Všednodenní etuda

Rubrika: Ostatní

etudaKolik receptů na rychlé večeře potřebujete mít v zásobě, aby si nikdo nevšiml, že je opakujete stále dokola?


„Mamíííí, co bude dneska k večeři?!“
Neklamná známka, že se ručička na hodinách přiblížila k šesté hodině večerní. Letmý průzkum ledničky odhalil tři vejce a kousek tvrdého sýra. Když zalovím o dvě patra níž, možná najdu i hlávku ledového salátu. „Budou obrácené topinky!“ volám směrem, kde jsme ještě včera měli jasně rozpoznatelný dětský pokoj.
Přestože se naše večery dají přirovnat k chaosu (alespoň pro náhodně příchozí), na dvě věci se mohu naprosto spolehnout: na sebe a na věčnost. Nikdo mi s tím nepomůže a zítra mě čeká totéž. A tak si hýčkám jednoduché rituály, které všem zúčastněným pomohou doputovat do postele včas a ochotně. Poskládat děti do vany, nachystat čisté oblečení na zítřek a zajistit sběr použitého, pověsit vyprané prádlo, nasoukat děti do pyžam a seřadit je do uvítacího výboru pro přicházející hlavu rodiny. A zároveň a především učinit příslušné kroky, aby to v patřičnou dobu doma vonělo a bylo do čeho kousnout.
Nejtěžší nebylo najít rychlou dohodu s dětmi, ale s ledničkou. Zarputile totiž odmítala komunikovat, odpovídat na otázky a radit ohledně večerního vaření. Nejobtížnější na tom celém totiž není doopravdy něco uvařit, ale vymyslet, co by se uvařit dalo. A tak v pondělí pravidelně vařím ze zbytků jídla po víkendu, úterky máme těstovinové (ne, opravdu se nebojím, že na to někdo přijde – víte, kolik je možných variací na téma těstoviny?), ve středu má hlavní roli zelenina. Nakupovat chodím jen 2x týdně a pokaždé si na to vyhradím dost času, abych si mohla v klidu vybrat z nabídky čerstvých, nikým nedehydrovaných, nezakonzervovaných, chemicky neobohacených surovin.
Zatímco víkend má jen dva dny, pracovní část týdne jich má pět. Je to pět večerních jídel, která tmelí rodinu a učí děti, jak má chutnat domácí strava – to aby pak bezpečně poznaly, až se jim někdo pokusí podstrčit ve vodě rozmíchaný a uvařený produkt chemických inženýrů z potravinového průmyslu. zapisnik_obalka_mŠkola může vaše děti naučit ledacos – vyjmenovaná i sprostá slova, velkou násobilku i deset výmluv, jak se ulít z tělocviku, ale nikdy vaše děti nenaučí, jak má chutnat opravdové jídlo. To máte za domácí úkol vy.

Jedná se o ukázku z knihy Kuchařský zápisník pro dceru, která vyšla v březnu 2011 v nakladatelství Smart Press. Jedná se o praktický doplněk ke skvělé začátečnické Kuchařce pro dceru, s jehož pomocí si vytvoříte svou vlastní rodinnou kuchařku!

Napsal/a: Jana Florentýna Zatloukalová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist