Příliš mnoho slunce

Rubrika: Péče o dítě

1129896_beachBatolata si moc ráda hrají venku na slunci, ale dávejte pozor, aby vaše dítě nebylo příliš vystaveno slunečním paprskům. Malé děti se snadno spálí, protože na slunce nejsou z kojeneckého věku zvyklé. Následuje několik rad, jak dítě před sluncem chránit…Používejte krém s vysokým ochranným faktorem. Pokud jdete s batoletem ven, namažte ho krémem s ochranným faktorem 15 a výše (i ve dnech, kdy je oblačno).
Vyhýbejte se přímému slunci. Během doby, kdy je sluneční záření nejprudší (tj. mezi desátou a čtrnáctou hodinou), nepobývejte na přímém slunci. Také nebývejte na slunci dlouhou dobu; občas se schovejte do stínu nebo zajděte do domu. Nezapomínejte dětem zakrývat hlavu světlými vzdušnými klouboučky.

Úžeh a úpal
• Úpal je reakce organismu na jakékoliv nadměrné vystavení teplu. Výsledkem je přehřátí organismu ze selhání jeho vlastní termoregulace.
• Úžeh (neboli sluneční úpal) představuje podráždění mozku a jeho blan přímým slunečním zářením. Většinou nevznikne sám o sobě, ale jedná se spíše o obojí, tzn. úžeh i úpal společně. Příznaky jsou podobné, ale u úžehu mohou přicházet příznaky s časovým zpožděním, např. v noci po slunění, navíc je přítomno ztuhnutí šíje a podobné příznaky jako u zápalu mozkových blan.
• Prevencí je dostatek tekutin, střídavé ochlazování (koupání, sprchování, zvlhčování kůže), pokrývka hlavy a zvlhčování vlasů.
• První pomoc:
Přeneseme postižené dítě na chladné, stinné místo, uložíme ho s podloženými nebo zvednutými končetinami. Při úžehu spíše zvedneme hlavu.
Uvolníme oděv.
Postupně ho ochlazujeme. Obklady a ledem ochlazujeme především hlavu. Současně ochlazujeme kůži proudícím vzduchem, ventilátorem a podobně. Dítěti opatrně nahrazujeme chybějící tekutiny. Podáváme malé množství, není vhodná čistá voda, spíše iontový nápoj, nebo vodu osolíme (1 čajová lžička soli na litr tekutiny), vhodný je studený velmi mírně oslazený čaj s citronem.
Při bezvědomí dáme dítě do stabilizované polohy. Při selhávání životních funkcí zajistíme jejich podporu (umělé dýchání, nepřímá masáž srdeční).
Zajistíme transport k lékaři.

Jedná se o ukázku z knihy 333 nápadů pro život s batoletem (autor: Warner)
vydal Portál, 2005

Napsal/a: Warner

Toto taky stojí za přečtení!

[Soutěž] Audiokniha Anička a cirkus

Dlouhou cestu na dovolenou si můžete v autě zpříjemnit třeba poslechem audioknihy. 3 tipy pro děti pro vás dnes

Čtu dál →

[Tvoření] Květina z proužků

Květina, kterou si dnes ukážeme, je velmi jednoduchá a zároveň variabilní. Můžete vyrobit několik variant podle toho, která se

Čtu dál →

[Soutěž] 7 tipů jak přežít těhotenství v létě

Léto je v plném proudu, sluníčko pálí a my bychom svůj čas nejraději trávili ponoření ve vodě. Jinak na tom

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Mně lékarnice, když jsem po ní chtěla krém na opalování s vysokým faktorem pro mimčo ( sedmiměsíční) řekla, že do roka na sluníčko nesmí. A když jsem namítala : „..a když ji ale vezu v kočárku, nebo přenáším z auta….tak musí být něčím namazaná alespoň tam, kde není zakrytá oblečením …“
    „Roční dítě nesmí být na sluníčku, přikrývejte ji plenou!“
    A tečka 🙁 Tak mě zblbla, že jsem odcházela bez krému a s pocitem, že jsem asi nějaká nezodpovědná matka, když chci koupit malé krém na opalování:-)))
    Nakonec jsem ji beztak mazala ( koupila jsem krém v drogerii), i když na přímé sluníčko jsme nechodily, jen do stínu. Ale i tak má nožky, co jí trčely z kočárku z pod šatiček, trošinku tmavší :o)))

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist