Očkování dětí v ČR – očkovací kalendář

Rubrika: Očkování

1218347_nurse_giving_a_shotV předchozím dílu tohoto seriálu jsme si shrnuli základní pojmy týkající se očkování. Nyní se zblízka podívejme, jak vypadá současný očkovací kalendář, kterým se řídí pediatři v ČR.

Nyní jeden nepopiratelný fakt:
V České rebublice je povinné očkování dle § 46 zákona č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví. Očkovací kalendář stanovuje vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 537/2006 Sb. o očkování proti infekčním nemocem.

Zmiňovaný zákonem předepsaný očkovací kalendář naleznete na stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv Očkovací kalendář.

Pokud to vezmu trošičku z historie, tak celoplošné povinné očkování bylo u nás zavedeno v roce 1960 a pokračuje se v něm dodnes. Cílem povinného očkování je a bylo zabránit těžkým projevům infekčních onemocnění s trvalým postižením, vyloučit úmrtí z infekcí, jejich šíření a vzniku epidemií, vůči kterým existují očkovací látky. Podrobné info naleznete zde

Shrňme si, proti čemu jsou naše děti v současnosti očkovány, přesněji povinně očkovány:

 • Tuberkulóza (TBC)
 • Záškrt
 • Tetanus
 • Dětská přenosná obrna
 • Haemophilus infuzea typu B
 • Virová hepatitida typu B
 • Dávivý kašel
 • Spálničky
 • Příušnice
 • Zarděnky

Důležité je si říci, mezi jaké druhy vakcín patří očkovací látky proti těmto nemocem.

Vakcíny dělíme následovně na živé virové vakcíny, živé bakteriální (mykobakteriální) vakcíny, inaktivované (subjednotkové) virové vakcíny, inaktivované (subjednotkové) bakteriální vykcíny.

Stručný popis toho, co si pod pojmem těchto vakcín představit:

 • Inaktivované (usmrcené) vakcíny jsou inaktivované celobuněčné vakcíny obsahující patogeny, které jsou usmrceny a jsou zbaveny schopnosti replikace v hostitelském organizmu. Inaktivované vakcíny jsou obecně bezpečné, ale vzhledem k reziduálním složkám nelze vyloučit riziko vedlejších reakcí.
 • Živé atenuované (neboli oslabené) vakcíny obsahují živé mikroorganizmy v nepatogenní formě, které se získávají např. několikerým pomnožením patogenního organismu za zvláštních podmínek ve specifické buněčné kultuře. Výhodou těchto vakcín je skutečnost, že atenuovaný mikroorganizmus svým rozmnožením v těle infikované osoby simuluje infekci bez klinických projevů, a přitom zajišťuje dostatečné množství imunizujícího antigenu při jeho relativné dlouhé době expozice, při které může být vyvolána dostatečně kvalitní imunitní odpověď.
 • Subjednotkové vakcíny obsahují pouze určitou složku patogenní částice, která vyvolává imunitní odpověď a má imunizační vlastnosti. Eliminací reziduálních složek celého mikroorganizmu se sníží četnost nežádoucích účinků.Podrobnější informace naleznete zde .

  Do jakých kategorií tedy patří vakcíny z povinného očkování:

 • Živá virová vakcína:
  Perorální podání
  – Dětská přenosná obrna

  Parenterální (injekční) podání
  -Spalničky
  -Příušnice
  -Zarděnky
  -Plané neštovice

 • Živá bakteriální (mykobakteriální) vakcína:
  Parenterální (injekční)podání
  -Tuberkulóza
 • Inaktivovaná (subjednotková)virová vakcína:
  Parenterální (injekční)podání
  -Dětská přenosná obrna
  -Virová hepatitida typu B
 • Inaktivovaná (subjednotková) bakteriální vakcína:
  Parenterální (injekční)podání
  – Tetanus
  – Záškrt
  – Dávivý kašel
  – Hemofilové nákazy typu B

  Nyní tedy víme, jak vypadá očkovací kalendář v ČR v současnosti, proti čemu jsou naše děti očkovány a jaké druhy vakcín jsou v jednotlivých případech používány.

  Má osobní vsuvka:
  Dovolila jsem si nahlédnout do své historie týkající se očkování. Narodila jsem se v roce 1978, tudíž podle toho se i odvíjí druhy očkování, které jsem absolvovala. Byla jsem tehdy očkována proti:

  Tuberkulóze
  Spálničkám
  Zarděnkám
  Pravým neštovicím (nezaměňovat s planými)
  Záškrtu
  Tetanu
  Dávivému kašli
  Dětské přenosné obrně

  Takže když se na to tak podíváme, tak narozdíl od současného očkovacího kalendáře zde chybí očkování proti Hemofiliové nákaze typu B, Virové Hepatitidě typu B a proti Příušnicím. Navíc v tomto očkování oproti dnešku jsou Pravé neštovice.

  Co se týká očkování proti Příušnicím, nevím, jak to, že jsem očkována nebyla, nicméně záznam o tom chybí. Variantou jedna je, že tehdy očkování prostě nebylo povinné. Záznam v původním očkovacím průkazu o něm není. V novém očkovacím průkazu již kolonka je, ale je tam záznam jen o Spálničkách. Pravdou je, že Příušnice jsem si v dětství prodělala, nebylo to nic příjemného, pamatuji si ten oteklý krk. Následky tato nemoc nezanechala.

  Proč jsem byla očkována na Pravé neštovice? Protože až rok po mém narození tj. v roce 1979 byly Světovou zdravotnickou organizací prohlášeny za vymýcené. Údajně se jedná o jedinou nemoc na světě, kterou se podařilo celosvětovým očkovacím programem vymýtit. V současné době není znám žádný případ nákazy Pravými neštovicemi. Virus se nachází prý jen v laboratořích v USA a Rusku.
  Na základě průzkumů bylo zjištěno, že v průběhu 20. století zemřelo na Pravé neštovice 300-500 mil. lidí. Ještě v roce 1967 onemocnělo 15 mil. lidí, z toho 2 mil. zemřelo. Uf, když jsem tohle zjistila, docela mě to šokovalo, ale na druhou stranu potěšilo, že je o jednu nemoc méně:-)

  Závěrem, pokud zde chybí nějaká vysvětlení týkající se očkovacího kalendáře, zeptejte se, pokud to bude možné, informace vyhledám.

  Příště se podíváme podrobně na to, jak je to s povinností očkovat v ČR a v sousedních státech.

  Co bude dále obsahem článků a na co se můžete těšit? Podrobné informace týkající se historie a současnosti nemocí, proti kterým jsou děti očkovány. Podrobnosti týkající se složení používaných vakcín, nežádoucích účinků a účinnosti těchto vakcín všeobecně. Nakonec, jak je to s nežádoucími reakcemi na očkovací látky, tj. pokusíme se najít tzv. „jádro pudla“.

 • Napsal/a: Horempádem

  Toto taky stojí za přečtení!

  Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

  Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

  Čtu dál →

  Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

  Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

  Čtu dál →

  10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

  Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

  Čtu dál →

  Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

  • Lien

   Proti chřipce? To v hexe není

  • Anonymní

   Nechápu proč se proti dříve normálním dětským nemocem (příušnice, spalničky, zarděnky, plané neštovice) očkuje, když nejlepší bylo je v dětství prodělat a pak mít celoživotní imunitu. Po očkování celoživotní imunita stejně není… a pak, když třeba příušnice dostane kluk v devatenácti, je to pro něj fakt riziko…. a v dnešní hexavaxíně je dnes zahrnuto očkování proti žloutence B a chřipce, přitom proti chřipce se např. zdravotníci vůbec naočkovat sami nechtěli. Očkování proti žloutence B je dobré pro rodiny, kde dospělí tuto žloutenku mají, ne pro celou populaci plošně… nějak to stát s tím očkováním přehání… a pak žene lidi do opačných extrému, jakože např. se fakt naštvou a ze zdravotnictvím naopak nechtějí nic mít, což mi zas taky připadá přehnané…

  • Anonymní

   ahoj Horempadem, chtela bych se te zeptat na neco ohledne ockovani, neonka@stream.cz

  • Anonymní

   No aj u tych pravých kiahni(neštovíc) ste úplne vedľa.V roce 2008 se v Marylandu objevily případy nákazy pravými neštovicemi, které Světová zdravotnická organizace (WHO) prohlásila už v roce 1979 za zcela vymýcené. Vyšetřováním se zjistilo, že kmen pravých neštovic z této nákazy je totožný s kmenem použitým v očkovací vakcíně.

   V závěru vyšetřování se uvádí, že infekce byla pravděpodobně způsobena přenosem viru z očkovaných lidí na lidi neočkované.

   Zdroj: http://wwwnc.cdc.gov/eid/article/17/4/10-1010_article.htm

  • Anonymní

   Staci se podivat na prednasku pani Anity Petek. Venuje se ockovani 15let. Je mozne stahout na Ulozto.cz Staci zadat: očkování Anita Petek, jsou tam i titulky.
   Nebo zde cesky lekar:
   http://www.youtube.com/watch?v=F4Oy3TsfqPo

   Opravdu stoji za to, se na to podivat, nez do svych deti nechate napumpovat jed.

  • Horempádem

   Virenko, děkuji za doplnění. Moje mamka je teď mimo rep, tak se nebylo koho zeptat 🙂

  • Virenka

   Doplňuji, že proti pravým neštovicím se neočkuje od ročníku 1982, tedy všechny následující ročníky imunitu nemají.
   Proti příušnicím se plošně očkuje, snad se nepletu, od r.1987, proto ještě velká část nás dnes dospělých příušnice prodělala.

  Co na to říkáte?

  Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

  Sdílet
  Sdílet
  TOPlist