Atopie obecně

Rubrika: Onemocnění a léčba

alergieAtopie je dědičně založený sklon k alergickým reakcím. „Alergikem“ je naprosto každý člověk, ale alergie jako taková je přehnanou reakcí na dráždivý podnět. Typickými projevy atopie jsou pylová alergie, alergické astma a atopický ekzém.

Na podporu vzniku a rozvoj atopie mají vliv prolínající se vrozené, obranné, biochemické, psychologické i klimatické mechanismy. Při léčbě je třeba zvážit všechny tyto mechanismy současně.

Jedna holandská studie sledovala 133 dětí od narození do dvou let věku.

V roce 2000 podala výsledky.

Všechny děti vybrané do studie měly atopickou matku a 20% jich mělo také otce atopika. Atopie se vyvinula u 27% dětí, které měly atopickou pouze matku a u 52% dětí, jejichž oba rodiče byli atopici. U většiny těchto dětí se onemocnění vyvinulo již během prvních 12 měsíců.

V roce 2008 se atopie vyvinula u 30% dětí, které měly pouze matku atopičku, a u 60% dětí, které měly oba rodiče atopiky.

V roce 2010 se odhaduje, že v ČR se na alergickou rýmu léčí přes 1 milion pacientů, na atopický ekzém přes 0,8 milionu pacientů a na astma přes 0,6 milionu pacientů.

Jelikož je vloha atopie podmíněna geneticky, dítě se nemůže vyléčit na 100%. Reakce (ekzém, rýmu…) můžeme preventivním opatřením zmírnit nebo dlouhodobě zahojit, ne však vyléčit. Většinou nežádoucí reakce jako mávnutím kouzelného proutku vymizí do dvacátého roku života. Existuje i procento lidí, u kterých se alergické reakce začaly projevovat až v dospělosti – tedy ne v období dětství.

Pokud už u některých členů vaší rodiny propukly výše zmíněné alergie, měli byste se při čekání nového člena rodiny zaměřit hlavně na prevenci.

Prevence před narozením

  • Těhotná žena nekouří a snaží se vyhnout pasivnímu kouření.

Prevence po narození

  • Kojte dítě co nejdéle a poraďte se s lékařem o další výživě.
  • Do konce pvního roku života vylučte kravské mléko a vejce.
  • Při hygieně nepoužívejte parfémovaná mýdla, používejte pouze hypoalergenní kosmetiku.
  • Při zavedení nové potravy podejte jen malý kousek a několik dní sledujte reakce.
  • Doma zajistěte bezprašné prostředí, plyšové hračky nahraďte plastovými a dřevěnými.
  • Několikrát denně větrejte místnost, kde dítě spí. Postýlku i oblečení zbavte vlněných věcí, které mohou přijít do přímého kontaktu s pokožkou.
  • Rozmyslete si pořízení chlupatého domácího mazlíčka.
  • Zamezte zvýšenému kontaktu dítěte s pyly.
  • Nekuřte – alespoň ne před dětmi.

Otázkou je, zda jsou všechna tato opatření skutečnou prevencí. Největší počet alergiků totiž žije ve vyspělých západních zemích, kde se přísně dodržují hygienické podmínky a kde nám stále více chybí kontakt s přírodou. Oproti tomu nejnižší procento alergiků najdeme ve východních zemích.

Dánský výzkum potvrdil, že alergická rýma nebo atopický ekzém se méně vyskytují u dětí, které mají domácího mazlíčka. Vědci z Británie zjistili, že alergiemi trpí 20% jedináčků – čím více dětí v rodině, tím méně alergiků nebo méně alergických reakcí.

Další článek ze série o alergiích – Pylová alergie.

Napsal/a: Klára J.

Toto taky stojí za přečtení!

Zařizujete svým dětem společný pokoj? Poradíme vám, jak na to

Pro rodiče je často náročným úkolem zařídit pokoj pro jednu svou ratolest. Zvážit všechny jeho potřeby, které musí s

Čtu dál →
muzikál Mauglí na Mall.tv

Muzikál Mauglí bude k vidění na Mall.tv

Muzikál Mauglí Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové v režii dua Skutr uvádí pražské Divadlo Kalich od září roku 2013. Od

Čtu dál →

Hledáte parťáka pro své koníčky? Zkuste to se svými dětmi

Malé děti znamenají ve většině případů sice menší starosti než ty velké, ale přece jen většina rodičů – a

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist