Dětský čin roku přispívá k boji proti kriminalitě dětí a mladistvých

Rubrika: Akce pro děti

detskycinKriminalita dětí a mladistvých v Praze dosáhla v loňském roce podle statistických údajů Policie České republiky počtu 449 trestných činů spáchaných dětmi a mladistvými do 17 let. Unikátní projekt Dětský čin roku již šestým rokem přispívá k boji s těmito problémy.  Nejen, že děti nabádá ke konání dobrých skutků, ale především je učí, aby o nich mluvily a sdílely je navzájem a uvědomovaly si rizika spjatá s trestnou činností.Nejčastěji v Praze docházelo k majetkovým a násilným trestným činům, jako jsou krádeže, vloupání, úmyslné ublížení na zdraví, pohlavní zneužívaní, vydírání nebo sprejerství. Boj s těmito jevy není jednoduchý a vyžaduje mnoho úsilí. Své o tom ví vedoucí útvaru situační prevence Městské Policie hl. m. Prahy Kateřina Chalupová, která k problematice říká: „S pojmem kriminalita je stále častěji spojováno nežádoucí jednání dětí a mladistvých, proto je potřeba správně nastavit primární prevenci kriminality při působení na tuto cílovou skupinu. Do této oblasti spadá projekt Dětský čin roku, jehož smyslem je nejen oceňování mladých hrdinů, ale také motivace žáků a studentů k větší všímavosti ke svému okolí, nesobeckosti a ochotě pomáhat druhým.“

Do loňského ročníku projektu Dětský čin roku 2009 se zapojilo celkem 14 297 dětí, které sepsaly 608 příběhů o vykonaném dobru, anebo poslaly hlas v rámci hlasování dětské poroty. Z Prahy se do semifinále probojovali dva zástupci.

I letos se mohou účastnit děti do 16 let, které udělaly něco dobrého, byť by šlo o zdánlivou maličkost, všimly si dobrého skutku svého stejně starého kamaráda nebo nějakým způsobem dobro podpořily. Nově se mohou zapojit kromě základních škol a víceletých gymnázií také obecně prospěšné instituce, občanská sdružení a spolky. Děti mohou své příběhy sepsat a zaslat poštou či prostřednictvím internetových stránek www.detskycinroku.cz do 25. září 2010.

Nadační fond ve spolupráci s odbornou porotou vyhodnotí příběhy v šesti kategoriích: záchrana lidského života, pomoc v rodině, pomoc jiným dětem, pomoc ostatním lidem, pomoc přírodě a dobrý nápad. Ocenění budou slavnostně předána v prostorách Staroměstské radnice 1. prosince 2010.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Recenze: Animalium – kniha her

Tuhle publikaci musíte mít. Ano, je to tak. Už dlouho kupuji svým dětem různé dětské knihy. Od miminek až

Čtu dál →

Recenze: Alenka lékařka

Se zájmem jsme braly s dcerkou do ruky knížku Alenka lékařka od nakladatelství Grada, kterou napsala Zuzana Pospíšilová. Podtitul knihy

Čtu dál →

Recenze: Fi a Flo

Se svým devítiletým synem jsem dostala příležitost otestovat knižní novinku autorky Lenky Zemanové, která nese název Fi a Flo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

 • Petra

  Již poslední měsíc zbývá malým hrdinům na zaslání příběhu do projektu Dětský čin roku, který se snaží v dětech podporovat dobré vlastnosti, konání dobrých skutků a uvědomění si, že hrdiny se mohou stát i díky sebemenší pomoci svému okolí. Na vítěze čekají nejen krásné dárky, oběd se známými osobnostmi, ale také titul Dětský čin roku 2010.
  Více viz článek 🙂

 • Petra

  Přidávám ještě doplňující info, které mi přišlo dnes emailem:

  Nadační fond Dětský čin roku se v letošním roce spojil se silným partnerem, společností Seznam.cz. Důvodem ke spolupráci jsou podobné cíle, tedy nenásilné vzdělávání dětí a podpora jejich dobrých skutků. Projekt Dětský čin roku se tak rozrostl o sedmou kategorii, pojmenovanou pomoc n@ webu. Ta bude zahrnovat všechny dobré skutky, které děti vykonají v souvislosti s prostředím internetu.

  Novinka, tedy kategorie pomoc n@ webu je speciálně vytvořena pro spolupráci se společností Seznam.cz. „Rádi bychom odměnili děti, které se například zastanou svého kamaráda v situaci, kdy čelí útokům na sociálních sítích, anebo objeví podezřelý email či se dostanou do jiné nepříjemné situace spojené s virtuálním světem,“ vysvětlila spolupráci s NF Dětský čin roku Rita Gabrielová, PR manažerka Seznam.cz. „Těší nás, že můžeme projekt obohatit o příběhy z virtuálního světa, protože to je svět, který dnes děti zajímá a ovlivňuje,“ řekl Ján Živný, marketingový ředitel společnosti Whirlpool CR, která je zakladatelem projektu.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist