Dobrá výchovná metoda je jako zubní pasta

Rubrika: Výchovné tipy

232958_my_daughter_nelly_3V posledních letech u nás vychází nepřeberné množství příruček pro rodiče se spolehlivými radami, jak správně vychovávat své děti, aby byly slušné, úspěšné, spokojené, šťastné, zdravé, zdvořilé, poslušné, vzorné, sebevědomé… no prostě nej. Všechny popisované výchovné metody jsou zaručeně zaručené a dle autorů knih dokáží vyřešit právě váš problém. Nepřipomíná vám to reklamy na zubní pastu?


Nejlepší zubní pasta
Určitě jste tyto reklamy viděli také. Jednu pastu doporučuje 9 z 10 zubních lékařů, další má razítko stomatologické komory, všechny jsou takřka nebo úplně dokonalé. Která z nich je ale nejlepší? Těžko říct, kolik dentistů z 10 se shodne na jedné značce, ale určitě většina z nich vám přikývne na tvrzení, že je to ta, která se používá alespoň dvakrát denně.

Paralela s výchovou
S výchovnými metodami je to velmi podobné. Ať už zvolíte kteroukoli z těch osvědčených, v praxi nebude fungovat žádná, pokud ji nebudete používat důsledně a dlouhodobě.
Stejně jako u zubních past nelze očekávat okamžitý úspěch. Úsměv se vám bělobou nerozzáří po prvním přečištění, stejně tak po první výchovné lekci se z ďáblíka nestane zkrotlý andílek, který místo obvyklého otráveného „No jo, pořád!“ začne způsobně odpovídat sladkým hláskem „Ano, maminko, jak si přeješ.“ Ostatně i zde hraje roli genetika. Chápeme, že ne každý může mít chrup oslnivě zářivý (tedy ten pravý). Pochopme tedy i to, že ne každý potomek má schopnost vydržet hodinu v čekárně u lékaře bez brebentění, vrtění a poskakování, i když i takové děti existují.
Narozdíl od zubních past, zde nestačí pravidelnost, bezpodmínečně nutná je důslednost. Zvolenou metodu musíte používat za všech okolností, tj. i ve chvílích, kdy máte plnou hlavu jiných starostí, kdy je dítko unavené, nebo když je všude kolem strašná spousta lidí, kteří by se mohli na vás divně koukat.

Výjimka nepotvrzuje pravidlo!
Rčení o tom, že výjimka potvrzuje pravidlo, ve výchově neplatí. Navíc je nemožné zavést jakékoli pravidlo, pokud z něj hned od začátku udělujete výjimky. Nezapomínejte, jak jsou děti bystré a nepodceňujte je. Jestliže necháte Jiříka jednou jít spát, aniž by si uklidil hračky, protože je přeci moc unavený, můžete se spolehnout, že druhý den si bude Jiřík místo uklízení mnout oči, i kdybyste ho do postýlky posílali už o půl páté.

Je to prosté, ne však snadné
Jak vidíte, rada je skutečně prostá. Opravdu stačí najít jednu výchovnou metodu, která je optimální z hlediska vašich životních postojů, tedy takovou, jejíž postupy vám nebudou takříkajíc proti srsti. Až budete přesvědčeni, že jste našli to, čemu věříte a co dává smysl, promyslete si, jak budete nové principy postupně zavádět do každodenního koloběhu.
Pravděpodobně brzy zjistíte, že být stoprocentně důsledný není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Nejednou budete v pokušení mávnout rukou nad neuklizenými hračkami nebo vztekajícím se dítkem. Nedělejte to a snažte se vytrvat, vyplatí se to.

Rodiče by si měli pomáhat
Domluvte se s partnerem, že si s důsledností budete pomáhat. Proberte předem obvyklé situace a dohodněte se, jak v nich budete postupovat. Ale pozor – nikdy se před dětmi navzájem neokřikujte, že ten druhý špatně vychovává.
Není-li partner vaší snaze nakloněn, i tak máte šanci dosáhnout cíle, vaše cesta k němu bude však o něco trnitější. Přesto se rozhodně vyvarujte vět typu: „U mě ti tohle neprojde, já nejsem jako tatínek.“ nebo „Jestli tohle platí na maminku, tak na mě teda ne, s tím nepočítej.“
Jakmile totiž děti vycítí, že vy coby vychovatelé nejste jednotní, bude je to mnohem více lákat k testování, co si u koho mohou dovolit. Jak takové testování rodičů vypadá asi není nutno sáhodlouze popisovat.

Žádná metoda není zázračná
Nečekejte nemožné do tří dnů, raději si na zázraky nechte zajít chuť. Je normální, že děti občas zlobí, je pouze třeba stanovit pevné hranice a těch se držet.
Neexistuje naprosto poslušné dítě. Ani kdybyste nastudovali všechny rodičovské příručky, nenajdete přesný návod, jak vychovat dítě, které stoprocentně poslouchá své rodiče, má za všech okolností uklizený svůj pokoj, nikdy se nevzteká, ani neodmlouvá, vždy bere ohledy na vaše potřeby, rádo a pilně se učí, nikdy nechodí pozdě, neutrácí příliš…

Nechtějte, aby vaše děti byly dokonalé, ale snažte se jim pomáhat v tom, aby byly dobré, laskavé a zdravě sebevědomé. Nezapomínejte, že i s důsledností může jít ruku v ruce laskavost, porozumění a přátelství.

Napsal/a: Táňa Petrová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist