V hlavní roli očkování

Rubrika: Aktuality, Očkování

Prevence je nepochybně důležitá věc v péči o své zdraví. I naše vláda si to uvědomuje a rozhodla se v rámci prevence podpořit očkování proti chřipce a proti rakovině děložního čípku…

Jsou lidé, kteří prevenci formou očkování podporují, jiní stojí se svým názorem na druhé straně. Jsou ale také lidé, kteří by se nechali rádi očkovat proti nemocem, které doposud zdravotní pojišťovny nehradili a tak si je museli zaplatit obyvatelé sami, na což ale někteří neměli dostatek financí. To chce vláda změnit…

V polovině srpna vláda vyjádřila svůj názor, aby pojišťovny hradily očkování proti sezonní chřipce lidem od 19 do 65 let. Doposud bylo hrazené pouze seniorům nad uvedenou věkovou kategorii. Vláda od tohoto kroku očekává zvýšení zájmu o očkování a snížení nemocnosti a tím tedy i pokles čerpání dávek v nemoci. Samozřejmě by tedy bylo potřeba i méně léků na tuto nemoc a tím by se opět snížily výdaje.

Na stanovisko vlády reagoval prezident Svazu zdravotních pojištěn Jaromír Gajdáček, jehož úvahu citoval server iDNES.cz: „Vláda nás sice vyzývat může, ale my k tomu musíme vždy zpracovat potřebné podklady. Můžeme totiž hradit jen to, co je zákonem dáno v seznamu výkonů. Dovedu si představit, že to uděláme v rámci přípravy změny povinného očkování.“
Přesto zastává názor, že se tím zvýší proočkovanou národa a je to nepochybně i dobrý krok z hlediska prevence s tím, že v rámci rozpočtu se nejedná o nijak velkou položku.

V ČR se nechává očkovat proti chřipce každoročně jen sedm procent obyvatelstva, což je v porovnání s jinými evropskými zeměmi až třikrát méně (zdroj iDNES.cz).

Více si můžete přečíst zde.

Další rozhodnutí vlády se týká očkování proti rakovině děložního čípku. To je doposud nehrazené, stojí kolem deseti tisíc korun. Poslanecký zdravotní výbor se s opozicí shodli, že právě očkování proti lidským papilomavirům bude zdarma pro dívky ve věku 13-14 let. Bude se jednat o očkování nepovinné, ale hrazené zdravotními pojišťovnami.

Jak ale upozorňuje Aleš Roztočil ze zdravotního výboru, neznamená to, že by dívky měly přestat chodit na preventivní prohlídky: „Očkování nechrání celoživotně, takže to neznamená, že by dívky pak mohly přestat chodit na preventivní prohlídky. Účinky vakcíny se sledují zatím deset let a ochrana trvá. Ještě však není jisté, jak dlouho ženy bude chránit.“

Podle poslanců nejde o žádné rozhazování peněz, navíc by cena vakcíny klesla i díky hromadnému nákupu.

Rakovinou děložního čípku u nás ročně onemocní přes tisíc žen a 400 z nich na ni zemře. Vakcína stojí zmiňovaných přibližně deset tisíc korun, ale náklady na léčení pacienty s touto nemocí se vyšplhají až na 200 tisíc korun.

Více si můžete přečíst zde.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Oslaďte si život s přírodními sladidly

Každý, kdo se alespoň trochu zajímá o svoje zdraví a záleží mu na tom, co jí, už určitě na

Čtu dál →

Tipy na dárek pro děti i maminky

Čas Vánoc se blíží přímo mílovými kroky a vy si možná začínáte lámat hlavu nad tím, co nadělit novopečené

Čtu dál →

Jak si udržet dobrou náladu v předvánočním shonu

Vánoce jsou za rohem, z televize, novin, rádia i obchodů se na nás valí zprávy o tom, že bychom se

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (8 vyjádření)

 • Virenka

  Příští rok bude očkování Cervarixem zdarma pro dívky 13-14 let, budou jej hradit všechny zdravotní pojišťovny. Pro jinak staré dívky-ženy se dozvíme až po Novém roce, jaké příspěvky pojišťovny zachovají.

 • Anonymní

  Je fajn, že teď na to VZP přispívá v akci Třetí dávka zdarma. Očkování není zrovna levné a proto je to velká pomoc. Je to ale jen do konce roku, ale i tak se to dá stihnout. A kdo ví, jak to bude zase od nového roku, kdy nás čeká jen zdražování a nové DPH…

 • Anonymní

  Než necháte svoje dcery očkovat, sežeňte si nejprve nějaké nestranné informace. např na http://www.rozalio.cz. Přečtěte si knihu Očkování – pro a proti od německého lékaře Martina Hirteho a bude vám jasné, že je očkování v první řadě obrovský byznys! Eva V.

 • Lien

  marinado uvidíme 🙁

 • Marinada

  Lien, stačí pořádně číst 🙂
  „Bude se jednat o očkování nepovinné, ale hrazené zdravotními pojišťovnami“

  My máme očkování proti chřipce v práci proplácené (=měla bych to zdrama), ale ještě nikdy jsem nešla a ani to v plánu nemám.

 • ABA

  ABA

  Já jen doufám, že to schválí co nejdříve (to očkování pro dívky ), protože se dcerka blíží do inkriminovaného věku a moc by se nám hodilo , kdyby očkování hradila pojišťovna ..Chci ji nechat naočkovat v každém případě (přijde mi to důležité – na rozdíl od chřipky ), ale 10000Kč je hrozně moc peněz – zvlášť , když jsem bez práce ….

 • Lien

  a hlavně je třeba taky napsat, že se připravuje nejen vakcinace zdarma, ale též povinně bez souhlasu nebo dokonce proti vůli občana 🙁

  Pán Bůh s námi a zlé pryč…

 • Docela by mě zajímalo (v případě očkování proti chřipce) porovnání úmrtnosti v ČR vs. v Evropě, která je podle zprávy proočkovanější.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist