dětí hrozí rychlá dehydratace.
    Myslím si, že hodně problémům se dá předejít tím, že je rodič připraven, informován. Neztrácí pak čas hledáním např. jídleníčku při průjmu atd. Třeba tady jsou rotaviry a vše okolo průjmů u dětí pěkně popsány http://prujemudeti.cz/rotaviry-u-deti-existuje-ucinna-lecba/

  • Anonymní

    Taky jsem si tuto nákazu prožili, uveřejnil jsem o tom článek a pár fotek:
    http://www.blogovnik.cz/rotaviry-rotavirova-nemoc-a-male-dite-201504281853.php

  • Anonymní

    Syn má 15 měsíců a zvrací mi od soboty, od včerejška jsme v nemocnici na kapačkách. Máme potvrzené rotaviry. Vůbec se návštěvy nemocnice nebojte, já jsem moc ráda, že jsme se rozhodli jít. Během noci se krásně zavodnil, od včerejška je synovi o 100% líp, už nezvrácí,jenom průjem protože dneska už i něco málo pojedl. Celou dobu jsem tu s ním, na pokoji jsme sami a všichni jsou moc hodní. Ta kapačka zní děsivě,taky jsem se toho obávala,ale snáší se to podezřelé dobře. Pevné nervy všem přeji a kapaček se nebojte!

  • Pavluschka

    U nás zasáhlo přesně na Velikonoce. Příznaky ale nebyly jednoznačné, doteď Filip drží jaterní dietu, přesnou nemoc se nepodařilo zjistit – určitě rotaviry + něco navíc, co se vrazilo do játra…
    takže ne vždy se může jednat o průjem a zvracení: u nás to byla jen velká únava (chodil si po škole lehnout a spal a po večeři spal znovu až do rána).
    Hlavně, že na prázdniny už to bude dobrý.

  • Kyller

    U nás řádil rotavir asi 2 měsíce zpět, děti v sobě také nic neudržely. Až mi pak známá zdravotní sestřička poradila uvařit černý čaj, hodně ho osladit – i malé dcerce – a nechat ho hodně zchladit a dát do něj kostky ledu. To dávají prý dětem v nemocnici také. A to u nás zabralo.

  • Anonymní

    Mam 19 mesicni holcicku s rotavirovou infekci, probiha to tak, ze vyzvraci i kazdy byt jen hlt tekutin, proste vsechno, takze do ni nic, ani male mnozstvi, nedostanu. Uz 30 hodin neudrzela zadnou tekutinu. Prujem, horecka. Takze jak radite ruzne Enterosgely, probiotika, bylo by to stejne bez sance. Ruzne zavodnovaci roztoky odmita, protoze jsou hnusne, nechce je ani ve forme kostky ledu. Kinedryl se mimochodem podle pribaloveho letaku podava az od dvou let…na pohotovosti nam dali cipek proti zvraceni, ktery take nezabral. Pokud se to nezlepsi, budeme muset do nemocnice na kapacky a nekolikadenni pobyt v nemocnici na kapackach me znacne desi, i to ze tam mozna nemuze clovek zustat pres noc (coz jsem se doslechla). Kdyz vidim jak se mala hrozne trapi a nejde ji pomoct, zpetne lituji ze jsme nenechali naockovat. Nerikam, ze je to zarucene, ale treba bychom ted nemeli problem…:-( Jsme uz zoufali. Takze pokud nemate stejne zavazny prubeh, budte jen radi, nikomu to opravdu nepreju, je to opravdu velmi psychicky narocne.

  • Anonymní

    tak tento komentar me uklidil;-) chci se hlavne zeptat kdyz mate podezreni na rotaviry musite s ditkem k lekari? kdyz nezvraci a prujem mate pod kontrolou? a pitny rezim je v poradku i prijem potravn?

  • Anonymní

    Jediné co funguje, ale naprosto skvěle na rotavirózy je Enterosgel. Mohou jej i novorozenci, nevstřebává se, jen na sebe v trávicím traktu nabalí rotaviry a děcko to vykaká. Očkování je nanic. Enterosgel nám doporučila dětská doktorka, na průjmy obrovsky účinný, právě zvládá nejen salmonelozy /bakterie/ ale i rotavirozy. Mají rozsáhlý web a funkční poradnu.

  • Anonymní

    rotaviry jsou blbé,ale třeba na zvracení pomáhá kinedryl. Zastaví zvracení, nevyléči infekci, samozřejmě. Pak dávat enterol a preventivně i všem okolo. Desinfekce rukou (prodávají se alkoholové desinfekce s pumpičkou, cena mírná). Vyvařit, vysavit hračky postiženého.
    Zavodňovat – kulíšek, čaje, voda.
    Na průjmy živočišné uhlí, u dospěláka přidat endiaron. Živáč zvládne i 10 měsíční mimino – buˇˇd rozpuštěné ve vodě, nebo nechat cucat a kousat tabletku, pokud je už zvyklé jíst měkká jídla rukou (banán, vařená zelenina), zvládne i ožumlat živáč (kontrolovat a být u dítěte, aby se předešlo zadušení, samozřejmě, jako u každého jídla).
    Očkování nepomáhá – rotavirový průjem můžete klíďo píďo dostat i tak. Právě jsem se vrátila z akce, kam nám rotavirovou infekci donesla rodina, která měla obě děti očkované rotarixem… Průběh u očkovaných byl stejný, jako u neočkovaných. K hospitalizaci u nikoho nedošlo, díky tomu, že se nám podařilo zastavit to zvracení kinedrylem. U mimina zabralo homeopatiku coculine, tomu jsme kinedryl samozřejmě nedali.
    Takže ano, rotaviry jsou nepříjemné, ale při správné a včasné léčbě zvládnutelné, jako kadždý jiný SRB (srací a blicí).
    Nepropadejte panice!

  • Anonymní

    my jsme byli v nemocnici na pozorování s 16 měsíční dcerou, měla vysoké horečky po očkování Priorixem. V nemocnici nám k tomu našli akutní hnisavý zánět ucha a bubínku a k tomu malá chytla v nemocnici rotaviry, po odchodu domů je chytl i 4-letý syn a celá rodina a obě děti jsou hospitalizované v nemocnici, ke všemu tam musí být sami, protože nám rodičům řekli, že jsme infekční a roznášeli bysme tam infekci dál, tu kterou jsme si přinesli od nich, to je absurdistán!!!!
    Ještě podotýkám, že dcera je kojená a poslední dny prakticky visela na prsu a nic nechtěla jíst

  • Anonymní

    Vnučka 17 měsíční byla 3 dny s rotavirem hospitalizována, po dalších 5 dnech doma přijela ke mě ( babičce ). Přes všechna hygienická opatření jsem do 2 dnů dostala velmi těžký průběh rotavirového průjmu se zvracením. Už to mám 3 dny, nevím kdy a jak to skončí..

  • Anonymní

    Hm ja zas nevim jestli bych neockovala kdybych mohla, ale z jistých duvodu jsem nemohla a ted syn to onemocneni dostal. Nevite jestli mmuze do kontaktu se starymi osobami? dekuji

  • Anonymní

    Dcera to prave dostala a to ockovana byla, tak to je zas nejaka kravina.

  • meggi41

    Anonymni -mne vzdy spise zveda z kresla „propaganda neockovani na kazdou cenu“!! 🙁 Nic neni cernobile,ono kdo nazazije na vlastni oci tak neveri..
    Nam ockovani zachranilo dite..
    A souhlasim s bamiskou..

  • meggi41

    Anonymni mne vzdy spise zveda z kresla „propaganda neockovani na kazdou cenu“!! 🙁 Nic neni cernobile,ono kdo nazazije na vlastni oci tak neveri..
    Nam ockovani zachranilo dite..
    A souhlasim s bamiskou..

  • bamiska

    milá anonymní co to je za blábol…kojila jsem a malej chytnul v nemocnici po operaci rotviry, nic horšího jsem nezažila….nejsem zastánce extra očkování navíc atd. ale tohle přirovnání mi přijde stejně blbé, že se nedá otěhotnět, kdšž je to poprvé nebo máš menzes…

  • Anonymní

    Hlavne neockovat!!!! Je to jen byznys. Pokud matka koji mimcu nic nehrozi! Urcite nakej chytrak bude psat ze hrozi ze se jim to stalo atd….. Stalo se jim to ale ne z duvodu ze nebyli ockovany. Dnes chteji z lidi vytahnout jen penize a jak jinak ne STRACHEM!!!! Nejde jim o zdravi miminka ale o penize. Podivejte se na dokument od pani Anite Petek na youtube. Zjistite co zpusobuje ockovani a co davky obsahuji. Ze si to prectete na krabicce???? Tak to teda neprectete!!! Pisou jen to co se jom hodi!!!

  • Anonymní

    dobry den, mam 2 syny 2a 5 let.Oba dva naraz v noci zacali zvracet akakat vodu bylo to sileny.doktorka nebyla schopna udelat ani blby vytery.syn mi hned druhy den skoncil v nemocnici na kapackach, a za 2 dny nam rekli ze to jsou rotaviry.po 5 dnech v nemocnici nas pustili domu.a rekli ze mame mit 10 ti denni karantenu , vse jsme dodrzeli jak jsme meli a je to asi 4dny zpatky adeti to maji znova.s rozestupem pouhych 21 dni.jak je to mozne?prej se rotaviry radi vraci.ale jestli se to vrati jeste jednou, vemu je karantena nekarantena do nemocnice,a udelam tam bugr, uz me to nebavi divat se na ne jak zvraci a kakaj vodu.kdybych napsala ze mi syn zvracel behem par hodin 30krat je to malo:(..nikdo mi nic nerekne!!!!

  • Anonymní

    dobry den bily jsme hospitalizovane v nemocnici se zacpou a po tydnu dceři zjistily rotavirovou infekci ve stolici nema ani prujem ani nezvrací pořad ma zacpu takže to moc nechapu ani nam k tomu nic moc neřekli prostě nas pustili domu at nenakazíme ostatní děti.Takže ani nevym co mam od toho onemocnění čekat.Mohl by mi někdo poradit?děkuju Kača

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist