Naučte dítě, co je pro ně nebezpečné

Rubrika: Vývoj a výchova batolete

947423_precious_babyKdyž dítěti něco zakazujete kvůli nebezpečí, které by mu hrozilo, musí vám dobře rozumět. Musí pochopit, že to neděláte sobě pro radost, protože to je pohodlnější, ale že to pro ně představuje skutečné nebezpečí. Nestačí jenom povědět: „Ne, nesmíš,“ je potřeba dítěti jednoduchými slovy vysvětlit, proč mu tuto věc zakazujete, a nebát se to klidně zopakovat…

Některým dětem to i tak nebude stačit. Když jim řeknete, že oheň pálí, znamená to pro ně tvrzení, které si chtějí ověřit. Jestliže jste nablízku a jestliže jste dítě jasně upozornili na nebezpečí, které mu hrozí, nechte ho, aby si to ověřilo (pokud není nebezpečí příliš velké). Dítě zjistí s minimální bolestí, že jste mu řekli pravdu, a až mu budete někdy příště říkat něco podobného, už vám bude věřit.
Nemůžete dítě neustále držet daleko od nožů, nůžek, elektrických přístrojů apod. Proto preventivní výchovný postoj spočívá v tom, že dítě postupně s věkem naučíte, že je lepší tyto věci rozumně používat, než je mít poschovávané. Dítě by mělo tyto nástroje používat v závislosti na svém věku a vyspělosti a také v přítomnosti dospělého, dokud si plně neosvojí manipulaci s nimi.
Když se přihodí nějaká drobná nehoda, dítě se řízne nebo lehce opaří, spadne, protože špatně odhadne hrozící nebezpečí, je vhodnější podat dítěti vysvětlení než se rozzlobit. Je lepší dítěti objasnit, co se stalo a proč bylo to, co dělalo, příliš nebezpečné. Nakonec bychom měli dítěti ukázat, jak by mělo stejnou věc provést tak, aby byla bezpečná. Tím mu budete vštěpovat pocit zodpovědnosti za své činy a dávat mu najevo, že mu důvěřujete.
A konečně dítě musí co nejdříve pochopit, že pravidla bezpečného chování platí pro všechny, a když mu zakazujete hrát si s žehličkou nebo s kuchyňským nožem, že ho nechcete šikanovat. Dospělý člověk, který nesprávně manipuluje s nožem, se také řízne a poteče mu krev. A když spadne, ublíží si rovněž.
I tento prvek ve výchově si dítě osvojí tím, že bude následovat příklady ve svém okolí. Je proto dobré, když mu budete ukazovat, jaká opatření dodržujete v běžném životě, abyste předcházeli nebezpečným situacím.

Jedná se o ukázku z knihy Vaše dítě ve věku od 1 do 3 let
vydal Portál, 2003

Napsal/a: Anne Bacus

Toto taky stojí za přečtení!

Recenze: Konec zlobení

Na pulty knihkupectví se dostává novinka z pera autorky Zuzany Pospíšilové s názvem Konec zlobení. Kniha, bohatě doplněná zajímavými

Čtu dál →

Recenze. Tvoříme hry pro děti a s dětmi

Hrajete rádi hry? Dnešní nabídka her je v obchodech obrovská. Můžete koupit opravdu cokoliv a některé hry nabízejí i

Čtu dál →

Recenze: Velká kniha lidových obyčejů a nápadů

Je docela škoda, že lidové zvyky pomalu zanikají. Přitom jde o naše svátky a lidové obyčeje, které pomalu upadají

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist