Můžeme být alergičtí na všechno?

Rubrika: Onemocnění a léčba

771296_faceNěkteré děti jsou alergické na mnoho věcí… skoro na všechno. To je však velmi vzácné. Často se stává, že jsme přesvědčeni o alergii, a ne vždy to odpovídá realitě. Pozitivní test na alergii není ještě synonymem alergie, jsou možné jeho různé interpretace…Víra v alergii, rozšířený jev
Mnoho lidí si myslí, že má alergii, a platí to především pro potravinové alergie. Mnozí jsou přesvědčeni, že mají alergii na jednu nebo více potravin – v Americe každá čtvrtá hospodyně mění své stravovací zvyklosti, protože je přesvědčena, že alespoň jeden člen její rodiny má potravinovou alergii. Ve skutečnosti se alergie vyskytuje mnohem vzácněji. Až 20 % jedinců věří, že má potravinovou alergii, ale ta je prokázána pouze u 1,4–3 % populace.

Pozitivní test na alergii neznamená nutně alergii
U dítěte má pozitivní krevní zkouška nebo kožní test na alergen více možných vysvětlení. Může svědčit o opravdové alergii na daný alergen, o alergii, jejíž klinické projevy se objeví v budoucnosti, nebo pouze o atopickém terénu, kdy se alergie neprokáže v současnost ani v budoucnosti. Tato poslední situace je u potravinových alergií velmi častá; malé dítě má pozitivní testy například na vejce, ale nemá žádné potíže při jejich konzumaci. Pozitivní test svědčí o alergickém terénu, který se může projevit později třeba ve formě alergie dýchacích cest. Často se objeví i pozitivní testy na inhalační alergeny a později, když dítě vyroste, nastoupí i klinické projevy alergie dýchacího ústrojí. Často se příznaky alergie na pyly objeví kolem 4.–5. roku života, zatímco specifické IgE je pozitivní již od věku 1–2 let.
A konečně nesmíme zapomínat, že žádná technika není neomylná, ať se už jedná o kožní testy, nebo krevní odběry. Test může být falešně pozitivní, jedná se o „omyl“ – pokud test zopakujeme, pozitivní výsledek se neopakuje a test je negativní.

Jsem polyvalentní alergik… no a co!
Některé děti mají opravdu polyvalentní alergii, to znamená, že mají příznaky alergie na mnohé alergeny . U dětí se často vyskytuje alergen, který dominuje – jsou alergické na mnoho věcí, ale alergie na jeden alergen, například na kočku, je obtěžuje nejvíce. U těchto polyvalentních alergií se postupem času vyvíjí i závažnost různých alergií. Když jsou děti malé, dominuje alergie na více alergenů, a jak rostou, přetrvává alergie někdy pouze na jednu potravinu, ale objeví se zase alergie na inhalační alergeny. V současnosti díky lepším znalostem kontroly prostředí, díky léčbě pomocí nových léků, které umíme lépe používat, je život dítěte s polyvalentní alergií výrazně kvalitnější.

Jedná se o ukázku z knihy Alergie u dětí
Portál, 2005

Napsal/a: Dr. É. Bidat, C. Loigerot

Toto taky stojí za přečtení!

[Soutěž] Audiokniha Anička a cirkus

Dlouhou cestu na dovolenou si můžete v autě zpříjemnit třeba poslechem audioknihy. 3 tipy pro děti pro vás dnes

Čtu dál →

[Tvoření] Květina z proužků

Květina, kterou si dnes ukážeme, je velmi jednoduchá a zároveň variabilní. Můžete vyrobit několik variant podle toho, která se

Čtu dál →

[Soutěž] 7 tipů jak přežít těhotenství v létě

Léto je v plném proudu, sluníčko pálí a my bychom svůj čas nejraději trávili ponoření ve vodě. Jinak na tom

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist