Zdravé potraviny během kojení vhodné pro maminku i dítě

Rubrika: Kojení

Kojení je velmi důležitá součást vývoje každého miminka. Prostřednictvím mléka předává maminka svému dítěti potřebné živiny, a proto je i po porodu důležité myslet na to, co jíte a pijete. Vaše strava by měla být pestrá a vyvážená. Potraviny by měly obsahovat vysoké množství vitamínů a minerálů. Co tedy zařadit do vašeho jídelníčku a čemu se vyvarovat?

Co jíst během kojení?

Seznam vhodných potravin neexistuje, ale vaše strava by měla obsahovat zejména:

 • sacharidy,
 • bílkoviny,
 • zdravé tuky.

Sacharidy v těle fungují jako nejvýznamnější zdroj energie. Sacharidy jsou chemické látky, jejichž základ tvoří cukerné jednotky. Ty se dále dělí na tři základní typy. Každý z nich je obsažen v jiném druhu potraviny. Obecně sacharidy najdete například v obilovinách, luštěninách, bramborách, ovoci, zelenině, medu, sladidlech apod. Cukry je třeba rozlišovat na zdravé a nezdravé. Mezi nezdravé potraviny, které obsahují cukry, patří rozhodně sladkosti. Ty je vhodné během kojení raději vynechat. Naopak sáhněte po zdravých cukrech, které jsou obsaženy například v ovoci.

Bílkoviny jsou obsaženy například v masu, vejci, mléčných výrobcích (tvarohu, jogurtech, sýrech), luštěninách nebo obilovinách. Do jídelníčku zařaďte například sóju, hrách nebo čočku, krůtí maso apod. Bílkoviny je potřeba tělu dodávat průběžně, protože je není schopno uchovávat. Doporučený denní příjem bílkovin je v rozmezí od 0,8 – 1,2 g na kilogram hmotnosti.

Zdravé tuky pochází z rostlinných zdrojů, které jsou pro naše tělo prospěšné. Mezi potraviny, které obsahují zdravé tuky patří například ořechy a semínka, avokádo, olivový olej (nebo jiné rostlinné oleje), vejce, apod. Naopak je vhodné se vyhnout tukům nezdravým např. smaženému jídlu, brambůrkům, koblihám, sušenkám apod.

Kromě toho je vhodné sledovat množství vitamínů v potravinách. Zaměřte se zejména na vitamín D, kyselinu listovou, jód, vápník, hořčík, železo, zinek. Ty najdeme například v masu, luštěninách, špenátu, sušených meruňkách, mandlích, kešu, lískových oříšcích, játrech nebo mléce. Možností volby a kombinace potravin je opravdu široká.

Příklad vhodných potravin během kojení

 • ořechy
 • semínka
 • maso
 • ovesné vločky
 • lesní ovoce
 • ryby
 • mléčné produkty (tvaroh, jogurt, podmáslí, sýry apod.)
 • ovoce (sušené i nesušené)
 • zelenina

Nezapomeňte během stravování brát ohled také na své potřeby a tělo. Zjistili jste, že některé potraviny vás nadýmají? Má vašemu miminko prdíky nebo bolest bříška? Možná se jedná o stravu, kterou vaše tělo během kojení odmítá. Zkuste ji na nějakou dobu z jídelníčku vyřadit nebo ji nahraďte vhodnější alternativou zdravé výživy.

Jaké potraviny během kojení nejíst?

Nevhodné potraviny není těžké odhadnout. Některé z nich jsme již zmínili. Ze svého jídelníčku vyřaďte sladkosti, cukr, nadbytečné množství smaženého jídla, pálivá jídla a nadýmavá jídla, nepasterizované mléko a mléčné výrobky, syrové maso např. tatarák. Dokonce i některé druhy ovoce nebo zeleniny mohou být pro vaše tělo nevhodné, ale to už je na vašem zvážení.

Foto: cookie_studio, jcomp (Freepik)

Napsal/a: Vital Country

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist