Pro Hanku Zemanovou jsou biopotraviny oslavou darů Země

Rubrika: Zdravá výživa

Hanka Zemanová je jednou z nejznámějších propagátorek bio stylu u nás. V našem článku se dozvíte, jak se k tomuto životnímu stylu dostala a jak jej vysvětluje svým dětem. A zahrát si můžete i o její BioAbecedář.

Hanka Zemanová je propagátorkou biopotravin a biovaření a autorkou knih Biokuchařka Hanky Zemanové, která získala titul Nejlepší kuchařka roku 2006, a biobible BioAbecedář Hanky Zemanové. Má dvě dcerky – pětiletou Natálku a roční Elišku.

Ve vaší první knize, Biokuchařka Hanky Zemanové, jsem se dočetla, že jste se o bio, a vůbec zdravý životní styl, začala zajímat už na střední škole, a to kvůli zdraví?

Bylo to až na vysoké škole, někdy kolem 20 let. Mívala jsem často záněty horních cest dýchacích, doktorka mi stále předepisovala antibiotika a pak už mě to přestalo bavit. Na základě doporučení mé lékařky jsem udělala změny ve stravě, tehdy jsem zásadně na nějakou dobu vyloučila mléčné, hlavně sladké výrobky, tropické ovoce, syrové saláty a sladkosti. Z počátku jsme nevěděla, co mám jíst, ale pak jsem absolvovala kurzy zdravého vaření a za poměrně krátkou dobu jsem na sobě poznala velmi léčivou sílu potravin. Od té doby jsem měla antibiotika poprvé až letos. Postupně jsem se přesvědčila o pravdivosti jednoho starého rčení, které říká, že i když je otec nemoci neznámý, matkou je vždy strava.

To, co jíme, je jeden z velmi důležitých faktorů toho, jak se cítíme. A je dobře, že to v poslední době potvrzuje i čím dál více lékařů.

Dále v ní píšete, že vám pomohlo, když jste přestala myslet na hubnutí, sledovat různé diety, počítat kalorie, a změnu stravy jste uskutečnila s cílem posílit zdraví. Mnohé ženy se stále mylně domnívají že bio=zdraví=dietní strava s minimem tuku a cukru, jak to tedy s tou biopotravou je?

Hanka_ZemanovaBiopotraviny v žádném případě neznamenají dietní potraviny, nebo jen a pouze zdravé potraviny. Biopotraviny nejsou žádné speciální potraviny, myslím, že i mediální humbuk kolem nich není na místě. Bio může být cokoli: šunka, bůček, čokoláda, vína, bonbóny, ale zrovna tak i špaldová mouka, cizrna, skvělé oleje, tučné sýry a jogurty, masa, ovoce a zelenina… Jsou to ty nejpřirozenější potraviny, které nám příroda nabízí. Před sto lety byly všechny potraviny bio a nikdo to nijak speciálně neřešil. Až dnes, když za normální potraviny považujeme průmyslově zpracovávané potraviny, nejrůznější polotovary, směsi, barvené limonády, uzeniny plné éček nebo sladkosti s umělými dochucovadly, pak nám biopotraviny připadají „nenormální“.

Pro mě jsou oslavou darů Země, oslavou pestrého a zdravého jídelníčku.

A ještě k první části vaší otázky – téměř na každé přednášce říkám, že pokud se někdo rozhodne změnit jídelníček, tak je vždy důležitá motivace. Pokud je to jen o hubnutí nebo o strachu z nemocí, pak to většinou nemá dlouhého trvání. Ideální je touha k celoživotní změně, touha žít spokojeněji bez zbytečných zdravotních problémů, které způsobuje nevhodná strava, můžete se tak těšit z toho, že se budete lépe cítit, že budete mít více radosti, více energie a přirozeně štíhlá postava se pak dostaví dříve nebo později jako přirozený vedlejší efekt, aniž byste museli stále myslet na kilojouly. Myslím, že je mnohem příjemnější myslet na to, že podporujeme nějakou dobrou myšlenku, ekofarmáře, kteří pečují o krajinu a ne stále na naši postavu…

Vy máte dvě malé dcerky, jak je to s jejich stravou? Prý chystáte další knihu právě na téma děti a biostrava?

Máme dvě dcery, pětiletou a roční.  Ta pětiletá je neuvěřitelně rozumná, na všem se s ní dá domluvit. Nechci to zneužívat a nechci, aby měla pocit, že různé potraviny, které její kamarádi jedí, ona nemůže. Takže nic zásadně nezakazuju, ale doma tyto potraviny nemáme. Spíš jí vysvětluju, že my kupujeme spíš bonbónky, které nejsou tak barvené a proč sladkosti jíme méně než zeleninu. Nebo že si radši upečeme doma něco dobrého, než abychom si to koupili a že ona mi s tím pomůže… Ta malá je naopak velký jedlík a stále volá ňami, ňami  a už dnes toho sní za den více než starší Natálka, která v podstatě do dvou let chtěla hlavně mlíčko od maminky :-). Vedu ale obě k tomu, že zelenina je běžná součást každého jídla u nás doma, že se jí u stolu a ne u televize, s jídlem za nimi nikdy neběhám, pokud nejedí, tak to pak nemůžou dohánět sladkostmi a pokud něco vyloženě odmítají, tak je nikdy nenutím, to se snažím respektovat.

Zahrajte si s Hankou Zemanovou o její „biobibli“!

BioAbecedar1_jpgZaujalo vás povídání Hanky Zemanové a chtěli byste se o stylu bio dozvědět víc? Nebo již patříte k jeho příznivcům, ale sháníte informace, které by byly ověřené? Pak nepřehlédněte knihy Hanky Zemanové.

My jsme si pro vás ve spolupráci s nakladatelstvím Smart Press připravili soutěž, ve které můžete jeden výtisk BioAbecedáře Hanky Zemanové vyhrát! Stačí jen správně zodpovědět soutěžní otázky a mít štěstí při tipování.

Soutěž s BioAbecedářem běží od 29. dubna do 12. května 2013.

 

BioAbecedář Hanky Zemanové

BAHZ potah F.inddBioAbecedář je jakousi „biobiblí“ – souhrnným a přehledným průvodcem pro příznivce trendu bio a biovaření i pro ty, kdo se zajímají o zdraví a zdravý životní styl. Hanka shromáždila výsledky vědeckých výzkumů, doporučení odborníků, srovnání pohledů západní i čínské dietetiky, názory ayurvédy a makrobiotiky. Poradí, k čemu se hodí jednotlivé biosuroviny, jak je vybírat a správně připravovat.
V receptové části kniha přináší spoustu vyzkoušených receptů, díky nimž se zdravé potraviny mohou stát součástí jídelníčku každé rodiny.

BioAbecedář Hanky Zemanové vydalo nakladatelství Smart Press, na jehož stránkách si můžete knihu najen objednat, ale také prolistovat ukázky.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Anonymní

    pro zdravé bio mlsání bych mohl doporučit zázvorové bonbony

  • kekunka

    nuni, to rozhodně! Já do ní nahlédla a co jsem četla, to na mě zapůsobilo – H.Z. předkládá různé informace a nechává na čtenáři, aby si vybral, co jemu jest milo. Mám od ní doma Biokuchařku, rozšíření „sbírky“ by se hodilo. 😉

  • Knížka vypadá zajímavě.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist