Za tři roky začne platit zákon o zákazu umístění dětí do kojeneckých ústavů. Norma, kterou připravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí bude obsahovat zákaz umístit do kojeneckého ústavu děti do tří let, o další dva roky později se pak v ústavu neocitnou ani děti ve věku do sedmi let…
Ve čtvrtek zveřejnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí zprávu, která je důsledkem doporučení Výboru OSN pro práva dítěte ze 17. 6. 2011. V této zprávě se říká, že Česká republika nebude umisťovat děti mladší tří let do kojeneckých ústavů, a to s platností od 1. ledna 2014. Výbor OSN vyzval naší republiku k tomu, aby zhodnotila rodinnou situaci u nás a vytvořila strategii pro snižování počtu takto žijících malých dětí.
28. června 2011 Dětský fond UNICEF a Úřad vysoké komisařky pro lidská práva vyzvaly vlády zemí v Evropě a ve střední Asii, aby praxi umisťování takto malých dětí okamžitě ukončily.
České republika má tedy co dělat, aby vymyslela efektivní způsoby náhrady péče o malé děti. Vyznačujeme se totiž skutečně vysokým počtem takto vychovávaných dětí. Například v roce 2010 prošlo těmito zařízeními celkem 2077 dětí do 3 let, náklady na provoz kojeneckých ústavů činí skoro 800 miliónů korun ročně.
Otázkou ale zůstává, jaká budou alternativní řešení a kdy budou plně a efektivně uvedena do činnosti?
Jaroslav Drábek, ministr práce a sociálních věcí k tomu říká: „Nezbytným předpokladem pro možnost omezování institucionální péče je vytvoření alternativ, které zabezpečí vývoj dítěte v rodinném, případně náhradním rodinném prostředí. Jde o vytvoření spektra terénních a ambulantních služeb pro podporu rodin a náhradní rodinné péče.“
Ještě týž den se na Ministerstvu práce a sociálních věcí sešla mezinárodní skupina expertů, na které Ministerstvo práce a sociálních věcí prezentovalo kroky, které povedou ke zrušení. Tak například již do konce tohoto roku by měla být vytvořena Národní strategie péče o ohrožené děti, od července příštího roku pak dojde k novele zákona o sociálně-právní ochraně dětí, která by se měla zaměřit na rozvoj pěstounské péče a služeb práce s rodinami.
K 1. lednu 2014 by měl platit zákon o podpoře rodin a náhradní rodinné péči s tím, že zároveň k tomuto datu nebude možné umístit děti mladší tří let do ústavu a bude také stanoven termín pro zvýšení této hranice až na sedm let s nabytím od roku 2016.
Domnívám se, že je skutečně nutné začít řešit tuto situaci, protože takto umístěných dětí je velké množství. Je si ale nutno uvědomit, že je třeba najít efektivní a účinné řešení, které nezhorší situaci takto malých dětí a nejednat ukvapeně, nýbrž s rozmyslem, protože při špatné organizaci odnesou důsledky právě tyto malé děti. Většina z nich, až padesát procent, jsou v kojeneckých ústavech ze sociálních důvodů.
Podle ministra Drábka se musí výrazně zvýšit počet terénních pracovníků, kteří budou rodinám pomáhat a radit jim. Jak sám uznává, sociálně slabé rodiny se mohou lehce dostat do velkých finančních problémů.
Nepochybně dobrým řešením je také posílení pěstounské péče, dokonce vytvoření profesionálních pěstounů, jakožto pracovního uplatnění, kdy by tato profese podle Drábka byla hodnocena pozitivně nejen z morálního hlediska, ale i z finančního. Děti by tak měli i pozdější možnost se od těchto pěstounů vrátit zpátky do rodiny.
V současnosti se v České republice nachází 34 kojeneckých ústavů a dětských domovů pro děti do tří let.
Shrnutí zprávy se stanovisky ministra si můžete přečíst například na stránkách agentury Mediafax zde.
Kojeneckým ústavům se ale tato úprava nelíbí. Podle nich totiž náhradní rodina nedokáže pomoci dětem týraným a zneužívaným.
Server iDNES.cz cituje zkušenou pěstounku Emílii Smrčkovou, která vychovala již dvacet dětí: „Nedovedu si představit, že by mi přivezli týrané dítě a já bych se o ně měla hned postarat. Pěstoun si jako obyčejný člověk nemůže poradit. Takové dítě musí pobýt v kojeneckém ústavu, než se dá zdravotně dohromady.“
Návrh na zrušení kojeneckých ústavů ale naopak podpořila i Nadace Naše dítě. „Nejprve je ale nutné vyřešit, kam budou umisťovány například těžce handicapované děti. Takových je v ústavech dobrá třetina,“ říká ředitelka nadace Zuzana Baudyšová (zdroj server iDNES.cz).
Napsal/a: Iveta Pešková
Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)
Dovolím si komentovat…. momentálně si tělesně postiž. člověk nemůže adoptovat jednoduše dítě. Vím, že i s pěstounskou péčí to je těžké. Třeba by pomohlo, kdybychom i my handicapovaní mohli pomoci nějakému dítěti.