Noční pomočování = častý dětský problém II.

Rubrika: Péče o dítě

Zhruba do 5 let věku není nic mimořádného, že se dítě v noci pomočí, protože reaktivita mozkových center na signály z naplněného měchýře teprve dozrává. Když však noční příhody přetrvávají i po pátém roce dítěte, měli by se rodiče poradit o vhodné léčbě s dětským lékařem…

Noční pomočování je častým dětským onemocněním a může samo odeznít, ovšem 5 let je hranice, za kterou by měla následovat léčba.

Ale již u mladších dětí můžeme zavést určitá režimová opatření. Jedná se především o pravidelné pití během dne, 2 hodiny před spaním ale již ne. Tyto možnosti jsou vhodné konzultovat u dětského praktického lékaře a to v době věku 3-4 roky. Ve složitějších případech je pak samozřejmě již nutná spolupráce s odborníky v nefrologických či urologických ambulancích.

mikční kartaNení vhodné příliš odkládat řešení problému nočního pomočování, neboť čím více je dít starší, tím více jej tato situace provází po stránce psychické, jež často přechází i do fáze psychického utrpení. Pomočující se dítě má pocity méněcennosti, studu a může mít problémy se zařazením do kolektivu.

Pokud bychom mluvili o léčbě, kromě režimových opatření je na řadě medikamentózní léčba, tj. pomocí farmakologických přípravků. V žádném případě ale nejde o antidepresiva, která vykazují značné množství nežádoucích účinků. Současná moderní léčba se zaměřuje na užívání především desmopresinu, který významně snižuje noční produkci moči a nevede tak k jejímu nekontrolovanému vyprázdnění. S touto léčbou se ale začíná až po pátém roce věku, do té doby je vhodnější citlivý přístup a režimová opatření.

Návštěva u lékaře nebolí

Při úvodním pohovoru se lékař zajímá o historii obtíží, zajímá se vždy o detaily příznaků a návyky při močení. K upřesnění těchto údajů má dítě za úkol s pomocí rodičů vyplňovat tzv. pitnou a mikční kartu, do které se zapisuje frekvence a objem přijatých tekutin, objemy a frekvence močení a epizody pomočení. Toto měření a evidence má probíhat doma za standardních podmínek, kdy jsou děti bez stresu a v dobré kondici, nejlépe 2-3 víkendy.

kartaPro lepší přehled a dlouhodobější sledování funguje dětský deníček pomočování (kalendář mokrých a suchých nocí), ve kterém si dítě za odměnu (suchou noc) setře políčko v kalendáři. Po setření vrstvy se pod dešťovým mráčkem objeví sluníčko.

Vyšetření v nefrologické poradně je nebolestivé, dítě se v žádném případě nemá čeho bát.

Nejprve se provede běžné klinické vyšetření a laboratorní vyšetření moči.

V určitých případech lékař provádí ultrazvukové vyšetření ledvin a močových cest. Odborník při tom zkoumá jejich anatomii a reziduum (zbytek moči v močovém měchýři po vymočení).

Ve složitějších případech následuje uroflowmetrické vyšetření (močení do průtokoměru se zapisovacím zařízením). Uroflowmetrie zaznamená do křivky objem moči za časovou jednotku při močení. Někdy je toto vyšetření doplňováno o vyšetření elektromyografie pánevního dna.

Více informací o nočním pomočování najdete na www.nocvsuchu.cz.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist