Prožijte i s rodinou zdravé a aktivní Vánoce

Rubrika: Zdravá výživa

Budete letos péct cukroví, kvůli dětem? Kvůli partnerovi? Přečtěte si pokračování mých článků o výživě a možná ušetříte spoustu času a zdraví svých blízkých.
www.kgdolu.estranky.cz

O výkyvech krevního cukru a následných záchvatech přejídání a malátnosti a další chuti na sladké psát už nebudu, to už zde bylo. Budu psát o tom, co se děje v krvi a těle při soustavném předávkování rafinovaným cukrem, jak tělo chátrá, selhává imunitní systém, dostáváme opravdu vážné choroby, hekáme, že nevíme, proč jsme onemocněli zrovna my, no a přitom jsme si tělo rozkládali roky a roky a hlava nemyslela. Člověk nemusí být ani v pokročilejším věku obtloustlý a nemocný některými nemocemi.

Základem všeho je povýšit mozek nad chuťové buňky, myšlenku nad pocity. Nechovat se pudově, ale rozumně.
Krev rozvádí po těle živiny a bílkoviny do tkání, to vše slouží k udržení rovnováhy v těle, k jeho obnově a správnému fungování.
Když je krev neustále přehlcena cukry, jednak se nám opotřebovávají žlázy s vnitřní sekrecí a vznikají poruchy štítné žlázy a cukrovka, jak jsem psala níže, ale ještě něco vážného se děje. Je to plíživé a pomalé a ve finále nás to stojí vždy život.

Při nižší hladině cukrů v krvi a při jejím vyrovnané hladině se v krvi cukry při chemických reakcích napojují na bílkoviny tzv.vazbou A – enzymatickou cestou a vytváří glykoproteiny, které potřebuje tělo.
Když máme cukru nadbytek a opakovaně sladkými pokrmy rozkolísáváme hladinu krevního cukru, tělo neví, co má dělat. Snaží se cukrů zbavit co nejrychleji, najednou nestačí ani nadměrné množství inzulinu, který produkuje slinivka, najednou je proces vázání cukrů k bílkovinám v krvi moc zdlouhavý, tělo si pomůže tím, že je k sobě váže cestou B – neenzymaticky. Vzniklá sloučenina ovšem není pro tělo přínosná, je to zvláštní druh bílkoviny – glykosylovaná. Najednou má jiné složení než potřebné bílkoviny a místo aby buňky obnovovala, působí na ně toxicky – jedovatě. Tělo, které nemůže pořádně obnovovat buňky, stárne rychleji, vysiluje se jeho imunitní systém, jsme unavení, rezignovaní, popudliví, nejsme to my. Dochází u nás k plíživé degeneraci těla. Najednou máme ztuhlejší klouby a vyšší obsah kyseliny močové v krvi, odvápňují se nám kosti, atrofují svaly a ukládá se více tuk. Stáří přichází nejen opotřebením věkem, ale přichází i nedostatečnou regenerací těla.

Čím je menší obranyschopnost těla a špatnější výživa těla, tím více nemocí přichází, k cukrovce se přidá vysoký tlak,potom taky některá buňka se zblázní a máme rakovinu a přemýšlíme, proč já jsem onemocněl?
V obchodech vidíte, že pro zisk výrobci vyrábějí stále chuťově zajímavější potraviny, obsahují hodně cukru a ještě tuku, aby jeho chuť zvýraznil. Spoléhají, že lidé se chovají jak bez hlavy a nakupují ty blbosti a nejen sobě, také je nakupují ve velkém svým dětem, které tak chystají svou štědrostí do hrobu také dřív než by tam musely.

Tak doufám, že jsem aspoň jednomu člověku pokazila chuť na něco sladkého.
Kolik toho budete letos tedy péct, kvůli dětem? Chcete, aby přivykly sladké chuti co nejvíce, aby ho v budoucnu konzumovaly? Máte je tedy fakt rádi?

Mgr.Eva Manďáková Svašková

Další informace z oblasti výživy na www.kgdolu.estranky.cz

Napsal/a: Komerční sdělení

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • Lien

  Sladké miluju, vím, že není zdravé, snažím se alespoň určitou část nahrazovat sušeným ovocem. Omezit celkový příjem tím, že nesladím nápoje a místo cukru do pečení občas používám melasu nebo med. Ale pokud bych se měla sladkého zříci zcela, tak bych za chvíli skončila v blázinci.
  A k těm dětem – mě sladké maminka celé dětství zakazovala, tak si to teď vynahrazuju. Zakázané nejlíp chutná. :o)

  Ve finále nás stojí život sám život.

 • Ivča a Domča
  Ivča a Domča

  Já sladký nemusím, a když dostanu chuť tak neřeším, zda mi to uškodí.
  Na vánoce peču tak na půl, resp. půlku upeču a zbytek objednávám u soukromého pekaře. Vánoce bez sladkostí nejsou podle mě vánoce. K tomu to cukroví patří. A kdo nemá chuť, nemusí jíst, nikoho nenutím, ale pravdou je, že na stolech na silvestra nic nezbyde.

  A své dítě miluju, a pokud si někdo myslí, že ho nemám ráda proto, že mu upeču cukroví, tak ať si to myslí.

  Mě se ten článek teda vůbec nelíbí, je napsaný velice divně, myslím stylově, vyjadřovací schopnosti autorky se mi nelíbí absolutně. A rozhodně to není zaujetím, jak už jsem říkala, já sladkosti nejím skoro vůbec.

  Svádět všechno sladké na cukrovku nebo rakovinu….Jako by tyhle nemoce nemohli vzniknout i z jiných důvodů….Netvrdím, že něco z toho není pravda, ale je to takové moc zaujaté….
  No, je to můj názor.

 • keenspeed
  keenspeed

  Sladkým se láduju co pamatuju… netvrdím, že je to ideální stav, ale opravdu mě dost honí mlsná, na druhou stranu to snad vyrovnávám tím, že se necpu hranolkama s kečupem a tatarkou a tučným masem, po porodu jsem přidala v pravidelném pojídání zeleniny a ovoce, + třeba jáhly, pohanka atd.

  Při všech preventivních prohlídkách kdysi i teď po porodu (kojím 8-měsíc) mi všechny hodnoty vyšly ok, vysoký tlak jsem v životě neměla, spíš hodně nízký. Pořádně marod jsem byla snad ještě na SŠ.
  Sladký prostě miluju, koláče, buchty, sušenky, když doma nic není, i tak si splácám nějaký sladký mišmaš.
  Což určitě není dobrý přístup, a i když v současnosti chorobami netrpím, může se něco objevit později.
  Ale jak říkám, vyrovnávám to přísunem zdravějších věcí a pohybem.
  Takže chuť na sladké mi autorka opravdu nezkazila.

 • Hezky napsané,ale už moje babička říkávala když přišla chuť na sladké:tělo to žádá,tělo to potřebuje…
  Samozřejmě tím nemyslela sednout a nekontrolovatelně vyjíst celou cukrárnu:).Stačí kousek a chuť přejde.

  No zklamu,nebudu mezi těmi co jim článek pokazil chuť na sladké…

 • Neříkám, nedávat dětem sladké vůbec, ale zcela řízeně a jen málokdy. Ochucený jogurt jistě neuškodí tolik jako kokosový přeslazený knem nebo levnější čokoláda plná cukrů i ztužených tuků.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist