Ubrouskování neboli Decoupage

Rubrika: Tvoření s dětmi

Mívala jsem problém s tím, že jsem nikdy neměla potřebné výtvarné nadání (např. na malování, výrobky z keramiky atd.), ale toužila jsem mít vlastní výrobky. Až po delší době jsem narazila na ubrouskování. To je technika, které se budeme věnovat…

Na ubrouskování budeme potřebovat:

 • ubrousky
  • dělají se ubrousky s různými motivy (bylinky, dětské, květiny, zvířátka…)
 • lepidla
  • používáme různé druhy. Vyrábí se lepidla na dřevo, glazuru, keramiku, terakotu atd. To jsou většinou lepidla s názvem „Art Potch“
  • dále můžeme sehnat „Textil Potch“, to je lepidlo, které používáme na textil
  • pokud máte doma porcelánové výrobky, které chcete ozdobit ubrousky, tak použijte „Hobby Line Porzellan“
  • dále můžete sehnat „Cres Deco“ pro vytvoření sněhové struktury
 • akrylové barvy
  • všechny věci, které Vám padnou do oka a budete je chtít „vylepšit“ ubrouskováním, můžete natřít Vámi zvolenou barvou
 • ostatní
  • štětce, kterými budete nanášet barvy nebo lepidla
  • nůžtičky, těmi se vystřihávají ubrousky
  • hmotu, která se používá při 3D ubrouskování (o tom ale jindy)
  • krakelovací lak (této technice se také budeme věnovat)

Všechny tyto věcičky si můžete objednat u mě, včetně velkého výběru ubrousků, který příští týden zaktualizuji na svých stránkách
nebo mi můžete napsat mail na slunickovysvet@centrum.cz.

Základní technika ubrouskování

původní květináč

Vyberete si věc, kterou chcete oubrouskovat a k ní vhodný ubrousek.
V našem případě jsem zvolila květináč.

Vybrala jsem k němu žlutou barvu, kterou ho potřu. Na všech výrobcích jsou lepší světlé barvy, protože ta lehce prosvítá přes tenkou vrstvu ubrousku.

ubrousek

Motiv, který jste si zvolili teď velmi pečlivě vystřihněte a sundejte ze zbylých vrstev ubrousku, tzn. že budeme přikládat jen jednu, nejsvrchnější část, ubrousku.

Lepidlem na ubrousky natřeme květináč a přiložíme vystřihnutý motiv. Pomocí štětce přitiskneme a ještě jednou natřeme lepidlem.

Takto necháme květináč zaschnout.

Tuto techniku lze praktikovat na velké množství věciček – fantazii se meze nekladou (např. košíky, krabičky, podnosy, rámečky, skleničky).

oubrouskovaný květináč oubrouskovaný pytlíček oubrouskovaný rámeček

Ubrouskování má mnoho variant a s nimi Vás seznámím zase příště…

Napsal/a: Sluníčko

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (12 vyjádření)

 • Anonymní

  Dobrý den. Mám k vám mega obr prosbu. Chci si opravit stojací papírovou lampu, malá mi jí potrhala. Myslíte, že by šlo formou ubrouskování díry jakože přelepit? Jde mi o to, jestli se papír na lampě nerozmočí, třeba. Ptám se Vás, protože máte asi velké zkušenosti a já to ještě nedělala. Jak byste postupovala vy? Prosím, odepište mi na můj email. Děkuji předem Huňatová

 • Anonymní

  Holky, jestli vás baví různé techniky, vč.ubrouskování, ale i jiné, zajímavější a nebo náročnější, nebo jednoduché, zkuste se podívat na stránky http://www.brydova.cz, jsou plné nápadů a odkazů a je tam i možnost diskuzí, pokud se nedaří nebo není něco tak jasné. Tyto stránky jsou velmi známé…..
  P.S. Jsou tam i rady ohledně ubrouskové techniky, aby se dařilo, včetně obrázků

 • quendolina
  quendolina

  Je to opravdu hezky udělané. Chci se jen zeptat, ten rámeček je udělaný taky touto technikou? Zaujal mě ten poslední (č.12), že to tam tak hezky navazuje, anebo je to optický klam a je to celé jeden ubrousek?

 • Anonymní

  Ahoj, tyto obrázky http://nasealbum2005.ic.cz/broker_Album1.htm jsme vytvořili pomocí barvy Balakryl, tónovacích barviček. laku Sportakryl a lepidla Herkulesu. Ubrousky, které se nedaly nažehlit na sololit, jelikož byl natřen barvou, tak jsme dělali malým malířským válečkem a postupovali jako při lepení samolepících tapet – postupně.Tímto způsobem se to krásně vyhladí. Jen jsme nedávali nějak moc lepidla, aby nebyl ubrousek moc nasáklý, ale taky aby lepidlo nebylo moc zaschlé. Prostě se musí nanést tak akorát.A perforace na ubrousku jsme se zbavily buď tlačením prstů a nebo kuchyňským dřevěným válečkem – ale POZOR – bude-li ubrousek moc vlhký od lepidla, tak by se to potrhalo. Chce to prostě si vyhrát – mít trpělivost a hlavně vychytat. Tyto dílka jsou naše první a jediné informace jak se vytvářejí jsme měli z internetu. Nikde nebyl napsán tzv.: „postup pro méně chápavé“, takže první obrázek se moc nepovedl, ale při práci sami přijdete na to jak se Vám to bude dělat nejlépe.

  Přejeme Vám hodně úspěchů a zdařilých kousků.

 • Anonymní

  uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

 • kristýna

  MOniko, mám doma nějaký květináče, a věci dělaný ubrouskovou technikou, jestli chceš, pošli mi e-mail a já ti pošlu fotky. Nebo zkus ty stránky, které tu má napsané sluníčko.

 • Asi bych to potřebovala vidět nebo podrobnější popis asi mi to pomalu zapaluje… :-(..jinak to vypadá lákavě

 • ahoj.
  Mě se dekupáž taky strašně moc zamlouvá. Mám k tomu účelu ještě koupený bezbarvý akrylový lak ve spreji, aby se motiv z ubrousku nemohl poničit, neho namočit. Jinak motiv s ubrousku si můžete přenést taky třeba na dlaždice u sporáku, nebo na nehezký dveře, který si předtím natřete a ozdobíte….nebo dětský nábytek a dětské motivy. Půjdu do toho, hned, jak seženu nějaké ubrousky

 • Anonymní

  Ahoj Zebro,

  pokud máš o něco pořád zájem, můžeš mi dát vědět na mejla slunickovysvet@centrum.cz
  Omlouvám se, že jsem stránky neaktualizovala, ale jestli chceš, můžu ti poslat fotky mejlem

 • kristýna

  hezky také vypadá, když květináč natřete barvou (např. bílou), přetřete speciálním akrylovým lakem (koupí se v papírnictví), pak se přetře jinou barvou (např, modrou) a po zaschnutí pak vypadá květináč pěkně popraskaný, na to se pak dá ten ubrousek. Vypadá to moc hezky.

 • Jé,teď koukám na datum napsání. To je už přes půl roku starý příspěvek,tak možná proto jsem se nedostala na tvý stránky,kde se daly tvý výrobky objednat.

 • Viděla jsem obrázky a květináče dělané touto technikou na dobových trhách a nemohla jsem se vynadívat. Některé byly moc hezký. Podle tvýho popisu si nevypadá těžký,ale přesto myslím,že se do toho pouštět nebudu. Asi bych to nezvládla tak hezky.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist