Jak naučit děti odvaze – metody pro školáky

Rubrika: Výchova školáka

Pravidelné odměňování odvahy vám pomůže věnovat této vlastnosti pozornost a náležitě ji ocenit. Napište dětem seznam věcí, které dobře umějí. To jim dodá patřičnou sebedůvěru a pomůže jim to rozvinout kreativitu a nezávislost. Děti s vysokým sebevědomím jsou také více odvážné.

Vítěz pro tento týden

Pravidelné odměňování odvahy vám pomůže věnovat této vlastnosti pozornost a náležitě ji ocenit. Pořiďte si putovní „pohár pro nejodvážnějšího“ (nebo diplom, medaili), který každou neděli obdrží jeden z členů rodiny.
Všichni členové rodiny (včetně rodičů) se zamyslí, co během uplynulého týdne prožili, a každý z nich se pokusí vzpomenout si na nějakou osobní situaci, která vyžadovala jejich odvahu. Může to být cokoli, co jste vy nebo děti udělali správného, i když to bylo těžké a nikdo vás při tom neviděl. Nebo naopak, když jste byli v nějaké situaci spolu s jinými lidmi, kteří dělali něco špatného, nebezpečného nebo zraňujícího, a vy jste odmítli se připojit, nebo jste se je snažili přemluvit, aby to nedělali…

Seděla jsem jednou večer v dětském pokoji a četla svému šestiletému Tomášovi a tříleté Elišce pohádku na dobrou noc. Byla o princezně, která políbila prince zakletého do žáby a vrátila mu tím jeho skutečnou podobu. Tomáš už tuhle pohádku znal, a když jsem jim četla popis scény, v níž princezna líbá žábu, zeptal se: „A co kdyby se ona také proměnila v žábu?“
Dvě z našich starších dětí také poslouchaly, jak čtu, a když se zasmály Tomášově otázce, začali jsme se o tom spolu vážně bavit. Nakolik my ovlivňujeme druhé a oni ovlivňují nás? Máme odvahu udělat to, co pokládáme za správné, a doufáme přitom, že se k nám přidají i ostatní? Nebo se necháme ovlivnit druhými a začneme se chovat jako oni?
Linda

Červená, oranžová, žlutá
Sepište si seznam obtížných situací a obstarejte si kartičky červené, oranžové a žluté barvy. Zeptejte se dětí, co by v těchto situacích dělaly, a jako odpověď vždy zvedněte jednu z kartiček. Červená znamená odvahu, oranžová průměrnou nebo neutrální reakci, žlutá trochu zbabělou.
Hru můžete obměnit tím, že dětem popíšete situaci a ony samy se pokusí najít odpověď.

 • Spolužák ve škole vám nabídne drogu. Žlutá – vezmete si ji, i když ji pak třeba nepoužijete. Oranžová – odmítnete. Červená – oznámíte toho, kdo vám drogu nabízí, učitelům.
 • Dostanete příležitost vylepšit si známku v nějakém předmětu, který vám příliš nejde, ale víte, že se kvůli tomu budete muset důkladně připravit na přezkoušení. Žlutá – vzdáte to. Oranžová – trochu se na to podíváte a budete spoléhat na náhodu. Červená – dáte se pořádně do toho.
 • Poprvé po dlouhé době vidíte svého dědečka a babičku. Máte chuť je obejmout, ale kolem je plno lidí a vy se stydíte. Co uděláte? Žlutá – zůstanete stát a koukat do země. Oranžová – potřesete jim rukama. Červená – pořádně je obejmete.
 • Máte příležitost hrát v divadelním kroužku, který máte na škole a který právě pořádá výběr herců pro nácvik divadelní hry. Divadlo vás moc baví, ale vaši kamarádi tím pohrdají. Myslí si, že je to úplná pitomost. Žlutá – poslechnete je a do kroužku se nepřihlásíte. Oranžová – přihlásíte se, ale chcete hrát úplně malou roli. Červená – řeknete svým kamarádům, že mají předpotopní názory, přihlásíte se, že chcete hrát jednu z hlavních rolí, a vyzvete je, aby to zkusili s vámi.
 • Nosíte svetr, který máte rádi, ale je „jiný“ než oblečení ostatních, kteří se vám proto posmívají. Žlutá – přestanete svetr nosit a přizpůsobíte se vkusu ostatních. Oranžová – přestanete sice svetr nosit, ale jinak se dál budete oblékat podle svého vkusu. Červená – budete dál nosit to, co se vám líbí.
 • Vymyslete si nějaké další situace z vlastního života.

  V čem jsem dobrý

  Napište dětem seznam věcí, které dobře umějí. To jim dodá patřičnou sebedůvěru a pomůže jim to rozvinout kreativitu a nezávislost. Děti s vysokým sebevědomím jsou také více odvážné.

  Sedněte si s každým ze svých dětí zvlášť a pomozte jim takový seznam napsat – jaké mají vlohy, na co mají talent, co všechno umějí, v čem jsou dobré. Snažte se, aby byl seznam co nejdelší. Může obsahovat i zcela běžné věci, na které obvykle nemyslíme – umím dobře utíkat, dobře zpívat, jsem veselý, umím se postarat o mladšího sourozence, umím si všímat hezkých věcí.

  Dejte přitom pozor, aby se na seznamu objevily pouze pravdivé věci. Nepřehánějte, veďte děti, aby své dovednosti viděly reálně. Když neumí váš syn hrát fotbal, nepište to (pokud ho ale opravdu baví a snaží se, můžete napsat – snaží se hrát fotbal).

  Když je seznam hotový, podívejte se na něj spolu. Můžete se zeptat: „Znáš někoho jiného, kdo dokáže to, co ty?“ Vysvětlete dítěti, že na světě neexistují dva stejní lidé. Povzbuďte ho, aby se nesnažilo být jako někdo jiný, protože vy ho máte rádi právě takové, jaké je.

  Obtížné a dobré

  Tato hra dodá dětem odvahu vyzkoušet si obtížné věci a neuhýbat před nimi. Rozdělte děti do dvou skupin a posaďte je na různá místa tak, aby na každé straně bylo aspoň jedno dítě. Řekněte jim, že budete popisovat určité situace a jedna skupina bude ke každé situaci psát hodnocení „těžká“ nebo „lehká“, zatímco druhá skupina ke stejné situaci připíše „dobrá“ nebo „špatná“. (Každá skupina bude potřebovat list papíru, na který si napíše čísla od jedné do deseti, a tužku.)
  1. Ráno vstát dřív a opakovat si slovíčka z němčiny.
  2. Omluvit se někomu za to, co jste udělali, i když se stydíte.
  3. Přidat se k vašim kamarádům, kteří zkoušejí kouřit, aby o vás neříkali, že jste maminčini mazlíčci.
  4. Skamarádit se s novým spolužákem, i když ho ostatní zatím ignorují.
  5. Dívat se v sobotu na televizi, místo abyste udělali přidělené domácí práce.
  6.–10. Situace podle vašeho vlastního výběru.
  Když skončíte, porovnejte si výsledky obou skupin. Zjistíte, že ve většině případů je slovo „těžký“ spojeno se slovem „dobrý“.

  Jedná se o ukázku z knihy Jak naučit děti hodnotám.
  Vydalo nakladatelství Portál, 2009.

  Metody pro předškoláky najdete v článku Jak naučit děti odvaze – metody pro předškoláky, metody pro dospívající zveřejníme na našich stránkách 28. září.

  Napsal/a: Linda a Richard Eyrovi

 • Toto taky stojí za přečtení!

  Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

  Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

  Čtu dál →
  Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

  Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

  Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

  Čtu dál →

  Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

  Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

  Čtu dál →

  Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Lien

   Je to zajímavé, ale je vidět, že autoři mají devět dětí, s jedním to asi nebude tak úplně dobře realizovatelné.

  Co na to říkáte?

  Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

  Sdílet
  Sdílet
  TOPlist