Alergie na mléko

Rubrika: Onemocnění a léčba

Jedná se o potravinovou alergii, kterou můžeme rozdělit na dva typy – alergii na mléčnou bílkovinu a alergii na laktozu. Vnější projevy jsou u obou typů podobné – dítě zvrací, má průjem, bolí ho bříško, neprospívá, bývá podrážděné a nevrlé, často se přidá i podrážděná pokožka (přesušená, alergický ekzém), výjimkou nejsou ani opakované záněty dýchacích cest nebo astmatické projevy…

Alergie na mléčnou bíkovinu

Nejčastěji se jedná o alergii na bílkovinu kravského mléka. Projeví se většinou několik dnů po požití kravského mléka (!vyrábí se z něj i umělá výživa pro kojence!). Toto onemocnění naštěstí během 2-4 let vymizí, může se však „přeměnit“ v jinou alergii.
Diagnostikuje se většinou pomocí krevních testů na protilátky, ty však u malých dětí nejsou vždy spolehlivé. Při podezření na toto onemocnění, které krevní testy nepotvrdí, se dítě vystavuje tzv. expozičnímu testu: pokud se kravské mléko vysadí, měl by se stav do několika dnů zlepšit, při opětovném podání mléka se potíže vrátí.
Co s tím?
Je-li to možné, doporučuje se návrat k plnému kojení. V ostatních případech je třeba nasadit speciálně upravenou kojeneckou výživu, např. Nutrilon Pepti (!kojenecká mléka s označením H.A. nestačí!!!), pro přísnější dietu Nutrilon Pepti MCT (má snížený i obsah laktozy), pokud toto nepomůže, podává se preparát Neocate. Všechny tyto přípravky Vám může předepsat lékař.

Alergie na laktozu

Nejedná se o alergii v pravém slova smyslu, je to vrozená metabolická porucha štěpení mléčného cukru (laktozy). Protože laktoza je obsažena i v mateřském mléku, projeví se toto onemocnění již krátce po narození. Vyskytuje se však velmi zřídka, proto někdy dlouho trvá, než je diagnostikováno. Vzhledem k faktu, že se jedná o metabolickou poruchu, je toto onemocnění celoživotní. S věkem může dojít k mírnému zlepšení.
Co s tím?
Okamžitě je třeba nasadit bezmléčnou dietu. Lékař Vám předepíše vhodnou umělou výživu, např. Nutrilon Low Lactosa. Zároveň se doporučuje bezlepková dieta, dokud se neupraví stolice.

Více informací o tomto onemocnění (jídelníček, diskuzní forum, …) najdete na adrese alergie-mleko.webz.cz.

Toto taky stojí za přečtení!

[Soutěž] Houbeles musicus

Taky máte léto a prázdniny spojené kromě koupání a táborů s výpravami na houby? Pro všechny houbaře s hravou

Čtu dál →

Recenze: Konec zlobení

Na pulty knihkupectví se dostává novinka z pera autorky Zuzany Pospíšilové s názvem Konec zlobení. Kniha, bohatě doplněná zajímavými

Čtu dál →

Recenze. Tvoříme hry pro děti a s dětmi

Hrajete rádi hry? Dnešní nabídka her je v obchodech obrovská. Můžete koupit opravdu cokoliv a některé hry nabízejí i

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Pavlinkav

    My jsme na intoleranci měli Nutrilon low lactose a nebo Beba Al 110 od Nestlé.

  • Králíček4

    Intoleranci kravské bílkoviny zjistili až v 6 letech a máme vysazeno komplet vše mléčné, protože měl stále potíže, přidaly se další intolerance a to už má 11 let

  • bokul

    Kolegyne z prace synek má velmi silnou laktozovou intoleranci – ta by mohla vypravet. Je to opravdu narocne…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist