Dětské kaše

Rubrika: Příkrmy

Na trhu je velké množství instantních kaší určených pro malé děti. Zamyslely jste se někdy nad tím, jak a z čeho se taková kaše vyrábí, kolik přírodních živin a vitamínů z dané suroviny v kaši zůstane? Na kolik jsou pak tyto kaše zdravou přirozenou výživou vhodnou pro malé dítě a na kolik chemickou a obchodní záležitostí? Četly jste aspoň deklarované složení těchto směsí? A rozluštily jste podstatu a účinky všech uvedených ingrediencí? Zkuste to, v některých případech se nebudete stačit divit!


Proto vám doporučuji připravovat si pro svoje děti kaše doma z kvalitních surovin, které obsahují přírodní živiny, vitamíny a minerály a jsou tou nejlepší zdravou, přírodní stravou pro zdraví vašeho miminka.

Domácí dětské kaše lze připravit z následujících obilovin:

  • Rýže je nejznámější a ze všech obilovin je nejlépe stravitelná.
  • Pohanka je bohatá na vlákninu, fosfor, draslík, železo, vitamíny skupiny B, C, E, lecitin a rutin.
  • Jáhly obsahují bílkoviny, tuky, hořčík, draslík, železo, vitamíny skupiny B, A. Působí preventivně proti
    alergiím a pomáhají je léčit.
  • Kukuřice má vysoký obsah nenasycených mastných kyselin, vlákniny, hořčík, draslík, zinek, selen, vitamíny A a E.
  • Amaranth obsahuje aminokyseliny, železo, draslík, vápník, hořčík.

Výše uvedené obiloviny neobsahují lepek, lze je tedy podávat dětem mezi prvními nemléčnými příkrmy. Jsou velice vhodné pro starší děti a také rodiče. Tyto obilniny lze zakoupit v prodejnách zdravé výživy i v některých obchodech jako celá zrna, vločky, krupici a mouku. Všechny tyto formy lze použít k přípravě kaší.

Jak domácí kaši připravit

Kaše lze připravovat z celých zrn, vloček, krupice či mouky.

Na 1 hrnek, tj. 250 ml použijeme 1-2 polévkové lžíce zrn, krupice, vloček nebo mouky. Zrna vaříme až změknou, pro lepší stravitelnost i konzumaci celá zrna dětem rozvaříme. Krupici vaříme za stálého míchání cca 10 min, vločky a mouku cca 5 min.

Pokud chceme připravit kaši řídkou, aby ji dítě vypilo v láhvi, použijeme 2 hrnky vody. Kaše můžeme podávat se sezónním ovocem, bílým kvalitním jogurtem, omastit lžičkou kvalitního másla (nikoliv margarínů), osladit sladem, medem, ovocným cukrem nebo přírodním cukrem. Do kaše lze také přidat sušené kojenecké mléko.

    Kaši také můžeme připravit z několika obilnin současně, např.

  • rýže a pohanka
  • rýže a jáhly
  • jáhly a kukuřice
  • jáhly a amaranth

Recepty na domácí kaše

Jáhlová kaše

2 polévkové lžíce jáhel, 1 hrnek vody, 1 jablíčko, trochu sladu nebo ovocného cukru, špetička skořice.

Jáhly spaříme a rozvaříme. Připravíme si jablečný kompot, okrájená jablíčka s cukrem a špetkou skořice krátce povaříme v 3/4 hrnku vody. Jáhly s kompotem smícháme a rozmixujeme nebo přepasírujeme přes sítko. Lze podávat teplé i studené.

Místo jablíčka můžeme použít banán, meruňky, švestky, lze také přidat lžičku kvalitního bílého jogurtu nebo tvarohu.

Pohanková kaše

2 polévkové lžíce pohanky, 1 hrnek vody, 2 lžíce kvalitního bílého jogurtu, trochu přírodního nebo ovocného cukru.

Pohanku rozvaříme a smícháme s ostatními ingrediencemi. Do kaše lze přimíchat ovoce.

Kukuřičná kaše

2 polévkové lžíce kukuřičné krupice, 1 hrnek vody, 1 jablíčko, ovocný nebo přírodní cukr.

Kukuřičnou krupici namočíme na 1 hodinu, pak vařit za stálého míchání cca 10 min. Smíchat s lehce povařenými oslazenými jablíčky. můžeme také přidat lžíci kvalitního bílého jogurtu nebo další ovoce.

Děláte to pro zdraví svých dětí

Domácí příprava kaší je složitější i časově náročnější, ale zato dává kvalitní základ dobrému zdraví vašeho dítěte.

Pokud máte dotazy k tomuto článku, chybí vám zde nějaká informace nebo nám chcete sdělit vlastní zkušenosti s tímto problémem určitě to udělejte, ráda vám odpovím či na toto téma „pokecám“ a určitě nebudu jediná, připojí se naše čtenářky a čtenáři. Věřím, že vám moje rady alespoň trošku pomohly.

Silvie

Výše uvedené informace jsem čerpala z knih, domácích lékařů a také z internetových serverů zabývajících se touto problematikou. Všem jejich autorům tímto děkuji.

Napsal/a: Silvie

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (47 vyjádření)

  • Anonymní

    mám dotaz, uvedené recepty jsou na jednu porci? celé jablíčko? dá se kaše po uvaření skladovat nebo se musí hned sníst?

  • Anonymní

    prosím mám dotaz je na noc dobré dávat řidčí krupičku do lahve (místo hajaja mléčká) nebo je příliž težška na trávení vařím ji s vodou a nebo je lehčí rýžová nebo jiná kašička-řidčí do lahve mamlá usína při krmení z lahve po kaši lžičkou by asi stejně chtěla k prsu

  • Lien

    TAky jsem nekupovala, malé jsem dělala zeleninové s mým mlékem, tedy brambor uvařený ve vodě, rozšmedlaný a moje mléko do toho. Totéž s mrkví, dýní, jablíčkem…..
    Až později obilniny.

  • Děkuji Moc 🙂 JSem moc ráda, že tahle stránka je. Byla jsem od začátku v rozpacích, když mi kamarádky a dokonce i maminka říkaly, že to je dnes jednoduché, že budu kupovat hotové jídlo a tak… Tak ještě jednou děkuji za rady.

  • PetraO

    Petty, to záleží na Tobě, kdy začneš, v naší zemi se většinou začíná zeleninkou k obědu-to znamená v době, kdy dítě ještě nebývá tak znavené dnem a je více ochotné přijmout novou věc, navíc večerní kaše stejně nezajistí klidný a delší spánek (dítěti může dělat problém i její strávení, přeci jen mlíčko strávit nedá takovou práci, takže by vám to krásné spaní třeba i narušilo), ale není tomu tak myslím všude, někde se naopak začíná právě obilnýma kašema (přece nemusí být jen na noc)-může být úpně jednoduchá, neslazená, neochucená (zvlášť ze začátku). Ten článek vidím poprvé, ale naprosto s ním souhlasím (protože jsem se zamýšlela a četla složení kupovaných kaší a zavrhla jsem to opravdu spíše jako lákadlo pro maminky, občas jako rychlovka na cestách snad, ale krmit tím dítě běžně? Nevidím na tom nic moc dobrého) a „vlastoručně“ dělanou kaši nemusíš dělat z mléka vůbec, protože je prostě poctivá a je chutná i z vody (samozřejmě s mlékem je s mlékem, ale dítě není tak zmlsané), navíc jestli kojíš, tak na co další mléko…..Kaši uvař normálně ve vodě a pokud budeš chtít, tak po uvaření můžeš přidat trochu svého mléka (později i jogurtu a tak, jak píšou v článku). Já hodně využívala právě obilných vloček-nedělají jen klasické-pšeničné, žitné, ječné, ale i pohankové, rýžové, používala jsem třeba i kukuřičnou krupici, či rychle udělatelnou Mišutku (kukuřice). Z vloček to bylo velmi rychlé, ono je vlastně stačí i jen zalít horkou vodou (třeba zároveň s oloupanými jablíčky, či babánem),a chvíli počkat, rozmixovat, děti to jedly i takhle, ani jsem to nemusela vařit…

  • MarieB

    Pettry recepty máš přímo v článku. Také jsem nemohla dávat kravské mléko, kojila jsem, ale používala jsem bezmléčné instantní kaše a přidávala HA mléko, pokud máš mléka dost, v mateřském bych problém neviděla.
    Mě také dr.doporučila zavést kaše i přes to, že malý spal hezky po mléku. Tenkrát mi odpověděla něco v tom smyslu asi aby si zvyknul, že už by prostě měl mít zahuštěnější stravu(jiný důvod mi znám není). Poslechla jsem ji.

  • Zdravím vás. Přiznám se, nečetla jsem všechny reakce a rady, co se tu píšou – není čas. Mám půlroční holčičku a doktorka mi řekla, že mám začít dávat na noc kašičky. Kravské mléko ale dávat nemůžu a doporučila mi ať si kupuju kašičky, které už mléko obsahují, protože kojím… Jenže já jsem úplně zásadně proti kupovaným hotovým jídlům či polotovarům pro děti. Všechno vařím sama. Jak mám tedy prosím udělat kašičku pro mého mrňouska? Mohu do rýže dát svoje mléko? Nebo mám začít s ovesnýma vločkama? Prosím poraďte. Nebo mám ještě počkat? Moje malá spinká totiž v pohodě jen po mlíčku i 12hodin… Děkuji za rady a přeju hezký večer

  • keenspeed

    Souhlasím s Matildou, i když takový extrém náš prcek nebyl :-), ale kaši dávám na noc od 8-9 měsíce (ted bude malému rok) a stejně se budí. Ale – už vydrží spát na jeden zátah dýl…. (na rozdíl ode mě ), z těch počátečních 12-13 kojení za 24 hodin jsme ted na 4 kojeních za 24hod. Myslím, že ho odstavuju fakt pomalu a v pohodě, že tím nijak nestrádá. Taky se ted víc unaví, když nachodí po bytě tolik km.. prostě všechno se vyvíjí, i ten spánek.
    Dej tomu čas… a spíš asi pokaždý nepřikládej k prsu.. i když já jsem taky dost často dávala hned nakojit, ale kolikrát jsem zjistila, že stačí pošudlat, uklidnit. Ale nikdy jsem si 100% nebyla jistá, jestli má hlad nebo smutní.. prostě jsem to zkoušela vychytat… a jde to. To máš jako se samostatným usínáním, malej usínal sám na noc v pohodě, pak období kdy ne, tak jsem u něj zůstávala, pak najednou usnul sám i přes den – což byl zázrak, a ted jak kdy. Všechno chce svůj čas.

  • Matilda

    Maminky, můžu vás uklidnit, to buzení opravdu není hladem. Miminko v noci prostě vyžaduje kontakt s mámou stejně jako přes den, a i v tomto je každé jiné. Když čtu, jak si některá maminka stěžuje, že dvakrát za noc vstává, musím se usmívat. Náš malý chtěl být u prsu i v noci co půl hodiny až co hodinu. A to se přisál, napil, pustil, a půl hodiny cestoval po celé posteli. A pak zase hledal prso do pusy… Nespala jsem prostě vůbec. Přitom od šesti měsíců chodil spát nakrmený kaší, nejradši měl kukuřičnou přímo vařenou z polenty, vařila jsem ji ve vodě a na konec přidala mateřské mléko, ale dávala jsem i kaše Hami, když jsem z nedostatku času nestíhala uvařit. A před spaním jsem ho ještě nakojila, jinak než u prsu neusnul, a do dvou hodin od usnutí se začal budit a budil až do rána. Nepomohlo nic, v deseti měsících jsem mu noční kojení už musela utnout. Jako máma tří dětí jsem prostě déle nezvládala naprosté nevyspání. Od té první noci bez kojení spí celou noc. Je to zvláštní, ale je to tak. V osm jde spát a ráno v šest vstává a ze mě byl rázem jiný člověk. Kašičky jsou fajn, ale pokud myslíte, že vás to spasí od častého nočního kojení, většinou vás miminko vyvede z omylu:-)

  • j.sedmikraska
    j.sedmikraska

    Náš malý se tedy v tomhle věku budil tak 2x – 3x za noc. Ale po hodině se nebudil. To vypadá, že to opravdu nestačí. A není možné, že má spíš žízeň, nebo zlé sny? Možná se jenom u toho prsu uklidňuje. To dělají miminka často, co jsem slyšela. Jinak bych asi přidala nějaký čajíček. Náš malý má rád heřmánkový od HIPPu. Musíte to ale zkoušet dávat a mít trpělivost. Náš malý taky dlouho nic nechtěl a nakonec si dal říct. A jakou kaši dáváte? Možná zkuste jáhlovou. Ta malému docela jede, nebo jinou značku…

  • Pavca31

    SPRING ja mam osmimesicni holcinu a taky mi odmitala kase.Akorat kterou vypila byla ryzova od sunarky.Ale asi te moc nepotesim taky jsem si myslela ze je to v tom ze ma hlad a celou noc mi pomalu je u prsa.Na noc pije kasi a pak ji jeste dokojim a prsu se dozaduje stejne tak v noci.
    Takze si myslim ze to neni o hladu,ale ze oni to maji takove to nuno.
    Ale jsme z toho taky vyrizena a nevyspala.

  • Ahoj, potřeboaval bych radu. Malá má 7.měsíců, já ji stále skoro plně kojím. Příkrmy zkoušíme již měsíc, ale moc nám to nedje. Kaše a mléka(HIP, NUTROLION, SUNAR, BEBU)odmítá, po podání ji natahuje nebo zvrací.V noci se mi budí co 2 až 1 hodinu a už to začíná být celkem nepříjemné ji mít skoro celou noc u prsa. Nemáte někdo zkušenost jak večer zasytit dítě, aby vydrželo spát aspoň 4 hodiny?Petra.

  • Malému dávám kaše od půl roku a strašně mu chutnají, kupuji mu pouze od hami, ty mi totiž taky chutnají, ale zkoušela jsem nějaké bio kaše a od hippu a neměla jsem daleko k pozvracení:(
    A byla tu zminovaná rýžová kaše od nestlé, tu jsem dávala dceři dost často a od půl roku, akorát se dává do kojeneckého mléka, není špatná:)
    OD Hami kupuji mléčné, kam přidám jen vodu:)

  • Anonymní

    ahoj, chtela jsem radu a nahodou jsem narazila na tyto stranky. po tom co jsem cetla tady a co mi poradil doktor u zdraveho ditete s prikrmy teda nevim.rikal mi upne neco nineho nez tady doporucujete

  • Anonymní

    Holky poradíte? Mám malou púlroční dceru a zatím kojíme+ Nutrilon. Múžu začít dávat kaši rýžovou od Nestlé na večeři místo kléka? Každý říká něco jiného tak at znám co nejvíce názorů. Děkuji Dana.

  • Ahoj Darčo,
    našemu malému je 14 dní 7.měsíců.nikde v literatuře jsem nenašla žádné informace o pohance apod.Všude jen doporučují rýži.Ale malý mi to nebude pořád jíst,tak jsem si řekla že mu to obměním třaba již zmiňovanou pohankou nebo kukuřičnou krupicí apod.mužeš mi prosím napsat kde jsi našla články?Já si stáhla jídelníčky z netu ale nic o pohance tam není,ani zmínka.Dík

  • Anonymní

    No jelikož pohanka ani jáhly neobsahují lepek, tak myslím že docela brzy. Já pohanku dávám od 8.měsíce a Dr. nás chválí že je to dobře kvůli vysokému obsahu rutinu. Ale snad by ji děti mohly i dřív. O jáhlách ani nemluvě, jsou protialergické, jak bylo výše už zmíněno. Našla jsem o nich spoustu zajímavých článků.
    Darča

  • Je fakt že dětské kaše podléhají přísným kontrolám ale ja si myslím že jim neuškodí ani doma dělané ani kupované.Já to střídám.Když mám čas tak vařím domácí a když nastíhám tak dávám instantní.Jen by mě zajímalo od kterého měsíce můžu dávat pohankovou a jáhlovou?

  • Anonymní

    Já jsem instantní kaše přestala kupovat poté,co mi je malá začla odmítat, nedostanu do ní ani lžičku, můžu skákat, zpívat, kdepak. Někdy udělám domácí pohankovou, ale taky tomu moc nedá, spíš má pohanku ráda v polévce. Ale recepty určitě zkusím, dík za tip.
    Darča

  • Anonymní

    V mnoha pramenech (ať už pro laiky nebo v literatuře lékařské) jsem se dočetla, že pro malé mimina, tj. do roku jsou opravdu spolehlivě nejvhodnější kaše kupované, jelikož podléhají přísné kontrole, bez níž nemohou být vůbec uvedeny na trh. Takže i když vařím velmi ráda, volím raději tuto variantu bezpečnou pro mé děti (10 a 24 měsíců). On totiž cukr není zdaleka ta nejnebezpečnější látka, která může být dítěti podána (kromě kupovaných produktů se i my cukru naprosto vyhýbáme).

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist