Antikoncepce

Rubrika: Zdraví

Kdy začít a jakou si vybrat? Co je a co není pravda?
Dneska si žena může opravdu vybrat. Prášky, tělísko, náplast nebo injekci.
Antikoncepci by neměl lékař napsat bez prozkoumání zdravotního stavu ženy. Musí se brát zřetel na dědičné onemocnění a jiný zdravotní stav pacientky…

Já sama užívám antikoncepci od 18 let. Mezi tím jsem měla dvě přestávky kvůli těhotenství. Vyzkoušela jsem už různé druhy prášků.

Co je a co není pravda?
Antikoncepce snižuje pravděpodobnost rakoviny vaječníků, může vyléčit nebo zmírnit akné, ale to určitě všichni víme.
Po některých můžete v začátcích trochu přibrat. Takže nevěřte tomu, že se říká, že nemůžete. (Já jsem přibrala asi dvě kg a to jsem skoro nejedla.)

Velmi nebezpečným vedlejším účinkem je trombóza a embolie. Antikoncepce totiž zvyšuje srážlivost krve a důsledkem toho se může stát, že se někde v těle utvoří chuchvalec sražené krve a někde ucpe cévu.
Dlouhodobé užívání antikoncepce může mít vliv na psychiku. Kromě ztráty libida může antikoncepce způsobit deprese. Není to sice vědecky prokázáno, ale někteří lékaři se na tom shodli.
Také má vliv na nálady nebo chuť/nechuť k milování.

Určitě velké plus pro mnohé je, že upraví menstruaci a také vyřeší bolestivou menstruaci. V tom mám vlastní zkušenost i já. Než jsem začala užívat antikoncepci, měla jsem silné bolesti a opravdu hodně silnou menstruaci. Vše se srovnalo právě díky antikoncepci. Další plus je, že pokud chcete oddálit menstruaci, tak s antikoncepcí to není problém.

Při užívání antikoncepce se nedoporučuje kouřit.
Lékař by měl co půl roku provádět jaterní testy a také měřit tlak.
Pokud máte novou antikoncepci a máte pocit, že Vám nesedí – vydržte tři měsíce, pokud se to nesrovná, požádejte o výměnu.

Máte dceru v pubertě a nevíte kdy s ní jít na gynekologii kvůli práškům?
Asi nemá cenu prášky zakazovat. Potrat nebo interrupce je určitě horší.
Pokud ale začne dívka brát antikoncepci moc brzy, může to mít vliv na pozdější otěhotnění. Jde o psychický blok, díky kterému může být otěhotnění zdlouhavé.

Zda brát nebo nebrat antikoncepci si každý musí rozhodnout sám. Jsou pro i proti. Také cenou se prášky značně liší. Prostě zaleží jenom na nás.

Napsal/a: nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • Danniella

  Našlo by se ještě mnohé další proti, např. vliv na vznik a zhoršování celulitidy, zadržování vody v těle, hormony odcházející s močí do vody atd. Ale na druhou stranu, mnohá minus vyváží nechtěné neřku-li přerušené tehotenství, takže kdo opravdu za žádnou cenu nechce dítě, ať ji raději bere.

 • Anonymní

  Fajn článek 🙂 hromada věcí je pravda a lékaři neustále tvrdí, že to tak není – např. s tou ztrátou „libida“ . Zkrátka antikoncepční účinek antikoncepce je takový, že se vám vůbec nechce milovat …..

  S přibíráním na váze je to taky pravda, i když dr tvrdí něco jiného. Stačí si pročíst pár diskuzí, minimálně co třetí žena má tu zkušenost, že při antikoncepci přibrala a nejen 2kg.

  No a potíže s otěhotněním určitě nejsou jen psychický blok. Znám několik rodin, kterým se povedlo mít děťátko až po několika dětech poté, co skončili s HA.

  Rovněž mladým dívkám bych HA nedoporučovala, soudná matka snad vynaložila nějaké úsilí ve výchově a tudíž nemusí předpokládat, že jí dcera v 15 porodí …
  Časopisy pro mladé ale HA slečnám houfně doporučují jen kvůli lepší pleti, což je ovšem vyhánění čerta ďáblem! Kvůli hezké pleti si mladé nevyzrálé holky do sebe cpou hormony se silnými vedlejšími účinky ?!

 • Anonymní

  ano,Virenka má pravdu

 • Virenka

  Jaterní testy se nemají provádět každý půlrok, naopak nová doporučení odborné společnosti již jaterní testy při užívání moderních preparátů nedoporučují provádět vůbec, neb prý mají na jaterní funkce bezvýznamný vliv.

  Pokud je rozumný lékař provést chce, určitě to nebude dělat každý půlrok, protože by to před pojišťovnou nijak neuhájil, leda by to platil sám.
  To jen pro doplnění 🙂 aby se někdo nedivil, že praxe je jiná…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist