Letní průjem: Víte co na něj platí?

Rubrika: Ostatní, Zdraví

Orosené čelo, stisknuté zuby a usilovné přání, abyste kalup na onu místnost stihli včas… Léto průjmu nahrává ve všech směrech – od zkažených potravin, bakterií ve vodě, exotických jídel až po imunitu oslabenou vedrem. Co máte dělat proto, abyste si jím vy či vaše děti nezkazily dovolenou či prázdniny? Poradíme vám!

Léto a trávicí potíže jdou u mnoha lidí ruku v ruce. Řídká stolice, která se opakuje minimálně třikrát denně, není ale onemocněním sama o sobě – jde o reakci organismu na toxiny či bakterie v žaludku, a vlastně v celém trávicím ústrojí. K tomu všemu si přičtěte celkovou únavu z tepla a imunitní oslabení vašeho organismu třeba vlivem nejrůznějších alergií. A problém je na světě.

Kde se vzal a co je zač?

„Průjem může mít mnoho příčin,“ říká MUDr. Marek Beneš, gastroenterolog IKEM Praha a vyjmenovává jen některé: od špinavých rukou přes zkažené či zkvašené jídlo nebo vodu, neumyté ovoce, výrazné koření, špatnou kombinaci potravin, vysoké teploty až po nadměrnou zátěž či stres.

Co tedy průjem tělu způsobuje za zdravotní komplikace? Vaše tělo se snaží rychle škodliviny z těla vyloučit. Nastartuje tudíž režim tak zrychleného metabolismu, že si nestihnete z potravy vzít žádné živiny, nebo jen jejich naprosté minimum. Největším rizikem průjmu je nedostatečné množství vody v těle.

Laicky řečeno – méně pijete, než jaké množství tekutiny vyloučíte. „Dochází tedy k výrazné dehydrataci organismu a ztrátě důležitých minerálů, například draslíku, kterou jsou ohroženi zejména starší lidé a malé děti,“ uvádí lékař. Proto je potřeba při průjmech hlídat dostatečný příjem tekutin (u dospělého jsou to až 4 litry tekutin denně) a pít, pít a pít. Ideální volbou je vlažný slabý černý čaj nebo nepříliš studená voda. Vylučte rozhodně sycené vody, limonády, sirupy i džusy.

Týden potíží je maximum

I když to vypadá jako banální onemocnění, patnáctidenní průjem se považuje u člověka za smrtelný – takovou ztrátu vody již nedokážete nijak doplnit. „Proto jestliže se vaše potíže ani po sedmi dnech nelepší či jste objevili varovné příznaky, například krev, určitě se obraťte na lékaře,“ radí MUDr. Hana Saudková a dodává, že včasnou návštěvou odborníka lze pak urychlit nejen diagnostiku, ale i stanovit vhodnou léčbu v případě, že by se jednalo o nějaké závažné onemocnění.

Aby se to na dovolené nestalo i vám

Snažte se dodržovat základní hygienická pravidla – hodně si mýt ruce, ovoce, sledovat čerstvost potravin.
Vyhýbejte se občerstvení, nápojům nebo zmrzlině, u kterých nemáte jistotu čerstvosti a nezávadnosti.
Máte-li v plánu cestování v exotických zemích, zapomeňte na pitnou vodu z kohoutku a vsaďte na balenou vodu, kterou po otevření rychle spotřebujte, aby nedošlo k její kontaminaci nebezpečnými bakteriemi.
Veškeré ovoce omývejte balenou vodou a loupejte.
Pokud je to možné, buďte obezřetní při konzumaci ovoce a zeleniny bez slupky, stejně jako výraznému koření a opatrně vybírejte restaurace a místa, kde budete jíst.
V létě buďte opatrní s požíváním mléčných výrobků, které kvasí. Určitě se nepouštějte do kombinace: spoustu třešní zapít minerálkou či mlékem a podobně.

Rychle mi jdi z cesty!

Cest, jak se „běžného“ průjmu zbavit, je nespočet. „Nejdůležitější je nasadit dietu zbavenou tuků a cukrů,“ radí MUDr. Marek Beneš. Výjimkou je ovocný cukr (prodává se v lékárnách i obchodech s potravinami pod názvem Glukopur), který je zdrojem rychlé energie, snadno se vstřebává, a proto například malým dětem dodá víc síly na boj s nemocí.
Pomůžou vám také různé léky, které běžně seženete v lékárnách. Některé jsou ale vhodné jen pro dospělé, jiné mohou i těhotné ženy a další přípravky jsou doporučeny dětem.

Pakliže se nacházíte v situaci, kdy je přímo nevhodné běhat často na toalety, využít můžete přípravky zpomalující či zastavující pohyb střev. Jsou však vhodné pouze krátkodobě a délka jejich užívání nemá překročit 48 hodin.

Jaké zkušenosti máte s průjmem vy? Co vám na něj nejvíce funguje?

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • To neni jen letni onecmocneni prujem. 🙂 strevni chripky jsou skoro furt hlavne u deti ze. Jinak ja jsem dostala od lekarny pri techto problemech doporuceni na enterol

  • mura

    Děkuji za informace,jsou poučné.

  • Tak,jsem se trochu přiučila.Já na průjmy docela trpím.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist