Obrna lícního nervu

Rubrika: Onemocnění a léčba

65899_hospital_bed_2Tato obrna postihla jednu mojí kamarádku, když nám bylo 18. Bylo to v zimě. Dva dny před maturitním plesem kamarádce ochrnula půlka obličeje, prostě ráno vstala a měla „křivou pusu“. Bylo to legrační, nezavřela oko, když se usmála, smála se jí jen půlka pusy. To jsem ještě neměla zdravotnické vzdělání a vůbec netušila, o co jde. Kamarádka rozhodně nechtěla o ples přijít, takže šla k doktorovi až po něm. No dovedete si představit, jak dostala vynadáno…

Zavřeli ji na infekční oddělení, protože jí obrnu způsobil pásový opar v uchu. Když ji z nemocnice pustili, chodila ještě dlouho na rehabilitaci. Naštěstí jí křivý obličej nezůstal, ale když to nyní porovnám s lidmi, co k nám na rehabilitaci s obrnou chodili, musím říct, že měla štěstí. Ne vždycky se obrna uplně vyléčí.

Lícní nerv (nervus facialis) je VII. hlavový nerv, který obsahuje vlákna pro ovládání mimických svalů půlky obličeje, vlákna pro slznou žlázu a chuťová vlákna pro přední část jazyka. Lícní nervy máme 2 – levý a pravý.

Nejčastěji vzniká Bellova obrna – v průběhu nervu kostěným kanálkem vznikne otok, který přeruší krevní zásobení a vznikne obrna.
Vzácněji dochází k obrně vlivem pásového oparu, úrazu nervu nebo při onemocnění centrální nervové soustavy.

Příčiny otoku:
1. virová onemocnění, která probíhají tak nenápadně, že se projeví až obrnou
2. prochlazení obličeje (proud vzduchu při delší jízdě autem)

Většina lidí s obrnou trpí především psychicky, změnou vzhledu, obavami z následků. Ovšem u 80% lidí je obrna bez následků. Pokud jsou vlákna pouze utištěna, dochází k úpravě do 2 týdnů, u poškozených vláken to trvá asi 3 měsíce.

Zásady léčby:
1. tělesný i duševní klid (neschopenka), např. učitelé mohou pracovat až po dosažení úplné úpravy
2. omezení pohybu zdravé půlky obličeje – omezení mluvení, smíchu, apod. Zákaz čtení, sledování TV, zpočátku onemocnění se doporučuje kašovitá strava
3. vyvarování se tepelných změn, chránit obličej před zimou, žádné prudké slunění
4. při mluvení přidržovat svá ústa na zdravé straně směrem ke středu
5. spát na zádech nebo zdravé straně obličeje
6. oko ošetřujeme mastí či kapkami a na noc kryjeme obvazam, pozor na prašné prostředí
7. denně docházet na RHB – masáže, cvičení, elektrostimulace
8. cviky cvičit i doma podle pokynů i několikrát denně, ale dbát na to, abychom svaly nepřetížili, hrozí vznik nevhodných souhybů (např. při zavírání oka ujíždí koutek úst nahoru), které se špatně odstraňují.

Napsal/a: Sepy

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (143 vyjádření)

  • Anonymní

    dobrý den, můj otec měl nedávno zánět lícního nervu. Byl fit do tří týdnů. Pomohlo mu nahřívání – dala jsem mu takové ty gelové polštářky, proti zimě, které tuhnou po promáčknutí plíšku uvnitř a tím vzniká teplo. Měl je neustále na obličeji. Možná by to bylo rychlejší, ale napadlo mě to nahřívání až po týdnu jeho nemoci. Samozřejmě si kapal něco do oka a přelepoval ho na spaní (dle pokynů očního lékaře) a také začal chodit na rehabilitace. Zde se divili zázračně rychlému uzdravení.

  • Anonymní

    nezlobtese spletla jsem se v datumu obrna se ji stala minuli rok 22.2.2014

  • Anonymní

    dobry den mam takovy dotaz minuly rok 22.2 2012 dostala moje 8 letá dcera těžkou obrnu lícního nervu začli jsme to léčit ihned hospitalizovali nas v pardubické nemocnici kde nam udělali vyšetření míšního moku ten byl v pořádku dodržovali jsme co jsme měli všechny pokyny které jsme měli a nic se nelepšilo po dvou tydnech jsme se rozhodli že přestoupíme do hradecké nemocnice k pání doktorce talaboví eště před nástupem jsme navštívili doc. páru na akupunkturu žádny zazrak ale spatky k te paní doktorce taláboví tam ji udělali odběri magnetickou a rehabilitovali 2x deně pak zjistili že se našla v krvi borelioza tak ji dali antibiotika a propustili nas tim že si mame zajistit rehabilitace kam docházet ty sme si nasli v blízkosti bydliště a už chodíme rok zlepšilo se to o hodné ale chybí ji jen praví koutek u ust a když mluví tak se jí zvedá tvář a ta přivíra oko to jí zustalo lékaři říkají že nerv prorostl a že neví jestli se dá eště upravit a tak vas moc prosim co bych mohla proto estě udělat abych ten nerv nak vylečila děkuji předem za odpověd

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist