Nejčastější nemoce na dovolených

Rubrika: Onemocnění a léčba

1094501_life_preserverVšichni se už těšíme na dovolenou. Děti už počítají kolik dní se ještě vyspí, než maminka s tatínkem sbalí věci do batohu a pojede se. Dovolená je vždy plná úžasných zážitků, ale bohužel někdy i těch horších chvilek, které bychom nejraději vymazali. A těmi jsou nemoce našich dětí, které mnohdy znepříjemní dovolenkový zážitek…

A tak jsem se vypravila za naší úžasnou paní doktorkou a zeptala se jí na nejčastější nemoce a jak při nich postupovat. Na dovolených se často setkáváme s úžehem, úpalem a průjmem.

Úpal či úžeh je přehřátí organismu. Projevuje se zvýšenou teplotou, zvracením nebo i ospalostí. Při projevech této nemoci zajistíme dítěti chladnou místnost, pokud možno větranou. Dáváme studené obklady, zábaly a nebojme se i dítě zvhčit vodou. Schlazením a podáním antipyretik (léky proti horečce) snížíme horečku. Dítěti podáváme dostatek tekutin, což je velmi důležité. Pokud zvracelo je vhodné podat i nějaký iontový nápoj, který dodá ztracenou energii a minerální látky, které tělo vyloučilo. Doporučuje se klid.

Dále naše děti také může postihnout průjem. To je také časté letní onemocnění. Pokud možno nastolíme našemu drobečkovi dietu, jak nám doma říkávali hořký čaj a starší houska. Dříve se ještě doporučovala hladovka, ale to dnes již dávno neplatí. Nenecháváme dlouhou pauzu a přecházíme hned na stravu. Vhodné je začít s rýží, mrkví, bramborem nebo kukuřicí. Vyhýbáme se potravinám s vysokým obsahem cukrů a tuků. Můžeme dělat například mrkvové či banánové pyré. Dobře je také snášeno kuřecí maso. Podáme léky proti průjmu. Z diety sice nebude váš brouček zrovna nadšený, ale jistě se mu uleví. Opět nezapomínáme na tekutiny. Tělu hrozí průjmem odvodnění, takže pravidelně podáváme pití po malých douškách. Je vhodné podat nějaký iontový nápoj stejně jako při zvracení.

Dovolená je vždy plná úžasných očekávání a zážitků. Zejména děti ji prožívají silně, protože mají rodiče jen pro sebe. Neutečou jim ráno do práce a dokonce i těch dobrot se povolí mnohem víc, než v běžném domácím režimu. A pokud vás během vaší dovolené přepadne nějaká ta nemoc, nezoufejte, dětem to ostatní žážitky jistě nezastíní. Tak příjemnou dovolenou….

Zdroj: MUDr. Holanová (pediatr), leták Akacia group s. r. o.

Napsal/a: nyx

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist