Můj druhý domov…

Rubrika: Cestování, Z našich cest

Opět vás chci pozvat tam, kde to mám moc ráda. Tentokrát to je do rodiště mé maminky a babičky. Já jsem tam trávila veškeré prázdniny, Velikonoce, Vánoce a také mnoho víkendů. Mluvím o obci Novosedly, která se nachází na úpatí Pavlovských vrchů, v Jihomoravském kraji, v okrese Břeclav, protéká jí řeka Dyje a nejbližším známým městem je Mikulov.  Počet obyvatel 1170 osob.

O Novosedlech je zmínka již ve 13. století, kdy se zde stavěl kostel sv. Oldřicha – patron strádajících a nemocných.  Patří mezi 4 největší vinařské obce republiky, plocha vinic je více než 450 ha.

Co se týká historie, tak jako pohraniční pásmo to neměli zrovna jednoduché. Za války okupování Němci. Po válce byli odsunuti (90% obyvatel) a víska musela začít s osidlováním. Nejvíce přicházeli lidé z Valašska, Hodonínska, Slovenska, ale především z Bulharska. Takže je vidět, že mým údělem jsou opravdu křižovatky národů (viz. článek Největší město).

Je zde mateřská škola, základní škola (1. stupeň), zdravotní poliklinika s ordinací praktického i zubního lékaře. I pár obchůdků najdeme – nejen potraviny, ale i zahradnické potřeby a také služby jako krejčovství, holičství. A nesmí chybět ani prodejna „všeho“ se slevou i ve velikosti „iks-iks-el“  🙂  Na tak malou vísku, je zde i dost pracovních míst. Jednak je tady cihelna a také výrobna náhradních dílů na Avie. Dříve to byla Praga, pak Avia. Ale nejvýznamnějším odvětvím je s určitostí vinařství, kterému se zde věnuje snad každý.

Jak se zde dá strávit dovolená?

Dlouhými procházkami po obou březích Dyje, břehy spojují i přilehlé obce Drnholec a Jevišovka. O pár kilometrů dál začíná vodní dílo Nové Mlýny, kde se dá krásně koupat, rybařit, plachtit i šlapat vodu.

Další výzvou jsou samozřejmě místní vinné sklípky a neúnavní vinaři, kteří opravdu rádi nabídnou a pochlubí se svou výrobou. A opravdu dokáží opít každého – i já jsem už skákala kozáčka po návštěvě s přáteli a kdo mě znáte, tak víte, že toho opravdu moc nevypiju 🙂

Mezi sezónní akce jednoznačně patří Krojované hody a Vinobraní.

Krojované hody jsou oslavou náročnou, co se příprav týče i samotného výkonu. Trvají celý víkend, ale s přípravami se začíná hned v začátku roku. Vybírají se stárci a stárky, učí se společnou choreografii na průvod obcí a každý pár má své taneční sólo vystoupení před domem stárky. Večer je samozřejmě velká zábava v místní Sokolovně. Nedílnou součástí je také stavění máje a její uhlídání před nechtěným skácením chasou z okolních vesnic. Kroje jsou krásné a taky docela těžké, takže nezávidím.

Vinobraní je oslavou konce sběru z vinic a zakončení celoročních prací na vinicích. Práce ve sklepích na výrobě vína právě začínají. Je doprovázenou zábavou, vystoupením dětských i dospělých souborů s lidovými zpěvy a tanci, nechybí také slavnostní průvod obcí a nesmí chybět ochutnávky!!!  🙂

Musím říct, že čím jsem starší, tím mám větší nostalgii k této vísce a o to raději ji navštěvuji se svou rodinkou i přáteli. Jezdím tam za svou nejbližší částí rodiny – mými kmotry a také kamarádkou a nikdy si nenechám ujít procházku jak samotnou obcí, tak romantiku kolem Dyje. A musím přiznat, že to, co je pro mě nostalgie, tak pro kamarády z dětství byla obrovská nuda a sebezakopání a odstěhovali se do měst. Na druhou stranu se jim nedivím, je rozdíl mezi prázdninami v dětství a životem celkově. Já si taky neumím představit, že bych tam žila, byť ta možnost byla jednu dobu velmi reálná, ale nakonec se babička přestěhovala k nám a já byla ráda  🙂 Ale druhý domov to pro mě bude navždy!

A ještě se s vámi podělím o termíny akcí, o kterých jsem psala. Pokud budete poblíž, tak určitě se přijeďte podívat!

Krojované hody: 11. – 12. 8. 2012

Vinobraní: 15. 9. 2012

Tož sa dojeďte podívat, ludé tady só milí a nekóšó. *

Tento příspěvek byl zařazen do soutěže Poraďte, kam na výlet a vyhrajte. Stačí jen do 31. 8. 2012 včetně poslat svůj příběh na suodal@vasedeti.cz a tím se zařadíte do soutěže o zajímavé ceny.

Napsal/a: Ježeček

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

 • Ježeček

  Padmé, to jsem moc ráda, že jsi se také zasnila a vzpomínala na to své. Díky! *

 • Padmé

  Ahoj Ježečku, díky za pěkný článek a za fotky :-).
  Trochu té nostalgie se Ti podařilo přenést i na mě…
  Dobře vím, že co je „zapsáno“ v srdíčku, časem nezmizí.
  A přiznávám, že Ti věřím – zcela a bezvýhradně, že tam u Vás jsou „ludé milí a nekóšó“ :-).

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist