Opar: skryté nebezpečí

Rubrika: Onemocnění a léčba

173717_it_hurts_so_muchOpar v pusince malého dítěte není nic příjemného, nejde totiž jen o kosmetický problém. Někdy může způsobit vážné komplikace, například zánět mozkových blan. Dbejte na prevenci.
Opar je jednou z častých virových infekcí. U dospělých se objevuje především na rtu, zatímco celkový výsev infekce v ústech, včetně dásní a rtů, se většinou týká malých dětí. Původcem je virus herpes simplex (HSV 1 a HSV 2) ze široké skupiny tzv. herpetických virů. Dítě se může touto infekcí nakazit od dospělého nebo jiného dítěte líbáním, či kontaktem s hračkami nebo předměty, na kterých ulpěly sliny nemocného.

Pro normálně imunitně vybaveného jedince není tato infekce závažná a hojení trvá přibližně týden. Na sliznici ústní dutiny, někdy i na patře a na rtech, se vytvoří bolestivé puchýřky, afty. Dochází k zánětu dásní, které jsou zarudlé a rovněž silně bolestivé. Dítě odmítá jíst a pít, je neklidné, nápadně sliní. Aftozní výsev je provázen horečkou.

Léčebně pomáhají antipyretika, léky ke snížení horečky, které působí navíc i proti bolesti. Můžete použít i gely k místnímu zklidnění dásní nebo genciánovou violeť (především na výsev aftů na sliznici rtů). Na rty je možné s úspěchem aplikovat virostatické krémy a gely.

V těžších případech pomáhají virostatické léky. Aplikace injekcí s vitamínem B12, které se dříve u dětí i dospělých hojně podávaly, nepřináší při aftozním zánětu sliznice dutiny ústní zvláštní léčebný efekt. Je dobré podávat tekutou nebo kašovitou nedráždivou stravu.

Virus zůstává i po přeléčení v těle

Virus se z místa vstupu nákazy šíří hlouběji podél nervových vláken a doživotně zůstává v těle. Opakované onemocnění se obvykle projeví při větší fyzické či psychické námaze nebo zatížení organismu jinou chorobou, a to v podobě výsevu oparů na rtu nebo obdobných projevů na sliznicích. Záleží na imunitním stavu jedince. U osob s poruchou obranyschopnosti jsou opětné výsevy časté a mohou postihovat nejen kůži a sliznice, ale i vnitřní orgány.

Infekce u plodu a novorozence

Větší problém vzniká při nákaze novorozence. Nakazit se může buďto od blízké osoby s oparem při mazlení a líbání (většinou méně závažná infekce způsobená virem HSV 1), nebo při porodu od matky, která má herpetický výsev na genitálu (vyvolává virus HSV 2, který je zodpovědný za převážnou část těchto infekcí u novorozence).

Riziko přenosu viru a pravděpodobnost vzniku onemocnění u novorozence závisí na tom, zda v průběhu těhotenství matka onemocněla herpetickou infekcí rodidel poprvé (primoinfekce), nebo opakovaně. Při primoinfekci matky je riziko onemocnění plodu a novorozence vysoké, až 50 %. U opakované infekce je menší, kolem 5 %.

Doba od nákazy k propuknutí onemocnění je krátká, trvá 2–12 dnů. Nemoc probíhá buďto mírně s kožními a slizničními lézemi (puchýře a afty), popřípadě zánětem spojivek, nebo ji může provázet těžší novorozenecká žloutenka, neprospívání, zvracení. Nejzávažnější průběh je spojen s projevy těžké infekce celého organismu (sepse), s dýchacími potížemi a křečemi, které jsou projevem zánětu mozkových blan. Základem léčby je podávání virostatických léků.

Infekce těhotné ženy, především HSV 2 virem v prvních třech měsících těhotenství, může vést k potratu nebo k předčasnému porodu nezralého novorozence s postižením mozku, zraku či dalším jiným orgánovým postižením.

Prevence onemocnění

Těhotná žena s projevy herpetické infekce na genitálu by měla být včas přeléčena virostatiky. U žen s projevy infekce v pokročilém těhotenství (po 34. týdnu) je vhodné volit porod císařským řezem. Novorozence je třeba po dobu několika týdnů sledovat, zda se neprojeví známky infekce.

Kojící matka s oparem na rtu by měla používat roušku a měla by se vyvarovat přímého kontaktu nemocných úst s kůží dítěte. Opar ale není kontraindikací kojení.

Jedná se o ukázku z časopisu Děti a my (č. 3/2010), vydává Portál.

Napsal/a: Martina Gregora

Toto taky stojí za přečtení!

Recenze: Animalium – kniha her

Tuhle publikaci musíte mít. Ano, je to tak. Už dlouho kupuji svým dětem různé dětské knihy. Od miminek až

Čtu dál →

Recenze: Alenka lékařka

Se zájmem jsme braly s dcerkou do ruky knížku Alenka lékařka od nakladatelství Grada, kterou napsala Zuzana Pospíšilová. Podtitul knihy

Čtu dál →

Recenze: Fi a Flo

Se svým devítiletým synem jsem dostala příležitost otestovat knižní novinku autorky Lenky Zemanové, která nese název Fi a Flo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (9 vyjádření)

 • Anonymní

  prosim jak se jsmenuji ty homeopatika na opary?

 • Anonymní

  Zdravím,chci se zeptat,má dcera má oslabenou imunitu a dnes se ji udělal první opar na rtu.Jsou ji 4 roky.Můžete mi prosím někdo pomoc a poradit?

 • Anonymní

  Já na opar použivám Tulimed Oroherp a jsem maximálně spokojená, je to přírodní lék s medem, takže malému i chutově vyhovuje. Je dražší ale účinný.

 • Na afty by měl pomoct vitamín B – takže např. kvasnice, pomazánka z kvasnic, jiné potraviny obsahující Béčko.

 • Anonymní

  Mohly by jste mně prosím poradit co mám dělat s aftem když nechci utrácet za léky,geli nebo jine věci DĚKUJI.

 • Anonymní

  Můžu prosím vědět,jak se homeopatika jmenují?
  Díky moc

 • Anonymní

  Můžu vědět jaká homeopatika?
  Díky moc:-)

 • Než jsem se setkala s obyčejným oparem u svého syna, myslela jsem si, že opar je jen takové malé nic, co na chviličku potrápí koutky úst, a není potřeba se s ním zneklidňovat. Bohužel mám novou, trošku jinou zkušenost. U mého syna začal opar zcela nevinně a maskovaně. Při vyzvedávání ve školce jsem si povšimla Danečkova slzícího očička a v koutku očka měl trošku hnis. Okamžitě jsem mu pořídila v lékárně oční kapky.

  Jenže druhý den bylo hůř. Kolem očička se mu vysela spousta puchýřků. Nelenila jsem proto a navštívila jsem s ním ihned dětskou doktorku. Lékařka Danečka prohlédla a nasadila mu antibiotika (později jsem se dozvěděla, že naprosto zbytečně, protože opar se antibiotiky neléčí…nejspíš si jeho nemoc spletla s impetigem). Antibiotika mu opary v obličeji ještě zhoršily, dokonce se vysypaly u druhého očička. Daník byl lítostivý, hodně pobrekával a my beznadějní…

  Opět jsme navštívil dětskou doktorku s tím, že se stav zhoršuje. Ta nás okamžitě poslala na vyšetření do nemocnice, objednala nás hned na oční i kožní oddělení. Daneček absolvoval vyšetření nejprve na očním oddělení, kde se naštěstí nepotvrdilo zasažení oka. Na kožním oddělení nám okamžitě oznámili správnou diagnozu a to herpes simples – obyčejný opar. Nasadili mu novou účinnou léčbu a to antivirotika – herpesin v tabletách a speciálně namíchanou mast na potírání. Během týdne se mu obličej zhojil a tvářičku má zase bez ošklivých strupů.

 • mě především pomáhá na opar hemeopatikum. když jsem byla těhotná, měla jem jich do 12 měxíce 15 oparů. děti sjou našěstí v pořádku, pak jsem zjistila, že jsu na opary homeopatika a začala jsem je užívat, nechci to zakřiknout, ale mám klid, vždy, když cítím, že se mi dělá opar, vezmu přípravek a opar se nevytvoří.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist