Tajemství dětských svačin

Rubrika: Stravovací návyky

346403_big_and_juicyTřetina školáků v České republice před odchodem do školy nesnídá a do 9ti hodin dopoledne nic nesní ani nevypije. Někdy se nasvačí 18 %, nikdy nesvačí 5 % dětí. Každé druhé dítě má ke svačině nějakou sladkost, zeleninu však pouhých 9 % dětí. Sycené nápoje kolového typu pije 40 % školáků, celozrnné pečivo nebo chléb mají ke svačině pouhá 3 % dětí…

To jsou některá z neradostných zjištění celorepublikového průzkumu společnosti Unilever, který proběhl v září a říjnu 2005 na čtrnácti náhodně vybraných základních školách mezi více jak 650 dětmi druhých a šestých tříd.

„Strava a zdravotní stav jedince spolu úzce souvisejí,“ říká MUDr. Moravcová, dětská obezitoložka a endokrinoložka z Kliniky dětského a dorostového lékařství VFN v Praze. „Poruchy růstu, oslabení imunitního systému, zvýšená nemocnost či alergie, chronický únavový syndrom, obezita nebo mentální anorexie – to vše s sebou může jednotvárná
a nevyvážená strava přinést,“ pokračuje MUDr. Moravcová. Dramaticky roste počet dětí s nadváhou či obezitou. „Obézní děti jsou do značné míry vyřazeny z kolektivu vrstevníků, mívají nízké sebevědomí, trpí poruchami motivace a své trápení léčí útěkem k lednici či počítači. Začarovaný kruh se uzavírá,“ dodala MUDr. Moravcová. Opačný extrém – mentální anorexie, tj. odmítání jídla a chorobný strach z tloušťky – je dnes diagnostikovaná už
i u předškolních dětí. Dle šetření se 16 % děvčat 6. tříd zajímá o zásady zdravé životosprávy, protože chtějí zhubnout. Avšak neuvážené diety s nízkým obsahem tuků, zejména rostlinných, mohou vést k problémům spojeným s nedostatkem vitaminů A, D a E rozpustných v tucích. Zejména u vitaminu E se nedostatky projeví až s odstupem let a mohou vyústit například v poruchy reprodukční funkce.

V dětském věku se tvoří stravovací návyky na celý život a největším příkladem k následování jsou rodiče. „Naučme se pro děti připravovat přirozenou, pestrou stravu, která je důležitá zvláště v období růstu a dospívání. Z energetického hlediska je nutné volit dávky pokrmů tak, aby se neporušila rovnováha mezi příjmem a výdejem energie,“ shrnuje Lucie Kopecká, Brand Managerka značky Rama. Nemělo by se zapomínat na pravidelnost v jídle, ideální je
4 – 5 porcí denně s dostatkem zeleniny a ovoce. Děti by rozhodně měly snídat, nastartuje se tak jejich den a doplní se úbytek tekutin po noční pauze. Absence snídaně může navíc způsobovat bolesti hlavy, únavu a hlavně nesoustředění. Omezit by se však měl podle doporučení odborníků u dětí i dospělých příjem potravin s vysokým obsahem živočišných tuků, např. tučná masa, uzeniny, máslo, sádlo, tavené sýry, konzervované potraviny. Obsahují mnoho zdraví neprospívajících nasycených mastných kyselin a cholesterolu. Naopak rostlinné tuky mají příznivější složení esenciálních mastných kyselin, které si tělo neumí samo vytvořit a musíme mu je tedy dodávat stravou. Svým složením napomáhají zdravější a vyváženější stravě a u dětí zajišťují zdravý vývoj organizmu. „Pro rodiče pak platí: jezte a dávejte svým dětem ryby, luštěniny, dohlédněte na pitný režim dětí. A hlavně – buďte dobrým příkladem!,“ doplnila Kopecká.

Tisková zpráva
Více podrobností na stránkách www.mojerama.cz.

Napsal/a: redakce (Petra)

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

  • díky za vaše zkušenosti, teprve mě to čeká a koukám, že jste mě moc nepotěšili. Náš malej nechce snídat, natož svačit už teď tak to jsem zvědavá.
    Švagrová má zkušenosti se synem, v první třídě se nestíhal nasvačit, protože velkou přestávku proseděl na záchodě (na velké) a pak už nestíhal.
    Tak jí sváču přinesl skoro celou zpátky.
    :)))

  • mamcalenca

    Ahojda,svačinky jsem našim dvěma školákům vždy nachystala já,už večer..a ted,když máme malou se dohodli,že si je budou večer chystat sami,prý,že mi tak chtějí pomoct!ale já kupuju hlavně celozrné pečivo,takové ty tmavé věci,zrní,jak říká manžel.-))a hodně sýry,pomazánky dělám skoro pořád!a vždy k tomu ovoce,nebo zeleninu,jablíčka,pomeranče..papriky,salát.okurku..pitný režim dodržujeme,protože já musím k vůli ledvinám a děti mají migrény!vždy si berou do lit.pet lahve pití!!říkají,že hoodně dětí nemá svačinu vůbec,nebo si kupují sladkosti ve školním bufetu!!..jasný,občas,si i děti koupí sladkost,ale máme dohodu“,že nejdříve sváča a pak oplatky..a kupodivu to funguje ke spokojenosti všech!!na obědy chodili ve škole, ale ted stejně na Md vařím i pro sebe ,takže jedí doma!!snážím se večer místo čipsů,nakrájet jablka,mrkev,salát.okurku..a to pak nestačím krájet,jak se po tom zapráší–naštěstí milují i zelen saláty,špenát,luštěniny..zeleninu ke všemu..jsme všichni zdravě štíhlí,já nesnáším řeči slečen-„jsem tlustá“,takže se snažím vést i tu naší 13l. k tomu,že jíst se musí a aby nepodlehla trendu vychrtlosti,naštěstí je to rozumná,pohodová holka..ráda peču,ale rádi chodíme do přírody,takže v pohodě to spalujeme,ikdyž čokoládu si dáme taky rádi na posezení..myslím,že je fakt,že jak se naučí stravovat děti,to je v rukách rodičů!

  • Maminka25

    Moje kamarádka má dceru.Je to prvňačka.Jednou sem u ní byla večer na kafe a ona jí zrovna připrovovala svačinu.Obrovskou maxy svačinu.DO tašky dostala:jablko,pytlík bonbonu,rohlík,tatranku,koláč,2lágve džusu,rajče a mléko v krabičce.Ale je prvda že je tam až do 17hodin.A vráti se tak s polovinou svačiny.

  • Náš Honzík/druhá třída/ si ji dělá sám a taky ji pak sní.Většinou je to chleba se sýrem nebo šunkou, občas má rohlík.K pití si bere ovocný čaj, ve škole má jednou týdně levnější smetánek nebo jogurt.

  • quendolina
    quendolina

    Syn chodí do druhé třídy a když mu dám na svačinu rohlík se sýrem nebo salámem, nikdy ho nesní. Začala jsem mu tedy dávat očištěnou na větší kousky nakrájenou mrkvičku a k tomu banán nebo jablíčko a to mu jede. Samozřejmě když zrovna mám něco upečeného tak dostane třeba bábovku nebo ořechový rohlík (zrovna dneska). Jsem ráda, že sní aspoň něco.

  • Je pravda, že se svačinami to není jednoduché. Dominika je prvňáček.
    Škola nám zajišťuje dvakrát v týdnu dotované mlíčko ( v obchodě stojí asi 9,-kč- nejprve jsem ho kupovala, a ve škole asi 3,50 kč).
    Už to není jako ve školce, kde paní učitelka dohlédla, aby dětičky všechno snědly – i když na prvním stupni by občas ten dohled děti ještě potřebovaly. Když totiž Domča přinese domů zpět jablíčko nebo jiné ovoce a zel. je to většinou se slovy “ Jé, já na to zapoměla.“ Také je pro naší mladou velice těžké sníst krajíček chleba se sýrem, když má spolužačka v lavici třeba sušenku nebo koláče. Nedávno dostala do školy ovocnou přesnídávku a už ji víc nechce, že se jí děti smály, protože přesnídávka je pro mimina. A tak je někdy těžké vymyslet na každý den něco jiného a přitom se trefit do jejích požadavků. A když už si myslím, že jsem tentokrát udělala svačinu opravdu zdravou a pro ni atraktivní, tak odpoledne přijde s tím, že ji vyměnila s někým ve třídě třeba za ten zmiňovaný koláček.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist