Atopie obecně

Rubrika: Onemocnění a léčba

alergieAtopie je dědičně založený sklon k alergickým reakcím. „Alergikem“ je naprosto každý člověk, ale alergie jako taková je přehnanou reakcí na dráždivý podnět. Typickými projevy atopie jsou pylová alergie, alergické astma a atopický ekzém.

Na podporu vzniku a rozvoj atopie mají vliv prolínající se vrozené, obranné, biochemické, psychologické i klimatické mechanismy. Při léčbě je třeba zvážit všechny tyto mechanismy současně.

Jedna holandská studie sledovala 133 dětí od narození do dvou let věku.

V roce 2000 podala výsledky.

Všechny děti vybrané do studie měly atopickou matku a 20% jich mělo také otce atopika. Atopie se vyvinula u 27% dětí, které měly atopickou pouze matku a u 52% dětí, jejichž oba rodiče byli atopici. U většiny těchto dětí se onemocnění vyvinulo již během prvních 12 měsíců.

V roce 2008 se atopie vyvinula u 30% dětí, které měly pouze matku atopičku, a u 60% dětí, které měly oba rodiče atopiky.

V roce 2010 se odhaduje, že v ČR se na alergickou rýmu léčí přes 1 milion pacientů, na atopický ekzém přes 0,8 milionu pacientů a na astma přes 0,6 milionu pacientů.

Jelikož je vloha atopie podmíněna geneticky, dítě se nemůže vyléčit na 100%. Reakce (ekzém, rýmu…) můžeme preventivním opatřením zmírnit nebo dlouhodobě zahojit, ne však vyléčit. Většinou nežádoucí reakce jako mávnutím kouzelného proutku vymizí do dvacátého roku života. Existuje i procento lidí, u kterých se alergické reakce začaly projevovat až v dospělosti – tedy ne v období dětství.

Pokud už u některých členů vaší rodiny propukly výše zmíněné alergie, měli byste se při čekání nového člena rodiny zaměřit hlavně na prevenci.

Prevence před narozením

  • Těhotná žena nekouří a snaží se vyhnout pasivnímu kouření.

Prevence po narození

  • Kojte dítě co nejdéle a poraďte se s lékařem o další výživě.
  • Do konce pvního roku života vylučte kravské mléko a vejce.
  • Při hygieně nepoužívejte parfémovaná mýdla, používejte pouze hypoalergenní kosmetiku.
  • Při zavedení nové potravy podejte jen malý kousek a několik dní sledujte reakce.
  • Doma zajistěte bezprašné prostředí, plyšové hračky nahraďte plastovými a dřevěnými.
  • Několikrát denně větrejte místnost, kde dítě spí. Postýlku i oblečení zbavte vlněných věcí, které mohou přijít do přímého kontaktu s pokožkou.
  • Rozmyslete si pořízení chlupatého domácího mazlíčka.
  • Zamezte zvýšenému kontaktu dítěte s pyly.
  • Nekuřte – alespoň ne před dětmi.

Otázkou je, zda jsou všechna tato opatření skutečnou prevencí. Největší počet alergiků totiž žije ve vyspělých západních zemích, kde se přísně dodržují hygienické podmínky a kde nám stále více chybí kontakt s přírodou. Oproti tomu nejnižší procento alergiků najdeme ve východních zemích.

Dánský výzkum potvrdil, že alergická rýma nebo atopický ekzém se méně vyskytují u dětí, které mají domácího mazlíčka. Vědci z Británie zjistili, že alergiemi trpí 20% jedináčků – čím více dětí v rodině, tím méně alergiků nebo méně alergických reakcí.

Další článek ze série o alergiích – Pylová alergie.

Napsal/a: Klára J.

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist