Očkování ano, ale…

Rubrika: Očkování, Vývoj a výchova batolete

Už jsem si zvykla, že v každém maminkovském časopise na mě útočí reklama na nejrůznější výživy, hračky a vybavení, bez kterého se nemůže mé dítě obejít. Jsem vůči tomu imunní a nákupní horečce nepodléhám. V poslední době se ale v těchto časopisech objevuje inzerce, nad kterou musím přemýšlet a čím častěji na ni narážím, tím mám větší strach, abych neohrozila zdraví svého dítěte…

Inzerce se týká očkování pro děti, která nejsou součástí očkovacího kalendáře, nicméně jsou velmi vřele doporučována. U každého takového inzerátu je většinou popsán příběh o dítěti, kterého maminka naočkovat nenechala, dítě onemocnělo a pokud neumřelo, tak má trvalé následky. (Dokonce někteří zadavatelé této inzerce nabízejí finanční odměnu, pokud se svěříte se svým smutným příběhem.)

A tak ve mně hlodá červíček pochybnosti, jestli bych přeci jen neměla svému dítěti nějaký ten nadstandard dopřát. Na druhou stranu si uvědomuji, že moje zlatíčko musí do šesti let absolvovat devět povinných očkování (a to tak „málo“ jen díky hexavakcíně), z toho 8 do dovršení dvou let. Kdybych reklamě podlehla, přibude k tomu až 27 očkovacích látek do šesti let (12 připadá na chřipku). A nejsem si jistá, jestli chci své dítě trápit dalšími vpichy a možnými vedlejšími účinky, nehledě na to, že už teď má hrůzu z doktorů.

Radši jsem si pročetla pár diskuzí a článků, také informace o jednotlivých očkováních a poptala se doktorky. A objevily se přede mnou další otázky, které se ale spíše týkají povinného očkovacího kalendáře. Nedovolím si zpochybňovat význam očkování proti smrtelným chorobám, ale je potřeba, aby byl očkovací kalendář tak nadupaný? Třeba na sousedním Slovensku jsou první čtyři dávky hexavakcíny rozloženy do tří let a druhé očkování proti spalničkám podstupují děti dokonce v 11 letech.

Je moje dítě skutečně v takovém ohrožení, aby muselo téměř po porodu absolvovat očkování proti TBC? Pravděpodobnost vleklého zánětu po vpichu je asi mnohem větší a zas tak žhavé to asi nebude, když děti, kterým vyjde tuberkulinová zkouška negativní, jsou přeočkovány ve 2 letech. Nebo sérum proti žloutence typu B, které je součástí hexavakcíny. Podívám-li se, jak se přenáší, nevím, proč by touto látkou mělo být moje dítě zatěžováno. Sama jsem se nechala proti typu B očkovat v dospělosti, až když jsem jela do Číny.

Co se týče doporučovaných očkování, některá se více týkají dospělých, u kterých mají určité nemoci horší průběh, jiná nezaručují stoprocentní spolehlivost a další se týkají dětí navštěvujících kolektiv. Každá maminka se musí sama rozhodnout, co je pro její dítě vhodné vzhledem k možnému riziku a imunitě dítěte. Pro svého prcka zatím uvažuji o očkování proti pneumokokovi před nástupem do školky (v některých zemích je už povinné), další asi odložíme do pozdějšího školního věku.

Pro úplnost uvádím přehled doporučených očkování se stručnou charakteristikou:

Očkování proti rotavirovým nákazám
Rotavirová infekce je nejčastější příčinou (40%) dětského průjmu.
Přenos: z kontaminovaných rukou nebo předmětů do úst. Nejčastěji se šíří v porodnicích, kojeneckých odděleních a dětských ústavech, v jeslích nebo mateřských školách.
Od kdy: děti starší 1,5 měsíců do 6 měsíců
Očkovací kalendář: 2 dávky v minimálním odstupu 4 týdnů
Aplikace: ústně, možné kombinovat s dětským očkovacím plánem
Poznámka: nechrání vůči všem skupinám rotavirů

Očkování proti meningokokům
Onemocnění je způsobené bakterií Neisseria meningitis, která způsobuje otravu krve a zánět mozkových blan. V Evropě působí především meningokoky skupin B a C. Meningokokovými nákazami bývají zpravidla postiženy děti do 4 let a dospívající mládež ve věku od 15 do 20 let.
Přenos: kapénkovým způsobem, v hlenech nebo slinách bacilonosičů (přirozeně vyskytují v nose či krku zhruba u 10ti % populace) nebo nakažených pacientů. Onemocnění vzniká na táborech, lyžařských zájezdech, po návštěvách diskoték.
Konjugovaná vakcína proti typu C:
Od kdy: od dvou měsíců
Očkovací kalendář: pro kojence od 2 do 12 měsíců 3 dávky s minimálním intervalem 1 měsíc, osoby starší 1 roku 1 dávka. Přeočkování po 10 letech.
Aplikace: injekčně do svalu
Poznámka: Vakcína proti typu B neexistuje.

Očkování proti pneumokokům
Očkování proti bakterii Streptococcus pneumonie, která způsobuje těžce probíhající záněty plic, záněty mozkových blan, otravu krve, opakované záněty středouší.
Přenos: kapénkovým způsobem nebo vzniká jako vnitřní infekce u bacilonosiče, u kterého došlo k oslabení imunitního systému.
Od kdy: od 2 měsíců do 5 let konjugovanou vakcínou, děti starší 2 let a dospělí 23valentní polysacharidovou vakcínou
Očkovací kalendář: Děti od 2-6 měsíců 3 dávky s minimálně měsíčním odstupem, přeočkování je doporučeno ve 2 letech věku. Děti od 7-11 měsíců 2 dávky s odstupem minimálně 1 měsíc, přeočkování se doporučuje podat ve 2. roce života. Děti od 12-23 měsíců 2 dávky s odstupem minimálně 2 měsíce. Děti ve věku 2-5 let se očkují jednou dávkou. Osoby starší 5 let 1 dávka, přeočkování po 5 letech, jen pokud přetrvává riziko.
Aplikace: injekčně do svalu, možno kombinovat s očkováním dle očkovacího plánu.

Očkování proti klíšťové encefalitidě
Na virus klíšťové encefalitidy neúčinkují žádná antibiotika. V ČR se ročně objeví 400 – 750 nemocných lidí. I když u dětí převládá lehká forma onemocnění, občas se setkáme s velmi závažnými stavy. Nemoc (pokud vůbec propukne) může mít podobu jen lehkých bolestí hlavy a zvýšené teploty nebo (ve druhé fázi) těžký průběh spojený s prudkými bolestmi hlavy, vysokými horečkami, dezorientací, poruchami motorické koordinace atd. Při těžkém průběhu může dojít k úmrtí nebo k dlouhodobějším či doživotním následkům v podobě ochrnutí, poruchám soustředění či snížení intelektuálního výkonu.
Přenos: po přisátí infikovaného klíštěte, ale výjimečně i požitím tepelně nezpracovaného mléka infikovaného zvířete
Od kdy: děti starší 1 roku a dospělí
Očkovací kalendář: 3 dávky, interval mezi 1.-2. 1-3 měsíce, mezi 2.-3. 9 -12 měsíců. Přeočkování je nutné vždy po 3-5 letech.
Aplikace: injekčně do svalu
Poznámka: Chrání od 14 dní po podání druhé dávky. V letních měsících, tj. v době nejvyššího výskytu klíšťat je možné očkovat podle zrychleného schématu.

Očkování proti hepatitidě typu A
Hepatitida je virové onemocnění způsobující zánět jater.
Přenos: viry hepatitidy A se šíří fekálně orální cestou, při které se do těla člověka dostávají pozřením potravin nebo pitím tekutin kontaminovaných stolicí nemocných lidí.
Od kdy: děti starší jednoho roku, ale u dětí mladších 2 let se běžně neprovádí
Očkovací kalendář: 2 dávky, přičemž druhá dávka se dává za 6-18 měsíců od první, termín přeočkování není zatím stanoven.
Aplikace: injekčně do svalu
Poznámka: chrání od 4. týdne po podání 1. dávky

Očkování proti planým neštovicím
Varicella je akutní vysoce infekční onemocnění způsobené herpesvirem. Je charakterizované svědivými puchýřky na kůži, popřípadě i na sliznicích. Plané neštovice mají většinou mírný průběh, postihují hlavně děti.
Přenos: vzdušnou cestou, respiračními sekrety, zdrojem nákazy je výlučně člověk.
Od kdy: od 9 měsíců
Očkovací kalendář: od 9. měsíce do 12ti let 1 dávka, od 13ti let a výše 2 dávky s odstupem nejméně 6 týdnů. Přeočkování zatím není stanoveno.
Aplikace: injekčně, v nevyhnutelném případě je možné kombinovat s jiným očkováním, ale doporučuje se měsíční odstup.

Očkování proti chřipce
Chřipka je způsobena viry chřipky typu A, B, C. Typy A a B nejčastěji infikují člověka. Viry typu A i B každoročně podlehnou mírným genetickým mutacím. Po 20 až 30 letech dochází k zásadním změnám antigenů chřipkového viru typu A, což bývá důvod vzniku pandemií a velkých epidemií.
Přenos: kapénkovým způsobem, zdrojem infekce je nakažený člověk nebo zvíře.
Od kdy: od 6 měsíců
Očkovací kalendář: děti od 6 do 36 měsíců 2 poloviční dávky s odstupem 4 týdnů. Děti od 3 do 9 let 2 celé dávky s odstupem 4 týdnů, ostatní 1 dávka. Přeočkování probíhá každoročně kvůli měnícím se chřipkovým virům, jinak samotné očkování zanechává dostatečnou ochranu na více než jeden rok.
Aplikace: injekčně, doporučuje se podávat zvlášť, aby nedošlo k oslabení dalšího očkování.

Napsal/a: Sonča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    Tak máme za sebou tu tříletou prohlídku, nezapomněla jsem se zeptat i na to doplňkové očkování vhodné pro děti navštěvující MŠ – s tím, že jsme rozhodnutí pro klíšťovku (klíšťová encefalitida) – stěhovali jsme se z města na venkov a jsme zvyklí chodit na výlety do přírody.
    Doktorka zkontrolovala, že jsou holky naočkované proti žloutence (hm, ani jsem o tom neměla přehled).
    No a pak říkala, že v úvahu připadá ještě očkování proti pneumokokům a meningitidě (a ta klíšťovka).
    Pneumokoky prý máme „vynechat“ – holky sice mívají kašle a rýmy, ale u doktorky jsme s chorobou byly jen jednou. Bolavé uši zvládáme s vatičkou a kapkami Audiron, píchat jsme nebyly.
    Takže nám zbyla ta meningitida. Nejdřív ale zrealizujeme klíšťovku (v prosinci či v lednu první dávku a pak dle doporučení) – a to celá rodina (je to i moje doktorka, a manža se k nám na to očkování přifaří).
    Meningitidu ještě promyslíme.

    Je zajímavé, že třeba o očkování proti chřipce nepadlo ani slovo…

  • Pravda pravdoucí, z každé čekárny u lékaře, z každé nástěnky, lékárny, maminkovských a miminkovských časopisů na nás útočí reklamy na očkovací látky. Já jsem měla tendenci jako správná matka taky nějaké ty očkování navíc svým dětem uhradit. Manžel mi ale řekl, že mám přestat bláznit, protože je prostě před vším neochráním. Shodli jsme se na tom, že jim zaplatíme očkování proti žloutence typu A, jsou to dvě dávky, dohromady nás to sice pro oba stálo necelé 3.000,-, ale můžu být klidnější. Mám pocit, že ohrožení žloutenkou je dneska hodně aktuální. Bydlíme sice na vesnici, kde máme svoje pěkné dětské hřiště a máme svoje pískoviště i doma, ale člověk dneska opravdu neví, kde může přijít do styku s nějakou „zapomenutou“ injekční stříkačkou.

  • Super téma, taky mě to neustále pronásleduje! Protože si taky nejsem v některých případech úplně jistá, holky, kdo co víte – pište!! Ať je z čeho čerpat. (Určitě to sem pak Jarmuschko napiš).Taky jsem se chtěla pobavit s doktorem, ale malá zrovna tak strašně plakala – po očkování, že bych stejně nic neslyšela. Pozítří nás čeká další očkování, budeme mít 5 měsíců. Je to teď každý měsíc a ještě do toho přidat něco nepovinného? Zas na druhé straně…jistě vás to taky trápí!Jak se rozhodnout?
    Hrozně mě vydědilo, když mi kamarádka psala, že její holčička skončila po očkování hexavakcínou v půl roce na JIPce. Kdyby si její reakce nevšimla včas – kdyby třeba spala, tak snad mohli o holčičku přijít…Sice je hezké, že to píchnou najednou, ale zase tolik cizorodých látek najednou do toho malého tělíčka? No – jak píše biovirus – je nutno důvěřovat lékařům, že vědí, co dělají. Ale ty nadstandardy – člověk by si nerad něco vyčítal!

  • Anonymní

    Tomaso : ja vim, prave proto to pisu, uz ji mel manza, dcerka od sousedky, vylecit se da a jeste stesti, ze to byla jenom ona. Proto za mym rozhodovanim ohledne ockovani stoji vzdy to, co by bylo lecitelne a co by melo vazne nasledky. Taky jsem dcerku nemela ockovanou proti klistovce, ale kdyz jsem videla co by ji cekalo u borelky, tak jsem ji ockovat nechala,prece jen u klistovky je prubeh zavaznejsi……kdxyby existovala ock. latka proti borelioze, klidne ji necham ockovat i proti ni, ale nevim, myslim, ze se neockuje.

  • Biovirus, píšeš, že „jedna taková borelioza úplně stačí“, ale proti borelioze očkovací látka neexistuje.

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    My se teď aktuálně chystáme s holčičkama na tříletou prohlídku a já se chci s doktorkou pobavit právě na téma očkování v souvislosti s nástupem do školky.
    Jinak teda chci letos zrealizovat (celé rodině) tu klíšťovku. Zajímala jsem se o to už na loni (v souvislosti s plánovaným stěhováním z města na venkov a i vzhledem k tomu, že jsme s manžou před rodičovstvím dost jezdili ven a chceme v tomto trendu pokračovat i s holkama. Tehdy mi sestřička říkala, že je dobré na očkování přijít, až to venku „přemrzne“. Tak jsme furt čekali na mráz, a on nešel a nešel a najednou bylo jaro…
    Manža pár klíšťat chytil, holky ani já naštěstí ne.

    No, jsem zvědavá, co teď s doktorkou aktuálně vyšpekulujem. Můžu to tu pak dát v plen k další diskusi…

  • Anonymní

    očkovani-nektere jsou uplne zbytecne a taky nechapu, proc by je dite melo absolvvat, ted mluvim o ockovani proti chripce, te je tolik druhu a prito Vas ockuji jen proti jednomu jedinemu kmeni.
    NAproti tomu TBC bych vice jak doporucovala,protoze od otevreni hranic se vyskyt TBC rapidne zvysil a dite i novorozenec ji muze byt kontaminovan, nikdy nevite, kdo a s cim na dite kychne,protiklistovce doporucuju, my bydlime u lesa a jedna takova borelioza uplne staci k tomu,abych se nerozmyslela.Protti prujmovym onemocneim ? Zbytecne,protii zloutence typu A taky zbytecne-je to nemoc necistych rukou a opravdu s emuze vyskytnout kdekoliv hlavne v kolektivu lecba neni az tak hrozna, naproti tomu typ B,C doporucuji.
    Myslim, ze lekari vi, nac je zakladni ockovani, to ostatni, co Vam reklama vtlouka do hlavy je jen ciste na Vas.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist