Co dát dětem ke svačině do školy?

Rubrika: Stravovací návyky

Škola už je zase tu a možná je na čase zamyslet se také nad tím, co školákům dáme ke svačině…

Svačina by měla být nedílnou součástí školní aktovky každého školáka. I když jsou v mnoha školách k dispozici automaty, nabídla jídel v nich je obecně nevyhovující. A i kdyby se v automatu vyskytly i tzv. zdravé potraviny, položme si otázku: „Skutečně by si naše dítě koupilo to, co bychom mu dali my?“

Svačinu by měl každý školák mít s sebou z domova. Měla by být složena ze zdravých potravin, které mu zároveň dodají energii. Tu potřebuje nejen k soustředění, ale svačina, složená z dobře vybraných potravin zabrání třeba i bolestem hlavy a únavě.

Jaké jsou tedy zásady, které bychom měli brát v potaz:

  • V první řadě nezapomínejte na správně složenou snídani!
  • Potraviny, které dáváte školákovi ke svačině, střídejte. Nikomu by se nelíbilo jíst každý den, celý měsíc to samé.
  • Vyhněte se co nejvíce tomu, že školákovi dáte do kapsy peníze, aby si dítě „něco koupilo“
  • Nechte dítě spolupracovat při přípravě svačiny do školy
  • Proberte s dítětem výhody zdravých potravin, povídejte si s ním, v čem je svačina důležitá
  • Ideálně by jídlo mělo obsahovat tzv. trojkombinaci všech základních živin – bílkovin, sacharidů a tuků.
  • Přibalte k jídlu i ovoce nebo zeleninu
  • Vyhýbejte se příliš slazeným nápojům, stejně tak nejsou vhodné potraviny s umělými sladidly
  • K pití je nejvhodnější čistá voda
  • Vynechte uzeniny. Pro děti nejsou vhodné, jsou příliš slané a dítě potřebuje energii v jiné podobě než v té tučné. Navíc je to těžká strava, která sice zasytí, ale natolik, že dítě začne pociťovat oslalost a únavu
  • Místo sušenky dejte dítěti raději bílý rohlík. Sušenky jsou sladké a dítěti nedodají nic výživné, snad jen tu sladkost, tedy nadbytečné množství energie
  • Přidejte ke svačině také tvaroh (třeba domácí tvarohové pomazánky) nebo jogurt
  • Sýr také není špatnou volbou, jen je nutné při jeho nákupu sledovat složení (neměl by být příliš tučný a slaný, vhodné jsou polotučné

Po nočním hladovění je nutné doplnit energii tak, aby dítě neodcházelo do školy vyčerpané. K tomu slouží vydatná snídaně, která obsahuje správný poměr všech komponentů a svou kalorickou hodnotou odpovídá věku dítěte. Energie přijatá snídaní pomůže k dobrému startu do nového dne, nicméně do oběda potřeby dítěte nepokryje.

Aby energie školákovi až do polední přestávky vydržela, je nutné ji po 2 – 3 hodinách od snídaně doplnit vhodnou svačinou.

„Negativní vliv dopoledního hladovění na vznik nadváhy a obezity je už rodičům poměrně dobře znám. Málokdy si ale uvědomují, že velmi často způsobuje také nesoustředěnost, zhoršenou schopnost vnímání výkladu a může tak přímo zhoršit školní výsledky“
upozorňuje Hana Knížková z Poradenského centra Výživa dětí.Pro ty, kterým se toto tvrzení zdá přehnané, Knížková upřesňuje:
„Dětský organismus má velmi omezené možnosti vytvářet si zásoby energie, a proto se u nich její nedostatek projevuje téměř okamžitě. Jsou podrážděné nebo naopak jakoby utlumené, nesoustředěné a často se přidává také bolest hlavy“.

Projekt zdravých svačinek v Olomouckém kraji

A na závěr přidám informaci, kterou jsem zcela náhodně objevila. Jedná se o podnikatelský záměr Gabriely Valáškové z Moravské vysoké školy v Olomouci. A právě v Olomouckém kraji začne realizovat tzv. zdravé svačiny pro školáky. Ty bude dodávat do oslovených a hlavně vstřícných škol, které mají o tento projekt zájem – objednávka bude předem přes internet a to včetně informací o složení svačin a jejich původu. Upřednostňovat chce regionální potraviny. Cena svačiny by se měla pohybovat v cenovém rozpětí 16 – 60Kč.

Většina škol její nápad uvítala, ale našli se i takové, které odmítli s tím, že mají svačiny pro školáky vyřešené. Jak ovšem autorka projektu uvádí, jedná se stejně nejspíš o colu a chipsy z automaty…

„Rodičům ulehčí práci a svačiny budou kvalitní a pestré. Ocenili jsme také upřednostnění místních pekáren a zpracovatelů,“
reagoval ředitel Základní školy sv. Voršily Zdeněk Navrátil.

„Před desátou budou svačiny ve škole a dětem rozdány. Je to výborný nápad, který jsme rádi podpořili,“ dodal.
Zdroj: Olomoucký deník

Tak nevím, jak vám, ale mě se tento nápad hodně líbí!

Zdroj informací: Výživa děti, Olomoucký deník a projekt Vím, co jím

—————————————————————————————————————–

Co dáváte svým dětem ke svačině vy? Jak se vám líbí nápad Gabriely Valáškové?

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (15 vyjádření)

  • Četla jsem článek, že na svačině hodně záleží. Po ránu by mělo tělo přijímat zdravé a nutričně vyladěné potraviny.

  • I u nás funguje objednávání svačinek přes internet ve škole a kolikrát dostanu chuť i já, když vidím, co jim chystají za dobroty. My máme prvňáčka a nechci mu komplikovat velkou přestávku odsunem do jídelny na svačinku a rychle zpět než zazvoní. Chystám podle nálady a času – někdy obyčejný namazaný chléb proložený sýrem nebo něčím, pár kuliček hroznového vína nebo nakrájenou papriku, zapečený toust se šunkou a rajčátkem, jindy ráno nestíháme a dostane prostě do svačinové krabičky banán nebo müsli tyčinku s něčím malým … zatím nic domů zpátky nedonesl, ale máme za sebou teprve dva týdny.

  • bamiska

    s třema dětma přddstava svačinky za tu horní hranici 60kč, hmmm…my nejsme bio ražení děti jsou velcí a tomu 18ti letému mažu 5-6 housek…tak by mě zajímalo jak by mi pro něho za tu cenu udělala svačinku v tom množství 😀

    já tyhle projekty na mléko, zeleninu, svačinky ve školách nemusím..stále si myslím že kdo chce poskytne dítku to co má rádo…my jíme velmi málo druhů ovoce a co s tím zbytkem? takže radši to co jí…

  • Video jsem si teda nepouštěla, ale dětem chystám takovou svačinku, kterou sní. Nemá cenu připravovat zdravě aby to dítě potom nejedlo a nebylo hladem a já to pak doma hodila do koše. Hodně dávám ovoce, zeleninu.

  • kuchta

    Jde jí opravdu o děti nebo zisk. Zajímala by mě ta svačinka za 60kč.A zdravá svačinka jde opravdu i za levno né za 60 kč.

  • a nevím tedy kde autorka projektu přišla na to,že školy svačiny řeší prodejem chipsů a coly.Pokud je mi známo tak buď mají svačinky řekněme klasické nebo je nezajišťuje škola vůbec a pak je to na rodičích jestli dětem svačinu udělají nebo jim dají peníze na svačinu z bufetu.

  • svačina v ceně 60 korun?to teda nevím s dvěma dětma,na to fakt nemáme…..zajímalo by mě ,které školy se do tohoto záměru zapojily.
    My máme svačinky klasické-pečivo,na kterém se střídá šunka,sýr,pomazánka,nesmí chybět ovoce a na pití čaj většinou.Jsou ale naučení snídat cereálie,jogurt,mléko nebo kakao.

  • Lussy

    Lucy začala chodit do první třídy, takže i u nás nastalo téma svačin. Jelikož prakticky nesnídá (2x do něčeho ďobne) a ve školce jí vždycky stačila až svačina v 9.00,tak vím, by měla ve škole hlad, kdyby měla jen něco malého.Rozhodla jsem se dělat jí svačiny podle toho, na co ona má chuť. Je nesmysl jí dát celozrnnou housku, když vím, že jí nemá ráda a až do oběda by byla hladová.
    Takže v úterý měla 1 malé jablko a půlku salátové okurky, včera velkou nektarinku a takovou tu přesnídávku v pytlíčku a dneska chtěla housku s máslem a šunku od kosti, kousek salátové okurky a 3 rýžové medvídky polité čokoládou. Jsou samostatně balení, tak je to docela šikovný.
    Od příštího týdne bude chodit do družiny, takže přemýšlím, co jí dát k odpolední svačině. Obědvají v 12.00 a družina je do 15.30,takže určitě bude mít hlad a oplatkama to řešit nechci.
    Jinak ve škole je možnost svačinek za 5,-, je to ta samá svačina, co mají ve školce (společná jídelna, budovy MŠ a ZŠ a jsou vedle sebe). Tak jsem si říkala, že by to bylo fajn, měli by pečivo a pomazánku, jogurt, lupínky s mlékem, zeleninu, ovoce,ale zatím jí svačiny připravuju, je z toho nadšená, je to pro ni něco nového.

  • tvorenicko
    tvorenicko

    Souhlasím s JarkaPL, rodiče by měli jít příkladem. U nás to taky tak funguje, Adam jí pohanku,jáhly,bílý jogurt,zeleninu,ovoce protože vidí mě. I v obchodě sahá po bílých selských jogurtech, které kupujeme nejraději a ovocých si nevšímá. A ještě se ptá, jestli máme dost jablíček do jogurtu (ty má nejraději). A taky si občas dáme kousek čokolády, nebo něco upečeme a dáme si (my ke kafi, Adam ke kakau). Nezakazuju mu sladkosti a nezdravé věci a mám štěstí, že to zase tak moc nevyhledává. Spíš si to dá třeba s kamarády, když mají oslavu narozenin, ale všeho s mírou :-).

  • danasi

    Do školy dáme to, co sníme. A neřeším hlavně zdravě. Hlavně, aby se to nezkazilo a pak neublížilo ještě více. A za další a důležité je, aby to dítě snědlo a nehladovělo.

    Starší holky měli také svačinky ve škole. Ale brali jsme je jen první a druhou třídu. Pak už to nechtěli. Vesměs to bylo pečivo s nějakou pomazánkou, pak i koblihy nebo buchty. Ovoce nebylo nikdy.

    Eliška má jednou za měsíc ve škole ovoce do škol, no víc ovoce mi sní doma. Dneska jsme na zahradě obrali maliny, jahody a ostružiny. Bylo toho dohromady víc jak kilo a půl. Holky baštily, až jim šťáva tekla všude po bradě, pak prohlásily, že se přejedli. To je jistě zdravé a čerstvé vyvážení dnešní školní svačinky. Chtěla brumíka.

  • Jarka_PL
    Jarka_PL

    uvídíme, jaký na to budu mít názor až to začnu řešit Opradu. Zatím se řídím tím, že nemá smysl dětem cokoliv povídat když se teorie /povídání rodičů/ liší od praxe /tedy jak jedí rodiče/. Nemá smysl dávat dětem k svačině biojogurt s pohankou a papáju, když doma vidí rodiče dát si rohlík s vlašákem. Takže zatím se stravujeme tak že jíme co nejvíce zdravých potravin ale dáme si sušenku a čokošku taky úplně v klidu. Děti vědí, že limonáda jen vyjímečně, to samé sušenky, buchty a jiné dobrtůky. Zatím na ně platí, že kdyby jedli hodně dobrůtek budou mohla by je bolet bříška nebo zoubky a nebo by se jim špatně běhalo. Ale co si pamatuju tak jsme se spolužačkou polykaly na prázdno když si naše spolužačka rozbalila od mámy udělanou bagetu a koukalo jí z ní salátek, rajčátko, vajíčko, šunka…. než se zakousla, vždycky jsme se nezapomněly zeptat jestli to bude jíst… 😀

  • Pavluschka

    No já se tedy přiznám, že svačiny chystám podle toho, co malý jí – účelem je, aby to snědl a neměl vlčí hlad. Zatím jsme chystali jen párkrát o prázdninách a teď několik prvních dnů. Dnes měl rohlík s marmeládou a jablko, zítra pribináček a rýžový chleba a nějaké ovoce co si vybere…

  • Jarmuschka

    Jsme z Olomouckého kraje, mám tak trochu co dočinění se školstvím, ale o projektu slyším poprvé (on taky „Olomoucký kraj“ je dost široký pojem…
    Naše škola má i jídelnu a ta teď přichází s nabídkou svačin, rozběhnout by se to mělo během měsíce září.
    Jídelníček i přihlašování by mělo probíhat podobně jak u obědů, tedy přes web (možná i telefonicky). Úhrada by probíhala společně s obědy. Cenově mluvili o 10-15 Kč.
    Jinak ve škole pokračuje projekt „Ovoce do škol“ – to se docela osvědčilo.
    Tak uvidíme.

    Jo, a naše škola prý má nově ve školním řádu, že žáci nesmějí ve škole popíjet energetické nápoje (týká se spíše druhého stupně).
    Pančelka to komentovala, že jeden takový nápoj by asi nebyl větší problém, ale že u jednoho zpravidla nezůstane.

  • tvorenicko
    tvorenicko

    Adamovi svačiny dělám každý den. Nemá problém sníst, co mu dám, není vybíravý i když …. co si budeme povídat, kdybych mu dala na výběr, tak si samozřejmě vybere to, co mu chutná víc. Nicméně ráno mu dělám snídani, než jdu do práce, většinou má cereálie nebo vločky s mlékem nebo jogurtem a kousek ovoce, čaj. K svačině pak bílý jogurt s ovocem, pečivo se šunkou a sýrem, kousek zeleniny. Stačí mu to, do družiny nechodí a oběd sní většinou všechen vč.polévky. Odpoledne si pak doma dá na co má chuť, respektive co najde v lednici a nemusí se s tím nijak připravovat.

  • Marinada
    Marinada

    Zdravé školní stravování – to je věčné téma, ze kterého lehce šílím 🙂
    Svačinku jako z reklamy udělat umím, ale kdo to bude jíst???
    Nejspíš dost malé procento dětí. A mimochodem – taková zeleninka a ovoce po 3 hodinách zapařená v krabičce nemá podle mě se zdravou výživou nic společného – to samé šunka nebo jogurt.
    Pořád se všichni snaží dětem cpát jen zdravé věci, všechno „nezdravé“ se ve školách zakáže a jako zlatý hřeb dostanou v jídelně (aspoň u nás) po 6ti hodinách učení „zdravé“ jídlo typu nákyp z rybího filé…a výsledek je, že většina dětí (co znám) skoro celý den radši hladoví a nacpou se až večer a proto jsou pak tlustí (ne tedy všichni). Přitom skoro každý dospělý, co je vidím v práci, se vesele cpe tím, na co má chuť.
    Takže můj názor je – VŠEHO S MÍROU 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist