V dnešním díle se zaměříme na odstavování dítěte. Rozhodnutí pro odstavení by mělo být nejlépe založeno na potřebě matky i dítěte. V ČR se dlouhé kojení mnohdy potýká s různými mýty a bohužel až opovržením ze strany babiček, tetiček a mnohdy i pediatrů. Stále zde nemáme vypěstovanou ideální kulturu kojení, jaká je např. i v jiných vyspělých zemích, kde je dlouhé kojení považováno za normální věc.
Světová zdravotnická organizace doporučuje výlučné kojení do 6ti měsíců a dále do 2 let i déle. Je třeba brát v úvahu i fakt, že kojení nepředstavuje pro dítě pouze zdroj příjmů, ale má i funkci uspokojení a určité komunikace mezi matkou a dítětem. To už je ovšem zase na trošku jiné téma. Vraťme se tedy k odstavování. V ideálním případě je nejvhodnější nechat dítě z kojení „vyrůst“. Máme studie, že v zemích, kde je dlouhé kojení standardem, se dítě přirozeně přestává kojit ve věku 3-4 let. Zde se tedy zaměřím na ukončení kojení tzv. částečné, kdy se jedná už o starší dítě, které přijímá již jinou potravu.Částečné odstavení
Jak tedy začít?
Nejprve vynecháme to kojení, o které dítě jeví nejmenší zájem. Nebo se jedná o to kojení, kdy matka pociťuje nejméně nalitá prsa mlékem. Zpravidla to je denní kojení, kdy máme velkou šanci, zabavit dítě jinak, nabídnout mu něco jiného apod. Obvykle to bývá snídaně, nebo svačina. Pokud dítě neprotestuje, můžeme za týden zkusit vynechat další obvyklé kojení a nahradit ho jinou potravou.
- Zachovejte klid, odstavování vyžaduje trpělivost a čas
- Změňte návyky, pokud dítě vyžaduje kojení na určitém místě, třeba doma, naplánujte na tuto dobu jinou aktivitu, výlet ven apod.
- Zapojte do procesu i tatínka, nebo jinou blízkou osobu.
- Soustřeďte pozornost na větší mazlení s dítětem, udržujte kontakt. Projevy lásky dítě uklidní a nebude ukončení kojení vnímat tolik negativně. Pamatujte, že na některé děti toto může působit stresově.
- Naplánujte odstavování na co nejlepší možnou dobu. Určitě není vhodné začít odstavovat v době nemoci, nebo při jiných větších rodinných změnách.
- V případě neúspěchu se nenechte znervóznit nebo odradit, zůstaňte v klidu a proces opakujte po čase znovu. Je třeba vnímat reakce dítěte a snažit se toto období překonat v klidu a bez stresů.
Náhlé ukončení kojení
Z různých důvodů může dojít k situacím, kdy je třeba dítě odstavit co nejrychleji. Jedná se vždy o náročný proces, ke kterému musí být opravdu závažné důvody.
Prsa budete mít pravděpodobně nalitá, v tomto případě je vhodné odstříkat, vždy do úlevy. Před odstříkáním je dobré nahřátí prsu teplým obkladem, nebo teplou sprchou. V mezičase naopak úlevu přinese studený obklad. Můžete použít i tabletku Paralenu. Stahování prsou v době odstavování je zastaralý způsob, který se dnes již nedoporučuje. Po poradě s lékařem je možné užití léku na zastavení tvorby mléka.
Bojkot kojení
Do této kapitoly zapojím i tento problém, i když zde nemluvíme o chtěném odstavení dítěte. Jedná se o situaci, kdy dítě najednou, z neznámého důvodu odmítá kojení. Může to být z různých důvodů, přičemž nejčastější jsou např.:
- Dítě má ucpaný nos.
- Bolest uší.
- Kojení v nevhodném prostředí.
- Použití deodorantu matky.
- Menstruace matky.
- Použití léků, které ovlivňují chuť MM, může to být i antikoncepce.
- Leknutí dítěte – stává se v situacích, kdy dítě matku kousne, ona se přirozeně lekne, zakřičí – dítě si tuto reakci pamatuje a přisátí se poté obává
Doporučení:
Kojit v noci, kdy dítě obvykle lépe spolupracuje. Další a velice vhodnou metodou je těsný kontakt matky a dítěte po celý den. Praktikuje se tak, že maminka přenechá chod celé domácnosti na někoho jiného a ona se věnuje pouze dítěti. Nejlépe si bez oblečení spolu zalezou do postele a tam tráví klidně celý den. Hodně se hladí, mazlí a udržují kontakt.
Bojkot kojení většinou ustupuje do 2 dnů, popř. po odstranění důvodu bojkotu.
A kdy se mléčná žláza opět změní na stav před těhotenstvím, tedy na žlázu prsní?
Obecně panuje takový názor, že mléčná žláza se opět vrátí do původní podoby za stejnou dobu, jakou matka kojila. Zde tedy vidíme, že je naprosto normální, pokud žena ještě po delší době od ukončení laktace vymáčkne z prsu kapku mléka, není to tedy nic patologického, jak se mnohdy matky strachují.
Na závěr bych chtěla připomenout, že i dlouhé kojení je naprosto normální a pokud matce i dítěti vyhovuje, jedná se pouze o jejich věc. Okolí by toto mělo respektovat a matka by se neměla nechat odradit mnohými mýty a pomluvy.
Autorka je laktační poradkyně – matka, členka LALI a na portále VašeDěti.cz vede poradnu Kojení.
Napsal/a: Petra Hottmarová
Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)
Pro Anonymní… zkus dát Evelínce, když se v noci probudí, nebo ještě než usne něco, co jsi v ten den nosila. Malá možná nemá hlad a nepotřebuje se kojit, jen je zvyklá se tulit a cítit Tvoji přítomnost.U nás zafungovalo naprosto bravůrně, když jsem malé dala před spaním svoji přes den nošenou halenku do postýlky.Zachumlala se k ní, usla a spinká celou noc.Některé děti jsou prostě mazlivější a chtějí cítit maminku když spinkají, tím že se v noci budí, nemusí nutně demonstrovat noční hlad.
Dobrý večer,se svým chlapečkem jsem měla stejný problém, jako maminka s Evelínkou. Kojila jsem do roku a malý se nechtěl mlíčka vzdát. Budil se i 8 X za noc a bylo to peklo. Napadlo mě, jestli ho nebolí bříško. Zkusila jsem kapky SAB simplex ,30 kapek večer na lžičku s kaší a najednou bylo po problému. Malý se vzbudil 1X za noc, stačil mu už i čaj a nádherně se bez křiku odstavil. Nyní pije ráno a večer asi 150ml kakaa a ja moc spokojený. Dana a 18 měsíční Kubík
také děkuji za info.My máme trošku jiný problém-pres den už vůbec nekojím, ale v noci se Evelínka po dvou hodinách budí, nakojím ji, u toho usne a takto se to opakuju až do rána. plánujeme druhé dítko, proto bych chtěla přestat a trochu si odpočinout. nemáte prosím někdo radu, jak nejlépe řešit tuto situaci. Sunar i čaj odmítá. Evelínce je 10 měsíců. Děkuji předem za odpověd 🙂
fiserovavendy – s tím odstavováním to je jen a jen na Tobě, ale možná ještě Tvoje holčička potřebuje mlíčko… zkus jí dát ještě trochu času, pokud tě k ukončení laktace netlačí něco jiného, důležitějšího. (můj názor – pouze)
Je to opravdu skvělý článek. Já mám skoro 7 měsíční holčičku a chtěla bych ji zkusit přestat kojit,ale pokaždé,když jsme se snažili,tak se nepovedlo.Vynechala jsem spíše odpolední kojení jakoby svačinu a anhradila polívčičkou z mrkve a rýže či brambor.Každé jídlo mi vyzdvrací a chce stále abych ji kojila. Nevím si rady 🙁 Holt musíme pořád pokračovat a snad brzy se nám to povede..!
Díky za článek, pokusím se ho uložit do paměti, až rady z něj budu potřebovat aplikovat 🙂
Mobile Sliding Menu