Zpráva o současné výživě našich dětí

Rubrika: Zdravá výživa

346403_big_and_juicyNa přelomu roku 2006 a 2007, byly připraveny pod patronací značky Rama dva zajímavé průzkumy.
V prvním – „Rama pomáhá s chutí růst“ – rodiče z celé České republiky odpovídali na otázky týkající se stravovacích návyků svých dětí, dále pitného režimu, pravidelnosti ve stravování a také na to, jak se stravují sami a jaký příklad tedy pro své děti představují…

Vyhodnoceno bylo téměř 9 000 dotazníků.
Do druhého průzkumu – „Rama myslí na rozvoj mysli“ – bylo zařazeno celkem 7.126 dotazníků. Cílem bylo zjistit, jak intenzivně se rodiče svým dětem věnují, jakým způsobem je učí trávit volný čas, zda se s nimi učí, berou je do kina nebo na rodinné výlety.

A jaké jsou výsledky prvního průzkumu?

Bylo zjištěno, že rodiče mají poměrně dobré povědomí o tom, jak by měl vypadat správný jídelníček. Ale i přes to, je realita mnohdy jiná.

Ve výživě hraje velmi důležitou roli pravidelnost. Dobrou zprávou je, že většina dětí (70 %) jí pravidelně 4x až 6x za den. Pravidelnost ve stravování je častější u dětí mladších, s věkem se bohužel postupně snižuje.

Ovoce a zelenina
Všichni víme, že ovoce a zelenina by měly být součástí jídelníčku, nejlépe v čerstvém stavu. Ovšem 9% všech dětí nejí ovoce a zeleninu téměř vůbec! Děti dávají přednost spíše sladkým druhům ovoce. Jen asi 20% dětí má ve svém jídelníčku ovoce a zeleninu každý den.

Sladkosti a slanosti
Celých 40% dětí si dopřává nějakou sladkost denně! 20% pak méně často.
Není nutné tyto pochutiny dětem odpírat. Je třeba se však zaměřit na to, aby děti nedostávaly sladkosti denně. Vhodné je mezi sladkostmi vybírat. Přednost dáváme čokoládě s vysokým podílem kakaa, nedoslazovanému müsli, nebo také sušenému ovoci a ořechům.

Různé slané křupky, chipsy, tyčinky atd. nejsou u dětí tolik oblíbené, jako sladkosti. Ovšem s věkem tato obliba ve slaných pochutinách roste. Jedná se spíše o oblibu u dospělých a starších dětí.
Slanost dostává pravidelně 7% dětí, několikrát během týdne necelých 27% a 66% pak jen občas.
Je důležité si uvědomit, že nadměrný příjem soli je nebezpečný zejména pro malé děti. Nemají ještě dostatečně vyvinuté ledviny, které si s velkým množstvím soli neumějí poradit a může dojít k poškození jejich funkce.

Maso
Maso jako důležitý zdroj plnohodnotných bílkovin konzumuje 51% dětí několikrát týdně, což je pozitivní zjištění. 37% dětí jí maso každý den, což ale není nutné. 12% dětí se mu zcela vyhýbá.
Děti mají rády maso drůbeží, rybí a méně oblíbené je pak hovězí a vepřové.
Rybí maso je vhodné zařazovat do jídelníčku cca 2x týdně. Je totiž zdrojem nezbytných nenasycených mastných kyselin omega-3, které jsou potřebné pro zdraví srdce a cév a pro správný růst a vývoj mozku.

Mléko a mléčné výrobky
Mléčné výrobky by se u zdravých dětí měly objevovat nejlépe 2 – 3x denně.
Podle provedeného průzkumu bylo zjištěno, že mléčné výrobky pravidelně konzumuje 69% dětí. Pouze u 4% dětí se tyto výrobky v jídelníčku neobjevují.
Při výběru dáváme přednost polotučným výrobkům, nejlépe zakysaná mléka, jogurtové nápoje, jogurty, tvrdé sýry.

Tuky
Z výsledků vyplynulo, že 12% rodičů používá tuky živočišného původu, 42% kombinuje tuky a 46% používá výhradně tuky rostliné.
Pro dospělé i děti platí, že tuky v jídelníčku by měly být ze 2/3 hrazeny rostlinnými oleji a margaríny a pouze v 1/3 tuky živočišnými.

Pitný režim
Množství tekutin, které je vhodné vypít během dne záleží na věku a hmotnosti. Neexistuje přesná dávka. Tekutiny člověk získává také ze své stravy. Především z ovoce, zeleniny, polévek atd.
Vhodnými nápoji pro děti jsou stolní vody, ovocné či bylinkové čaje, vodou ředěné 100% džusy.Minerální vody se doporučují spíše v malém množství.
Dle průzkumu 23% dětí vypije denně 1 litr tekutin, 56% 1-2 litry a skoro 14% více než 2 litry. Množství nápojů se zvyšuje s věkem. S věkem se bohužel zvyšuje konzumace slazených limonád, což neblaze přispívá k rozvoji nadváhy.

Závěrem nutno připomenout, že ač se v dnešní době o problematice stravování velmi hovoří, bývá většinou problém celkově si osvojit zdravý životní styl.

Zpracováno podle tiskových materiálů:
Rozvoj dětské mysli – MUDr.Josef Zemánek
Rama pomáhá s chutí růst a myslí na rozvoj mysli – Ing. Radka Šimánková
Současná výživa našich dítek – Jitka Tomešová, DiS.

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Anonymní

    Dobrý den, já osobně si myslím, že je nutné dbát na stravovací návyky dítěte již od útlého věku. Plně souhlasím, že řada malých dětí, ačkoli by neměla, konzumuje chipsy a různé ať už slané či sladké pochutiny. Já osobně mám dcerku, která má 4 roky a již nyní se jí snažím navádět na zdravé stravování v podobě např. Dětského müsli, které jí například dávám ke snídani. Zdraví máme jenom jedno, tak proč nezačít, dokud je čas:)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist