Mirena od A do Z

Rubrika: Těhotenství, Zdraví

Ochrana před početím je stará snad stejně jako lidstvo samo a v dnešní době si každý muž či žena může vybírat ze stále se rozšiřující nabídky způsobů antikoncepce. Jednou z vymožeností posledních let, po které sahá čím dál více žen, je Mirena. Pojďme si tedy na jednu z nejmodernějších forem antikoncepce řádně posvítit a probrat ji pěkně od A až do Z…


Akné, jeho zhoršení či zlepšení, je jednou z otázek, která zajímá pacientky před zavedením Mireny. Pravda je taková, že narozdíl od příznivého vlivu na pleť vlivem antikoncepčních pilulek může dojít po zavedení Mireny spíše ke zhoršení stavu pleti. Je to ale velmi individuální a předem vám to s jistotou neřekne nikdo… Některá žena zhoršení nezaznamená, jiná ano.

Bolest. Většinou se ženy obávají bolesti při zavádění či odstranění Mireny. Je to však relativně krátký výkon, v řádu několika minut. Vnímání bolesti je velmi individuální záležitost. Samotné zavedení může žena pociťovat spíš jako krátké štípnutí, jako velmi nepříjemná bývá spíš popisována předcházející dezinfekce. O něco bolestivější může být zavádění u žen starších, které jsou navíc už mnoho let po porodu posledního dítěte. Ve výjimečných případech je nutno zavádění či vyjmutí provádět v celkové anestézii.

Mírná bolest v podbřišku se může objevit v prvních dnech po zavedení a také ve dnech, kdy by žena za normálních okolností menstruovala. Při nečekaně krutých bolestech však okamžitě vyhledejte lékaře!

Cena se mírně liší podle toho, zda si ji necháte předepsat a vyzvednete v lékárně a nebo chcete zůstat bez starosti a využijete nabídku gynekologa. Gynekolog v ordinaci vám Mirenu se zavedením nabídne zpravidla za cenu kolem 6 000,- Kč. Pokud si ji necháte předepsat a s receptem oběhnete nebo obtelefonujete několik lékáren, můžete pár stovek ušetřit. (Já za ni kupříkladu v lékárně zaplatila 4 700,- Kč. Běžně jsem se ale setkávala s cenovou nabídkou lékárny 5 300,- Kč.) V tomto případě se vám také může stát, že pak po vás gynekolog bude požadovat ještě částku za zavedení tělíska. (V mém případě to bylo 500,- Kč. ) Zcela běžná praxe ve všech regionech to ale patrně není, neboť by zavedení tělíska měla proplácet zdravotní pojišťovna.

Dysmenorrhea, tedy bolestivá menstruace, kterou žena trpěla před porodem/porody, se může touto formou antikoncepce zcela odstranit. Díky hormonu obsaženému v Mireně dojde u většiny žen ke zmírnění či úplnému vymizení menstruačního krvácení. Přesto v prvním a posledním roce v době obvyklé pro menstruaci může žena pociťovat mírné pobolívání v podbřišku, zdaleka se ale nedá srovnávat s jejími původními menstruačními bolestmi.

Finanční stránka je při volbě antikoncepce pro mnohé ženy otázkou číslo jedna. Záleží na každé ženě, jaké formě antikoncepce dává přednost a jaká cena je pro ni akceptovatelná. Mnoho jich raději vytáhne z peněženky několik stokorun na 3 měsíce, protože je investice tolik „nebolí“, než když zaplatíte celou částku na 5 let naráz jako v případě Mireny. Jak je na tom Mirena ve srovnání s jinými formami antikoncepce? Posuďte a srovnejte sami:
Cena 5 200,- Kč : 60 měsíců (5 let x 12 měsíců = 60 měsíců) = 86,60 Kč/ měsíc. (Pokud zaplatíte za Mirenu 6 000,-Kč, dostanete se na částku 100,- Kč/ měsíc.) Je to hodně nebo málo?

I já měla zpočátku obavy, aby mi Mirena „sedla“ a já takříkajíc nevyhodila 6 000,- Kč oknem pro 3 měsíce. V rozhodnutí pro/proti mi pomohla gynekologem zmiňovaná možnost částečného vrácení peněz v případě, že se s Mirenou nesžijeme a bude nevyhnutelné ji odstranit podstatně dříve než po 5 letech.

Debaty o uspořených penězích za menstruační vložky/tampóny nechávám stranou, takový propočet by se asi dělal dost těžko. Konec konců, pokud jste si nikdy nekupovaly intimky, začnete…

Gravidita, resp. plánování dalšího potomka. Pokud v průběhu 5 let změníte svůj názor a rozhodnete se znovu otěhotnět, nic vám nebrání. S gynekologem se dohodněte na termínu vyjmutí, avšak aby nedošlo k mýlce, rozhodně nemůžete počítat s vrácením investovaných peněz za „nevyčerpané“ měsíce!

Hormon obsažený v Mireně, levonorgestrelum, se začíná uvolňovat do dělohy ihned po zavedení, a to stálou rychlostí a jen v opravdu velmi malém množství. Budu teď srovnávat nesrovnatelné, ale např. antikoncepční tabletky, které mohou užívat i kojící maminky obsahují v jedné tabletce 75 mg (jiného) hormonu, Mirena by podle příbalového letáku měla uvolňovat 20 mg během 24 hodin. Nitroděložní systém je vhodnou antikoncepcí i pro kojící maminky, přičemž množství a kvalita mateřského mléka by jím neměla být ovlivněna.

Cholesterol. Byly prováděny studie srovnávající vliv Mireny a tělíska s mědí na hladinu cholesterolu a ostatních tuků. Z výsledků plyne, že běžné tělísko s mědí nemá na metabolismus krevních tuků vliv žádný, Mirena pak nemá významný vliv na žádný z tuků kromě HDL (tzv. hodný cholesterol), který v prvním půlroce po zavedení významně klesá, ale do konce prvního roku se zase vrací ke svým původním hodnotám. Čili nic významného, rozhodně ne problém.

Infekce. Před plánovaným zavedením Mireny je nutná důkladná gynekologická prohlídka, včetně odebrání stěrů na cytologii a také vyloučení pohlavně přenosných chorob a dalších infekcí. Přestože by Mirena měla snižovat riziko nitroděložních infekcí, je zcela nevhodnou antikoncepcí pro ženy s opakovanými vaginálními záněty, kterých bohužel stále přibývá.

Kouření u žen starších 35 let a užívajících zároveň perorální antikoncepci je jedním z rizikových faktorů vzniku žilních trombóz. Nezřídka se stane, že gynekolog takové ženě odmítne předepsat další balení tabletek a nabídne jí alternativu v podobě Mireny (či jiného nehormonálního nitroděložního tělíska), u kterých riziko trombózy odpadá.

Libido je dalším diskutovaným tématem. Zatímco si některé ženy užívající perorální antikoncepci stěžují na snížení sexuálního apetitu, ženy chráněné Mirenou sníženou apetenci nepopisují.

Menstruační krvácení po zavedení Mireny slábne, či vymizí úplně. Zpočátku je pro ženy absence menstruace nezvyklá a obávají se záměny s těhotenstvím. Velmi brzy si ale na pohodlí spojené s nemestruováním zvyknete, nemusíte si podle menstruačního cyklu plánovat dovolenou nebo cyklus jinými způsoby uměle ovlivňovat. Určitě je také na místě zmínit to, že ač by k zeslabení či vymizení menstruačního krvácení dojít mělo, ne vždy se tak stane a spousta žen hlásí menstruaci stejnou nebo i silnější, i když je to proti logice firemních prohlášení.

Nitroděložní systém. Antikoncepce ve formě nitroděložního tělíska není žádnou novinkou, naopak se dá říct, že je již 100 letým kmetem. Postupem let se měnily tvary i použité materiály a dnešní Mirena má tvar písmene „T“, přičemž na rozdíl od ostatních nitroděložních tělísek (bez obsahu hormonů) obsahuje v těle nohy písmene „T“ váleček s obsahem hormonu levonorgestrelu.

Otěhotnění může být jedním z důvodů k nespokojenosti uživatelky a reklamaci Mireny. V klinických studiích byly zaznamenány 2 případy ročně u každého 1000 žen, které mají Mirenu zavedenou.

Premenstruační syndrom (PMS), který některé ženy pravidelně obtěžoval, by se měl zmírnit či zcela vymizet, stejně jako menstruační krvácení. Není menstruace, není PMS.

Reklamace a možnost částečného vrácení vstupní investice je jedním z lákadel, které zmiňuje gynekolog při pohovoru o výběru vhodné antikoncepce. Podmínkou je cílené vyjmutí Mireny (nikoli náhodné vytažení!) v době do 12 měsíců od jejího zavedení z důvodu přetrvávajících zdravotních obtíží a nespokojeností klientky.

Sex s Mirenou by měl být stejný jako bez Mireny. Žena by tedy neměla pociťovat nic neobvyklého, muž si může při styku stěžovat na délku vláken, která jej při styku mohou nepříjemně obtěžovat. Není nic snazšího, než požádat svého gynekologa, aby vám vlákna Mireny zkrátil. Sami se nepokoušejte o žádné zásahy!

Špinění je patrně nejdiskutovanějším problémem žen po zavedení nitroděložního systému. Velmi obtěžující je v prvních měsících, zejména pokud zvolíte termín zavedení systému jaro či léto. Doba, během které si na sebe s Mirenou budete zvykat je velmi individuální. Např. u žen po porodu, které ještě nezačaly pravidelně menstruovat může být tato „zvykací“ doba kratší než u žen, které pravidelně menstruují. Je také možné, že se krátkodobě objeví špinění i po větší fyzické zátěži, aerobicu, po sexu, apod…

Při dlouhotrvajícím permanentním špinění či krvácení nebo pokud se vám cokoli nezdá, kontaktujte svého lékaře a žádejte ho o radu. Můžete také vyzkoušet volně prodejný Ascorutin (dávkování 2-2-2), je možné jej navíc doplnit vitamínem K (na předpis), případně po poradě s gynekologem nasadit hormonální léčbu na přechodnou dobu k úpravě krvácení.

Tampóny se ženám s Mirenou nedoporučují používat, zejména v prvních měsících po zavedení. Hrozí riziko zachycení vláken do menstruačního tampónu a vytažení spolu s ním. Doporučuje se pro jistotu občas zkontrolovat, zda jsou vlákna (a tedy i Mirena) na svém místě.

Udržení si stejné tělesné váhy. I to je jeden z dotazů, který ženám v ordinaci zodpovídá gynekolog. K výraznějším váhovým výkyvům by ve spojení s Mirenou nemělo dojít.

Zavedení Mireny se obvykle provádí v době menstruace, ideálně 3.-4. den, kdy je již krvácení mírnější. Důvodem je snazší orientace gynekologa při zavádění, pacientka není navíc obtěžována případným krvácením/špiněním po zavedení, ale skryje se v krvácení menstruačním. Ne nepodstatný je také fakt, že je děloha po proběhlé menstruaci ještě pootevřená a tělísko tak s mnohem menší bolestí (případně žádnou) projde pootevřeným děložním hrdlem. Lékař často nemusí vůbec použít dilatátory (kovové nástroje rozšiřující děložní hrdlo tak, aby tělísko mohlo bez překážky projít), přitom jediná bolest bývá právě spojena s rozšiřováním, desinfekce či uchopení čípku bývá pouze nepříjemné. V tomto se Mirena vůbec neliší od ostatních tělísek.

U žen po porodu se Mirena zavádí po ukončeném šestinedělí, ženám po provedeném císařském řezu se doporučuje vyčkat alespoň 6 měsíců, aby měla děloha dostatek času řádně se zahojit. Antikoncepční účinek je okamžitý.

Odpověděl Vám tento článek na Vaše dotazy?
A jaké máte zkušenosti s Mirenou Vy? Podělte se s námi…

Pozn. Děkuji touto cestou Virence za konzultaci a postřehy z praxe, které pro mne byly velmi cenné při přípravě tohoto článku.

Napsal/a: Petra Choltová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (95 vyjádření)

  • Anonymní

    Dobrý den:
    ve zkratce: Po mireně jsem přibrala 5 kg, pleť se VELMI zhoršila, razantně s esnížilo libido, dostavily se deprese, začínám plešatět a břicho neustále pobolívá. Menstruaci mám pravidelnou středně silnou( alespň zde zlepšení,normálně ji mám VELMI silnou a velmi bolestivou. Mám ji 3 měsíce a dávám jí šanci poslední měsíc, než se mi zhroutí manželství :o). Ne vážně, je to celé velmi ovlivňující soužití s mužem, co si budeme povídat: jája

  • Lien

    Babofko, pokud někdo tatko prožívá měsíční cyklus, tak pravděpodobně není zcela v kondici a měl by se léčit. Rozhodně ne tím, že se nadopuje hormonama a nadělá si víc škody než užitku, ale to je fakt na dlouhou debatu a nechci se do ní pouštět.

  • Lien, každá žena prožívá menstruaci jinak. Některá o tom ani neví a „silnější“ krvácení pro ni znamená jedna vložka po 3 hodinách. Jiná co hodinu navštěvuje onu místnost, kam i král chodí sám, a nestíhá měnit tampon a vložku, kterou nosí současně. A kromě toho „jatečního“ týdne si „užívá“ ukrutných bolestí v podbřišku a zádech (o spotřebě analgetik nemluvě) a aby toho nebylo málo, týden před je rozladěná, podrážděná, atd. a manžel se už modlí, aby se čas posunul o 14 dní později.
    A při představě, že té druhé z žen dáš ještě tělísko zlaté či stříbrné a ona bude totéž prožívat ještě „silněji“, snad se mnou budeš souhlasit, že si opravdu nebude užívat komfortu.

    Jinak rozhodně nepolemizuju o tom, zda „uměle nemenstruovat“ je či není přirozené.

  • Lien

    Takže uměle nemenstruovat je komfort a přirozenost je dyskomfort??? Ach jo, to jsem zase rozhozená, proč to vůbec čtu.

  • Anonymní

    Milá anonymní, nejpodstatnější rozdíl je:
    1) v použitém materiálu,
    2) ve finančním rozdílu,
    3) v době, na jakou se tělísko/nitroděložní systém zavádí,
    4) v komfortu nemenstruovat po dobu max. 5 let s nitroděložním systémem Mirena (tedy s tím hormonem, který toto „zařídí“). Nebo dyskomfortu se stříbrným či zlatým tělískem menstruovat tradičně každý měsíc, ale silněji než běžně, navíc s dalšími průvodními každoměsíčními obtížemi, jako premestruační syndrom, menstruační bolesti, apod.

  • Anonymní

    Chtela bych vedet,kdyz si necham tedy dat mirenu zlatou nebo stribrnou,tedy levnejsi a bez hormonu,jaky je tedy rozdil mezi temito a tou drazsi.

  • Anonymní

    Ahoj, já mám Mirenu zhruba rok a půl a jsem nad míru NEspokojená. Moc jsem doufala v to, že nebudu mít menstruaci a přitom je to úplně naopak. Celou tu dobu lehce krvácím či špiním. Hlavně po sexu či v poslední době po silným orgasmu. Jsem z toho nešťastná a doktorka mi doporučila její vyjmutí. To se mi vzhledem k ceně nechce. Ale asi to tak dopadne. Už bych si ji nikdy nedala. Zkouším brát Askorutin, ale nezabírá to. Martina

  • Anonymní

    Mám autoimunitní onemocnění a lékař mi pro nepravidelnou menstruaci doporučuje mirenu má, s tím některá zkušenosti,mám strach je to přeci jen zásah.

  • Anonymní

    Já měla Mirenu po porodu mé první dcery, celých pět let a bylo to supr! Žádná menstruace a hlavně žádné bolesti,které ji jinak doprovázely. Po Mireně jsem v pohodě zase otěhotněla. Jen já bych si ji dýl nenechávala, prostě jsem takový pedant na období trvanlivosti 🙂 a taky: mé švagrové lékařka tvrdila, že funguje jako ochrana i nadále a tak si ji nechala a po dvou (tedy 7letech celkem) ji tam nějak přirostla či co a musela jít na zákrok,kdy ji to vytahovali nějak operativně či co 🙁 .

  • Anonymní

    anonymní Hanko, rozdíl (kromě financí) je v použitém materiálu tělíska – stříbrné, zlaté nebo plast. Další rozdíl je v tom, že stříbrné a zlaté neobsahuje žádný hormon, plastová Mirena ano. A poslední rozdíl je tuším v době, na kterou se tělísko zavádí.

  • Anonymní

    Hezký den, ráda bych se optala, zda je výrazný rozdíl mezi Mirenou a NT SilverLily a nebo GoldLily, kromě finačního.
    Děkuji
    Hanka

  • Anonymní z 30.4.2009, myslím,že to je uváděno proto, že ani tělísko ani HA nechrání proti pohlavním nemocem, jen proti početí.

  • Anonymní

    Dobrý den,mám MIRENU zavedenou zhruba 3 týdny. Mohu potvrdit, jak je uvedeno v článku, že pro ženy, které mají delší dobu po porodu (v mém případě 14 let), je zavedení nepříjemné. Po zavedení jsem měla pocit slabosti a bylo mi na omdlení. Doporučovala bych ženám, aby si pro jistotu po aplikaci tělíska zajistili doprovod domů. Tím určitě nic nezkazí a kdyby se jim udělalo nevolno budou mít pomoc při ruce. Zavádění mi bylo provedeno druhý den menstruace, a právě tehdy jsem mívala obvykle nejsilnější krvácení, ale po zavedení MIRENY bylo okamžitě zcela nepatrné a druhý den přešlo ve špinění. Stále ještě čekám jak se s tělískem zžiji v budoucnosti.Všem přeji hodně zdraví.

  • Anonymní

    Ahoj Mirenu jsem si nechala zavést před Vánocema, špinila jsem 5 měsíců, přemýšlela jsem, že si ji nechám vyndat ale jak jsem začala užívat ascorutin 2-2-2, tak super, přestala jsem špinit a jsem spokojená, krvácím slabě a jen 2 dny, jinak klid. Vřele doporučuji a vydržte !!! Tak jako já, stojí to za to určitě. Zdraví Dominika

  • Anonymní

    Ahojky všem a díky za obsažný článek i všechny napsané zkušenosti. Četla jsem snad důkladně a i dost dlouho, ale nenarazila jsem na jeden aspekt, který může rozhodovat jestli zavést Mirenu či ne. Nevím, jestli je právě pro Mirenu relevantní, ale slyšela jsem asi tak před 12-15 lety kdy jsem si nechala zavádět tělísko Gyne T (myslím obdoba Mireny), že by žena měla být věrná… nebo-li není vhodné střídání partnerů. Platí toto i pro Mirenu????? A jaké mohou být důsledky nedodržení tohoto doporučení???? Omlouvám se za anonymitu, ale vzhledem k dotazu jistě pochopíte :-).
    Předem děkuji za odpovědi a
    P.S. …nejsem promiskuitní, ale také ne 100% věrná…

  • bokul

    Diky za clanek plny zajimavych informaci.

  • Já mám Mirenu necelý rok. Zavedli mi ji po porodu. A já si ji „užívám“ – nemusím polykat žádné minipilulky, nemám menstruaci a kojení to vůbec neovlivnilo. Můžu jen doporučit 😉

  • Já mám Mirenu necelý rok. Zavedli mi ji po porodu. A já si ji „užívám“ – nemusím polykat žádné minipilulky, nemám menstruaci a kojení to vůbec neovlivnilo. Můžu jen doporučit 😉

  • Anonymní

    Já mám Mirenu již 8 let a jsem velice spokojená. Musím ale při návštěvě gynekologa zjistit, zda je možné mít ji tak dlouho zavedenou. Při poslední návštěvě mě bylo řečeno, že by měla Mirena fungovat i dál … tak tomu ty tři roky co přesluhuju pořád věřím…….zatím bez problémů. Všem doporučuji…….

  • Krásný článek,ten by si měla přečíst všechna děvčata,která chtějí zahájit sexuální život a neví co a jak.Dnešní děvčata mají větší možnosti než dříve.Článek je velmi pěkně napsaný a poučný.Přeji všem hezký den.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist