Veselé usínání

Rubrika: Vývoj a výchova batolete

815611_resting_peacefully2Při usínání jsme synovi vždy řekli, že druhý den ho čeká nějaké překvapení, aby se měl na co těšit. Někdy to bylo třeba oblíbené jídlo, návštěva kamaráda, výlet do zoo atd. Také jsme mu dovolili hrát si před usnutím v posteli, ale musel v ní zůstat. Většinou během hraní usnul…

– Susan W.

Nekonečné uspávání
Pokud batole večer odmítá jít do postele nebo mu usínání trvá příliš dlouho, následuje několik rad, jak si večerní uspávání usnadnit.
Pět minut na dokončení hry. Pokud je už čas, aby dítě šlo spát, nastavte minutku nebo budík na pět minut a řekněte batoleti, že za pět minut jde do postele. Tak má chvíli čas přivyknout si na myšlenku, že brzy půjde spát a je třeba skončit rozehranou hru.
Poslední pohádka. Vyberte knížku, ze které dítěti přečtete „poslední“ pohádku v tomto dni. Ještě lepší je, když si dítě pohádku vybere samo. Poté co příběh dočtete, batole ví, že je čas jít do postýlky. Pokud si knížku vybíralo samo, bude mít pocit větší samostatnosti a díky tomu bude lépe spolupracovat.
Večer jen jedno pití. Pokud dítě žádá o pití, když už leží v posteli, snaží se tak oddálit spaní. Proto mu raději dejte napít ještě předtím, než půjde do postele. Řekněte mu, že večer může mít jen jedno pití. Když dítě není moc napité, je také menší pravděpodobnost, že se v noci pomočí (viz bod 121).
Vyžeňte strašidla. „Vyžeňte“ z dětského pokoje všechna strašidla (viz bod 71) a poté dítěti řekněte, že může jít klidně spát.
Oblíbené hračky v posteli. Nechte dítě, ať si vybere své oblíbené plyšové zvíře nebo jinou hračku, kterou si vezme do postele. Možná má jednu, dvě nebo i více oblíbených hraček, se kterými chce spát. Důležité je, aby se dítě cítilo ve své posteli bezpečně.
Dítě často chvalte. Pochvalte dítě, když hezky usíná, a také za to, jak už spí ve své posteli jako velký kluk nebo holčička. Často mu zdůrazňujte, jak je šikovné, že vše tak dobře zvládlo.

Jak udržet batole v posteli
Některá batolata nevydrží v posteli, poté co se zhasne světlo a dospělý odejde. Pokud vaše batole nevydrží večer v posteli, vyzkoušejte jednu z následujících možností.
Nechte dítě, ať si chvíli hraje. Vedle postele si připravte několik vhodných hraček. Pokud má dítě problémy s usínáním, může si chvíli v posteli tiše hrát. Můžete mu k posteli také připravit leporela nebo obrázkové knížky z tvrdého kartonu a nechat ho, ať si je před spaním chvíli prohlíží.
Dejte dítěti na hraní baterku. Zhasněte a dejte dítěti do postele baterku, ať si s ní chvíli hraje.
Slibte dítěti malou odměnu. Řekněte dítěti, že pokud vydrží celou noc ve své posteli, dostane druhý den malou odměnu. Odměna může být například oblíbené jídlo k obědu, společné kreslení nebo malování, návštěva kamaráda atd. Neslibujte dítěti věci, které mu normálně nedovolíte (např. bonbon nebo čokoládu k snídani).
Pokud dítě v posteli opravdu celou noc vydrží, odměnu mu nezapomeňte dát. Pokud máte dojem, že už odměny nejsou potřeba, přestaňte je dítěti dávat.

Noční probouzení
Některá batolata mají v sobě přebytečnou energii, a proto se v noci občas budí. Pokud se vaše dítě budí a nemůže znova usnout, následuje několik postupů, jak situaci zvládnout.
Mazlení. Vezměte dítě do náruče a jemně s ním pohupujte. Možná potřebuje k usnutí právě tento pocit bezpečí.
Masáž. Dítě jemně a pomalu masírujte, uvolní se tak napětí ve svalech. Můžete mu masírovat buď určité části těla (např. chodidla, nohy, záda, obličej), nebo provádět jemnou masáž celého těla.
Vyprávějte pohádku. Tichým hlasem vyprávějte dítěti krátkou jednoduchou pohádku (např. Jak šly ovečky přes most domů) nebo zazpívejte ukolébavku. Dítě by se mělo nechat vaším monotónním hlasem uspat.
Vytvořte dítěti příjemné prostředí. Dejte dítěti do postele jeho oblíbené plyšáky nebo polštářky, aby se v posteli cítilo příjemně.
Vpřípadě potřeby dítě uklidněte. Řekněte dítěti, že jste vedle v místnosti a pokud bude něco potřebovat, uslyšíte ho. Ujistěte ho, že s vámi se ničeho bát nemusí.

Jedná se o ukázku z knihy 333 nápadů pro život s batoletem (autor: Warner)
vydal Portál, 2005

Napsal/a: Warner

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist