Dětské kaše

Rubrika: Příkrmy

Na trhu je velké množství instantních kaší určených pro malé děti. Zamyslely jste se někdy nad tím, jak a z čeho se taková kaše vyrábí, kolik přírodních živin a vitamínů z dané suroviny v kaši zůstane? Na kolik jsou pak tyto kaše zdravou přirozenou výživou vhodnou pro malé dítě a na kolik chemickou a obchodní záležitostí? Četly jste aspoň deklarované složení těchto směsí? A rozluštily jste podstatu a účinky všech uvedených ingrediencí? Zkuste to, v některých případech se nebudete stačit divit!


Proto vám doporučuji připravovat si pro svoje děti kaše doma z kvalitních surovin, které obsahují přírodní živiny, vitamíny a minerály a jsou tou nejlepší zdravou, přírodní stravou pro zdraví vašeho miminka.

Domácí dětské kaše lze připravit z následujících obilovin:

  • Rýže je nejznámější a ze všech obilovin je nejlépe stravitelná.
  • Pohanka je bohatá na vlákninu, fosfor, draslík, železo, vitamíny skupiny B, C, E, lecitin a rutin.
  • Jáhly obsahují bílkoviny, tuky, hořčík, draslík, železo, vitamíny skupiny B, A. Působí preventivně proti
    alergiím a pomáhají je léčit.
  • Kukuřice má vysoký obsah nenasycených mastných kyselin, vlákniny, hořčík, draslík, zinek, selen, vitamíny A a E.
  • Amaranth obsahuje aminokyseliny, železo, draslík, vápník, hořčík.

Výše uvedené obiloviny neobsahují lepek, lze je tedy podávat dětem mezi prvními nemléčnými příkrmy. Jsou velice vhodné pro starší děti a také rodiče. Tyto obilniny lze zakoupit v prodejnách zdravé výživy i v některých obchodech jako celá zrna, vločky, krupici a mouku. Všechny tyto formy lze použít k přípravě kaší.

Jak domácí kaši připravit

Kaše lze připravovat z celých zrn, vloček, krupice či mouky.

Na 1 hrnek, tj. 250 ml použijeme 1-2 polévkové lžíce zrn, krupice, vloček nebo mouky. Zrna vaříme až změknou, pro lepší stravitelnost i konzumaci celá zrna dětem rozvaříme. Krupici vaříme za stálého míchání cca 10 min, vločky a mouku cca 5 min.

Pokud chceme připravit kaši řídkou, aby ji dítě vypilo v láhvi, použijeme 2 hrnky vody. Kaše můžeme podávat se sezónním ovocem, bílým kvalitním jogurtem, omastit lžičkou kvalitního másla (nikoliv margarínů), osladit sladem, medem, ovocným cukrem nebo přírodním cukrem. Do kaše lze také přidat sušené kojenecké mléko.

    Kaši také můžeme připravit z několika obilnin současně, např.

  • rýže a pohanka
  • rýže a jáhly
  • jáhly a kukuřice
  • jáhly a amaranth

Recepty na domácí kaše

Jáhlová kaše

2 polévkové lžíce jáhel, 1 hrnek vody, 1 jablíčko, trochu sladu nebo ovocného cukru, špetička skořice.

Jáhly spaříme a rozvaříme. Připravíme si jablečný kompot, okrájená jablíčka s cukrem a špetkou skořice krátce povaříme v 3/4 hrnku vody. Jáhly s kompotem smícháme a rozmixujeme nebo přepasírujeme přes sítko. Lze podávat teplé i studené.

Místo jablíčka můžeme použít banán, meruňky, švestky, lze také přidat lžičku kvalitního bílého jogurtu nebo tvarohu.

Pohanková kaše

2 polévkové lžíce pohanky, 1 hrnek vody, 2 lžíce kvalitního bílého jogurtu, trochu přírodního nebo ovocného cukru.

Pohanku rozvaříme a smícháme s ostatními ingrediencemi. Do kaše lze přimíchat ovoce.

Kukuřičná kaše

2 polévkové lžíce kukuřičné krupice, 1 hrnek vody, 1 jablíčko, ovocný nebo přírodní cukr.

Kukuřičnou krupici namočíme na 1 hodinu, pak vařit za stálého míchání cca 10 min. Smíchat s lehce povařenými oslazenými jablíčky. můžeme také přidat lžíci kvalitního bílého jogurtu nebo další ovoce.

Děláte to pro zdraví svých dětí

Domácí příprava kaší je složitější i časově náročnější, ale zato dává kvalitní základ dobrému zdraví vašeho dítěte.

Pokud máte dotazy k tomuto článku, chybí vám zde nějaká informace nebo nám chcete sdělit vlastní zkušenosti s tímto problémem určitě to udělejte, ráda vám odpovím či na toto téma „pokecám“ a určitě nebudu jediná, připojí se naše čtenářky a čtenáři. Věřím, že vám moje rady alespoň trošku pomohly.

Silvie

Výše uvedené informace jsem čerpala z knih, domácích lékařů a také z internetových serverů zabývajících se touto problematikou. Všem jejich autorům tímto děkuji.

Napsal/a: Silvie

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (47 vyjádření)

  • Dle mého názoru jsou domácí kaše vyrobené z biopotravin pro dítě to nejlepší ale mé dítko to jednoduše odmítá.Jediná kaše kterou jí je rýžová od Nutrilonu.Zkoušele jsem i rýžovou od Hami a katastrofa.Kaši měl všude jen ne v puse.

  • Lucko, krom té rýže můžeš dávat kukuřici, pohanku, jáhly i amarant – jsou to obiloviny bez lepku (amarant není obilovina). S tím lepkem bych taky počkala, alespoň měsíc dva. Amarant můžeš použít zrna i mouku.

  • Anonymní

    Petro, dekuju za preklad. Prave jsem to na online slovniku taky zjistila. Tak to tady mame urcite. Ted jen, jestli Anezce neuskodim, kdyz ji zacnu tyhle veci varitv sesti mesicich. Ryzovou kasi totiz ji uz tri tydny a casto kaka jednou za dva dny. Cetla jsem, z ekdyz deti dostavaji prikrmy, tak maji sklon k zacpe a ryzova kase k tomu dost prispiva (samozrejme i jine, jako jabka, a tak). Chtela bych ji davat jine druhy aksicek uz ted, ale mam strach, jestli to muze. Ale kdyz muze oves–coz se tady doporucuje jako druha kase, tak proc ne ty ostatni, ze? Oves ma lepek a ja bych radsi pockala.

    Lucie

  • Já vím jen to, že se kaše vaří ve vodě a pak prášek na přípravu mléka prostě vmícháš pak. Pokud budeš chtít nějaké recepty, napiš mi OV, něco pošlu.

  • Mam desetimesicniho Kubika a ted zaciname s vecerni kasi. Ryzovou sunarku odmitl asi kvuli cukru, ale vcera mu chutnala ryzova krupicka bez chuti od Nestle. Delam mu to v HA mlece, ale nevim, jak postupovat pri vareni pohankove a jahlove kase, protoze dle vyrobce se ma mleko rozredit ve vode o teplote 40-50 stupnu. Myslite ze to muzu uvarit? Diky.

  • Petra Vymětalová

    Lucie, s amarantem zkušenosti nemám, ale můžu pomoct s těma jáhlama – mělo by to být „millet“.

    A co se týká toho mixování, tak podle mě jde rozmixovat všechno 😉 Já jsem s těma domácíma kašema začínala trošku později, tuším kolem 8. měsíce, a to už jsem nemixovala, stačilo uvařit to fakt do měkka.

  • Anonymní

    Mam sestimesicni dceru a ziju ve Statech. Snazim se sehnat informace o kasich vyrabenych doma, ktere neobsahuji lepek. Vim, ze tu ve zdrave vyzive muzu sehnat pohanku a amaranth, ale nevim, jak se anglicky reknou jahly. Maji tu i amaranthovou mouku. Mam dotazy: Muze tak male dite tyto obilniny? Jdou tyto obilniny rozmixovat na jemno? Muzu pripadne na kasi pouzit amaranthovou mouku nebo mam ardsi koupit amaranth a zkusit ho uvareny namixovat? Dekuju moc za odpoved.
    Lucie

  • Anonymní

    Nestle dělá rýžovou krupici, můžeš rozmíchat s MM nebo UM a dochutit.
    Já dělám kupované kaše napůl s UM a nějakou krupicí (rýžovou, pohankovou), kaše pak není tak sladká 🙂
    Petra

  • Anonymní

    Psala to Taťána

  • Anonymní

    Mám 9.měsičního syna a dělám pouze domací kaše (rýže, jáhle, pohanka, kukuřičná kaše + jablíčka, švestky). Mikulášek se může po nich utouct. A když ho chci ošdit a připravim kaši kupovanou – nikdy ale opravdu nikdy mi ji nesní a vždy se tomu smějeme, jestli umí poznat chuť kaše domací či kupované. A nezabírá to až tak moc času a to mám ještě 3 letého syna.

  • Anonymní

    Ja mam holcicku 7 mesicu a davam zatim ryzovou kasi, jelikoz v knize dr.Forta se jina obilnina pro tak male deti nedoporucuje.Dlouho jsem zhanela instantni ryzovou kasi nemlecnou a bez pridavku cukru, nasla jsem, je to Hame a obsahuje jenom ryzovou mouku, chutna male totiz vic, nez rozvarena ryze, kterou jsem taky zkousela. Jinak se primlouvam za domaci kase, priprava je jednoducha, klidne to zvladneme i u jine prace v kuchyni, akorat kupujte ingredience v prodejnach zdrave vyzivy a nejradsi v kvalite Bio.
    Tereza

  • caramelka

    Beo, nechci značku Hipp hanit, ale ani se nedivím, že jí kluk nechtěl. Janička je alergická na konzerváty a umělé vitamíny. Právě po meruňkové šťávě (od 4. měsíce) od Hippu se na 7 měsíci osypala a to jí vypila 30ml. Reakce byla tak silná, že jsem chtěla jet do nemocnice. Nakonec se zkušenosti od starší dcery jsem si poradila. Bohužel obě dcery byly alergické na konzerváty a to i v instatních jídlech. Co se týče vyrážky po tomto příkrmu, nebylo to z vitamínů. Protože nedávno jsem dala Janě trochu jahodového protlaku z babičiny zahrádky a žádná reakce nebyla a jak jí to chutnalo. Dávám hlas k domácím kaším:o).

  • Omlouvám se za anonym, zapomněla jsem se přihlásit!!!!!! Regina

  • Anonymní

    Já zjistila, že existují kaše bez cukru a ty taky kupuju. Přisladit je můžu vždycky, ale je to zbytečné. Přidávám do nich např. přesnídávku, namačkaný banán, ovocný jogurt, šťávu z domácího kompotu, granko…. Už ty zmiňované přídavky cukr obsahují, tak proč jrště sladit kaši. Kupujeme od Nestlé rýžovou krupičku, pak ve zdravé výživě kukuřičnou, kukuřično-rýžovou…. Pak jdeme hned vyčistit zuby. Dávám totiž kaši občas jako večeři, jelikož zasytí a Vikimu chutná. Jinak na sladký moc není, např. slušenky vůbec nechce, stejně jako koláče, buchty, atd. Je spíš na maso :-)))) Ještě si vzpomínám, že když byl menší, kupovala jsem často Milupu. Měla minimum cukru a chutnala výborně. Nejlepší byla hrušková :-))) Už jsem je ale dlouho nikde neviděla…..

  • Vando,tü knížku mám taky!Jsou tam prima recepty.Moc ráda jsem z toho vařila.Ted to nějak flákám.Chtěla jsem poslat i pár tipů z té knížky.Třeba se to ujme.Hipp kaše jsem taky zkoušela,ale malý to nechtěl.Domácí jsou domácí.

  • Martino, párky dítě možná nepřežije :-)))). (dělám si srandu, vím jaks to myslela).

    Ke kašičkám. Když bylo prvnímu dítěti asi 7 měsíců, objevila jsem v knihkupectví knížku Kašičky a polévky pro nejmenší. I když se mi zdálo, že už ji moc nevyužiju, zakoupila jsem ji a zírala, co všechno vůbec neznám. Takle knížka mě vlastně přivedla ke zdravé výživě (alespoň u dětí, mě už asi nikdo nepředělá). Objevila jsem všechny ty jáhly a pohanky a kukuřici a začala nadšeně kaše doma vařit sama. Když se narodilo druhé dítě, absolutně jsem na domácí přípravu neměla energii, tak jsem začala kupovat instantní kaše ve zdravé výživě (pohankovo-kukuřičná, rýžovo-pohanková, prosná, špaldová atd). Jejich příprava je stejně rychlá jako u těch komerčních, ale považuji je za daleko zdravější. A levnější.
    Ty obyčejné kaše mám doma v šuplíku taky – pro případ že nestíhám. V poslední době se ale snažím kupovat Hipp, myslím že nejsou slazené obyčejným cukrem a jsou bio.

    Jinak do každé kaše (nebo třeba jogurtu) lze přisypat pšeničné klíčky, Amarantové perličky – to je pufované amarantové zrno, nebo jahelné či pohankové pukance a tím kaši ještě vylepšit.

  • Martina 2

    No uvidím, pod tíhou Petřiných argumentů se do toho možná pustím. Ale kuchyně není zrovna moje silná stránka, jsem ráda, když zvládnu ohřát párky, tak snad to dítě přežije.

  • Petra Vymětalová

    Martino,
    nechci nikoho lanařit k večerům stráveným u plotny a pachtěním se s kašičkama. Vlastně jsem to ty první měsíce s příkrmem viděla podobně.
    Teď už ale asi půl roku, používám instatní kaše jen jako nouzovku. Proč ta změna?
    1. Podívej se na krabici s instantní kaší, kolik obsahuje cukru – v té podomácky připravené se bez něj v pohodě obejdeš.
    2. Už z toho obsahu cukru tak trochu usuzuju, že výrobci si s obsahem zas tak moc hlavu nelámou (proč bych měla být přesvědčená, že tu skladbu nějak extra řeší, když do toho v klidu narvou cukr?).
    3. Dokud byla Áňa ještě kojená, přišlo mi zbytečný cpát do ní umělý mlíko z krávy, když mohla mít ode mě (i když by mě někdo k tomu zvířeti třeba taky přirovnal:-)).
    4. Pokud suroviny nakoupíš ve zdravé výživě, nemusíš se o jejich kvalitu tolik obávat.
    5. Domácí kašičky vyjdou u nás levněji.
    6. Ta příprava není zas tak složitá. Já to řeším tak, že si předem vločky/kukuřičnou krupici/jáhly/pohanku namočím, pak se můžu věnovat v klidu Áně. Chvíli před večeří to dám na sporák a nechám vařit. Nemusí se u toho stát, stačí to zajít po chvilkách trochu promíchat. Pak už jen přidám přesnídávku nebo rozmačkaný banán, někdy do toho nastrouhám jablíčko. Je to trošku zdlouhavější, to uznávám, ale není to opravdu taková věda, jak se zdá.

    Instantí kaše dítěti neublíží, ale ty domácí jsou určitě zdravější. Chce to hlavně cvik 😉

    ať už budeš vařit cokoli, přeju dobrou chuť!

  • Dobrá rada Silvie,mám doma kukuřičnou krupici a nevěděla jsem,co z ní udělat. Zkusím z ní kaši.
    Je fakt, že kupované instatní jsou většinou rychlejší a je to pohodlnější, než se vyvářet, ale aspoň občas bychom to zkusit mohli a pro naše drobečky připravit kaši domácí.

  • Martina 2

    Nepochybuji o tom, že takhle připravená kaše je pro dítě vhodná, ale musím se přiznat, že já dávám přednost těm instantním, a to hned z několika důvodů:
    1.Věřím tomu, že instantní kaše ( a nejen kaše) pro děti podléhají přísnějším kontrolám než běžně kupované suroviny.
    2.Nejde jen o to, jaké živiny dítě dostává, ale také v jakém poměru. A když budu kaši připravovat sama, tak to asi nikdy nedodržím.
    3.Jsem pohodlná, příprava kupované kaše je pro mne jednodušší a rychlejší.
    Ale to je jen můj osobní názor a žádný odborník přes výživu nejsem. Myslím si, že ať už dávám dětem kaši domácí výroby nebo kupovanou, nemělo by jim to ublížit.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist