7 + 1 tip na prevenci proti chřipkám, virům a nachlazením

Rubrika: Onemocnění a léčba, Tipy pro zdraví

Období viróz (nachlazení) a chřipek je zde a nejvíce jím trpí naše děti. A protože jsem zastáncem prevence a umění si pomoci bez různých konvenčních „léků“, nabízím zde pár jednoduchých tipů z ájurvédy, z nichž většinu doma s dětmi každodenně praktikujeme a je nám mnohem lépe 😉 Tipy jsou vhodné jak pro děti, tak dospělé, případně je pod každým z nich uvedeno věkové upřesnění.

Je dobré si připomenout, že zde mluvíme o virech, tj. nemocech, které se přenáší kapénkami (kýcháním, kašláním atd.) Pokud v naší blízkosti někdo kýchá, nebo kašle a nezasáhne to přímo náš obličej, neznamená to ještě, že už jsme nakažení. Není tak zcela jednoduché dostat kapénky rovnou na sliznice našeho nosu nebo úst, pokud jim v tom sami nedopomůžeme, například rukama. A i když by k tomu došlo, je tu stále možnost, že naše sliznice a imunita budou natolik silné, že virům nepodlehnou. Co vše tedy můžeme pro naši odolnost udělat?

1. Zákaz dotýkání se rukama obličeje kolem úst a nosu

Nezdá se to, ale pokud se zcela odnaučíte sahat si bezdůvodně do okolí nosu a pusy, zejména v chřipkových obdobích, téměř vymizí možnost zavedení viru přímo na sliznici.

Tento tip je vhodný učit děti už odmalinka, současně s tím, když jim vysvětlujeme, že se prsty nestrkají do pusy.

 

2. Každé ráno začínáme vypitím 3-5 dl teplé vody

Vodu pijeme se šťávou z půlky citronu, nebo celé limetky nebo 2 lžicemi Aloe Vera či 2 lžicemi Noni (obé přírodní bez přísad a ideálně 100%). Kdo nemá rád ani jedno z vyjmenovaného, dobře poslouží i jen čistá teplá voda. Teplou vodou nemyslím natočenou přímo z „červeného“ kohoutku. Teplá voda by měla být nejlépe buď pramenitá, filtrovaná, nebo odstátá studená voda z kohoutku (pro vyprchání chloru) z předchozího večera, do které přidáme (např. z varné konvice) vodu vařící tak, aby voda měla teplotu cca lidského těla, tedy 37 – 40 °C. Pití teplé vody má hned několik pročišťujících a jiných účinků:

sklenice-vody

  • nastartuje ledviny po „nočním klidu“ a rychleji odplaví nahromaděné toxiny za celou noc.
  • pročistí střeva – ten, kdo mívá potíž se zácpami, uvítá pravidelnost ranní stolice bez větší námahy bez nutnosti jakýchkoliv dalších konvenčních přípravků.
  • rozpouští hleny – za noc se v těle mnohdy nashromáždí a usadí hleny a proto mnoho z nás, každé ráno pokašlává, dokud se usazené hleny neuvolní. Teplá voda dopomůže k vykašlávání a uvolnění sliznic od nežádoucích hlenů.
  • vitamin C z citronu či limetky je velmi důležitý v boji proti virům. Tak též šťáva z Aloe Vera, nebo NONI, které startují imunitu a mají mnoho dalších blahodárných účinků na náš organismus.

TIP: Pokud vodu pijete před ranním čištěním zubů a používáte ideálně zubní pastu bez fluoru, nemusíte mít strach z naleptání zubní skloviny silnou koncentrací citronu v teplé vodě.

Ranní pití teplé vody je vhodné i pro děti, zpočátku stačí jen půlka skleničky samotné teplé vody a opravdu pozvolna dávky zvyšovat. Je to pro děti další dobrý zvyk, který si mohou pro svoje zdraví uchovat až do dospělosti.

 

3. Pránájáma

Jedná se o jednoduchá a časově nenáročná dechová cvičení na posílení imunity, pro dobrý spánek, proti stresu, na pravidelnou ranní stolici atd. Tato dechová cvičení pochází z jógy i ájurvédy. Dechová cvičení stimulují bránici čímž masírují střeva, ve kterých je schován celý náš imunitní systém. Před zařazením pránájámy do každodenního života je dobré si najít někoho, kdo již provozuje a má zkušenosti, či si vše podstatné načíst z kvalitní literatury. Pravidelná dechová cvičení příznivě ovlivňují také odolnost proti alergiím, jsou vhodná pro astmatiky, posilují břišní stěnu i plíce, atd.

ajurveda

Některá z těchto cvičení nejsou vhodná pro těhotné, osoby s vyšším krevním tlakem, nebo pro ženy, které právě menstruují.  

 

4. Čištění jazyka

Čištění zubů bylo v ájurvédě praktikováno tisíce let, zatímco v západní kultuře je běžné cca posledních 100 let. Stejně tak, jako jsme tedy z ájurvédy převzali pravidelné čištění zubů, je dobré a velmi snadné zavést další očistnou metodou, a to čištění jazyka.

skrabkaNa jazyku se každou noc nahromadí velké množství bakterií v podobě bílého povlaku, který je vhodné každé ráno odstranit. Jazyk se čistí speciální nerezovou škrabkou a je to záležitost pár vteřin, která zabrání tomu, aby větší množství bakterií (toxických látek) nahromaděných za noc na našem jazyku skončilo společně se snídaní v našem trávicím traktu. Tam pak bakterie zbytečně zatěžují a oslabují imunitní systém.

Čištění jazyka se provádí před čištěním zubů. Při čištění zubů, nejlépe pastou bez fluoru, pak očistu ústní dutiny zakončíme.

Tento tip je opět vhodný učit děti už odmalinka, současně s čištěním zubů. Pro většinu dětí je to dokonce zábava 😉

 

5. Výplach nosu konvičkou (Džala nétí)

Vyplachování nosu konvičkou se slanou vodou je další neuvěřitelně účinná metoda ověřená a fungující tisíce let. Vyplachování nosu slaným roztokem (fyziologický roztok) posiluje, zvlhčuje a čistí nosní sliznice i přilehlé dutiny. Spojují se zde léčivé účinky soli a vody. Vlhké sliznice jsou pak daleko odolnější vůči virům i bakteriím. Výplachy odstraní ze sliznic nejen hleny, ale i prach a pyl, což zmírňuje případné alergie, výplachy uvolňují ucpaný nos při zánětech duti, ale pomohou i těhotným, které trpí ucpaným nosem v důsledku hormonálních změn.

Výplachy nosu konvičkou se provádějí ráno, ideálně po čištění zubů před snídaní a dle potřeby i několikrát denně. Při získání praxe trvá samotné vypláchnutí včetně přípravy roztoku cca 3 minuty. Tato metoda není nijak obtížná a využívá se zde gravitace.

dzala-neti-03

TIP: Konviček existuje nepřeberné množství a konkrétně začátečníkům doporučuji sáhnout po plastové značky Rhino horn, je s ní velmi snadná manipulace. Konvička je něco jako kartáček na zuby a každý člen rodiny by tedy měl mít svou.

POZOR! Naprosto nevhodná je pro použití běžná kuchyňská sůl s obsahem jódu a jakýchkoliv přísad. Ideální je čistá mořská sůl kamenná.

S pomocí jej zvládnou i děti od cca 4 let.

 

6. Aromaterapie

Éterické oleje, rozprašované nebo odpařované v prostředí, zajistí likvidaci choroboplodných zárodků ještě dřív, než se projeví první symptomy infekcí. K prevenci jsou nejvhodnější citron, eukalyptus radiata, borovice nebo ravintsara. Všechny jsou silně protivirové a antimikrobiální a jejich molekuly v ovzduší navíc příjemně voní.

aromaterapie

Je prokázáno, že kdo používá aromaterapii, výrazně snižuje nemocnost. K použití éterických olejů není třeba žádných vybavení. Stačí otevřít lahvičku éterického oleje a ten začne vyprchávat, je to jeho přirozená vlastnost. V každé místnosti můžete mít také látkovou hračku či dekoraci, papírový kapesníček nebo nějaký kousek neglazované keramiky či odlitek ze sádry atd., na který kápnete 5 kapek éterického oleje a ihned si jeho účinky můžete užívat.

Je dobré vědět, že éterické oleje neobsahují pyly a v tomto směru jsou tedy naprosto bezpečné. Není třeba se tedy bát alergických reakcí. Nutno ale dodat, že bezpečnost jejich použití je vázaná na kvalitu a dávkování. Aby měly používané éterické oleje očekávaný účinek v prevenci onemocnění, musejí být 100% čisté a přírodní. Syntetická aromata mohou být naopak zdrojem reakcí neočekávaných a někdy i nepříjemných.

Tento tip je vhodný pro všechny věkové kategorie.

 

7. Otužování

Tahle ne zrovna oblíbená a dlouhodobá záležitost posiluje imunitu proti chřipkám, nachlazení atd., zvyšuje i celkovou odolnost proti chladu a teplotním výkyvům. Otužování je však nutno dělat postupně a soustavně a pokud jej na delší čas vynecháte, můžete začínat od začátku. „Novodobým“ trendem v otužování je saunování. I to je však třeba dělat dlouhodobě a minimálně jednou týdně.

Ginger tea with honey and lemon

Zázvorový čaj

O zázvoru se píše velmi často a všechno možné, kdo by jej tedy neznal. Zázvor je výbornou zbraní proti virům, pomáhá od otoku sliznic, navozuje dobrou náladu a ke všemu dokáže rozproudit tzv. „oheň v těle“. Popíjením zázvorového čaje v průběhu dne v zimním a podzimním období tedy nejen vyháníte bacily z těla, ale perfektně vás prohřeje, navodí příjemnou náladu, je výborný po jídle na trávení a ještě také výborně chutná 😉 Pro toho, kdo ještě neměl tu čest, zde uvedu i základní recept na zázvorový čaj:

2-3 lžičky oloupaného, nahrubo nastrouhaného kořene zázvoru, 1 l vařící vody, celý citrón (menší), med

Nastrouhaný zázvor zalijeme 1 l vařící vody, necháme zakryté 5 minut vyluhovat, poté vymačkáme celý citrón. Čaj nalijeme do hrnku a až zchladne na teplotu k pití, přidáme dle chuti med nebo jiné sladidlo.

Zázvorový čaj je vhodný pro děti od 2 let.

 

Pokud si zažijete byť jen jeden tip a skutečně každý den jej dodržíte 21 dnů (doba potřebná pro zažití návyku) bude to třeba zrovinka ten kousek imunity, který vás ušetří právě té další virózy 😉

Mějte krásné dny bez viróz!

marketa-weinigerovaMarkéta Weinigerová

Dávný indický jogínský text praví: „Je lepší žít nedokonale vlastní osud, než žít dokonale napodobeninu osudu někoho jiného.“
Tohle jsem celá já. Od mala vše jinak a hlavně proti proudu. Drtí mě lidská hloupost, naplňuje mě možnost pomáhat druhým a inspiraci čerpám u svých dětí, v józe a meditacích.
9 let vedu rodinný e-shop NUNYNEK.cz, kde pomáhám rodičům být „rodičem s úsměvem“, háčkuji autorské hračky a bytové doplňky WIXX, pořádám výstavy ručního designu Brněnský handmade a ráda slučuji vše zdánlivě neslučitelné.

ZDROJ: Ájurvéda na každý den – Dr. Vinod Verma, Jógové Nétí – Narayan Choyin Dorje, Nobilis Tilia, vlastní zkušenosti 😉

Napsal/a: Markéta Weinigerová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist