Je ticho nutné pro klidný spánek?

Rubrika: Vývoj a výchova batolete

523244_alexandros_2Mnozí rodiče si myslí, že malé děti potřebují k tomu, aby dobře spaly, především ticho, a snaží se při usínání dítěte vyhnout veškerému hluku, takže například pečlivě zavírají dveře mezi dětským pokojíčkem a obývákem…

S dětským spánkem se to však má velmi často přesně obráceně. Dítě si může myslet, že ho rodiče opustili a že zůstalo doma samotné, protože najednou neslyší žádné zvuky. Kvůli této obavě se pak může opakovaně budit a chodí se dívat do obývacího pokoje, jestli tam maminka s tatínkem pořád je a jestli jsou živí a zdraví.

Dalším nechtěným výsledkem nočního ticha, se kterým se můžeme setkat již od samého narození dítěte, je to, že u dítěte vyvolává větší citlivost na hluk. Pokud se okolí dítěte chová tak, že kolem něj chodí po špičkách, jakmile ulehne, vyvstává nebezpečí, že se dítě vzbudí při sebemenším hluku. Nejprve kvůli zvukům v domě, jako je zvonění telefonu, vrzání parket nebo silné kýchnutí, protože si na ně nezvyklo. Budou ho rušit ovšem i zvuky zvenčí, které se mísí do obvyklého ticha a dítě znepokojují, protože nepřipomínají nic, co zná z domova. Skřípění pneumatik, troubení aut, startování nebo hlasité mluvení sousedů se tedy může u dítěte stát silným zdrojem neklidu.

Děti jsou samozřejmě na hluk různě citlivé. Některým hluk vůbec nevadí a dokázaly by usnout uprostřed rockového koncertu, jiné se myšlenkami hůře odpoutávají a mají lehčí spaní.

Mám za to, že je dobré nechat dveře do dětského pokoje pootevřené, zvláště pokud spí dítě samo, aby mohlo zůstat v kontaktu s domácími zvuky, činností svých starších sourozenců a s hlasy těch, které má rádo.

Ukázka z knihy Vaše dítě ve věku od 1 do 3 let
vydal Portál, 2003

Napsal/a: Anne Bacus

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (10 vyjádření)

  • Lien

    no, tak u nás v 1+1 se těžko dá vařit a mýt nádobí, když spí, ale vyžehlit bych třeba mohla, já ale stejně sedím u VD, takže poslouchá jen cvakání klávesnice, tak jsem si na to zvykla a těším se na ten její spánek, že se sem podívám. Je pravda, že kdyby někdy ještě bylo další děcko, tak to určitě ticho nebude. Telku si nepouštím, protože tam nic nedávají, takže ona fakt je zvyklá spát v tichu, no snad to nebude nějak extra velký problém. Zase ale na druhou stranu, když jsme ve městě tak mi v šátku usne třeba na nádraží nebo kdekoliv, i v hluku a ruchu a nebudí se ani když kolem jede sanitka, tak nevím, co je na tom článku pravdy.

  • Danniella

    Lien, já myslím, že se nemluví o extrémech, velký hluk vzbudí každého. Ale asi není nejlepší zavírat od narození miminko do odhlučněné místnosti.
    Horempádem, taky mi přijde, že se to mění, jsou různé etapy.
    Beru to spíš tak, že miminko, které ještě nemá prozkoumaný svět, se cítí jistěji, když kolem něj běží normální život. Zvuky ho o tom informují nejlíp a nejsnáz. Když najednou vše utichne, neví, proč. A aby to zjistilo, probere se a začne třeba plakat.

  • Horempádem

    Asi takhle. Je dobré, když dítě usne i za běžného režimu domácnosti, protože právě nenadálý, třeba i nechtěný zvuk jej nevzbudí ze spánku a např je pak zdrojem špatné probouzecí nálady.

    Spíš ale u každého dítěte je to individuální a ta naše holčička prochází různými spacími obdobími. Hlavně záleží na denní aktivitě, to se pak také odráží na kvalitě spánku.

    Např. když jde dcerka po o spát, tak já udělám vše potřebné (nádobí, vytřu, uklidím apod.) a pak jí dopřeji také klid. Protože bydlíme v bytě, i když ne na moc rušném místě, tak třeba prásknutí vchodových dveří nebo právě zaúpění pneumatik by jí v absolutním tichu vzbudil. Proto při poledním spánku občas dávám jako tichou kulisu telku, ono přeci jen pak ty nelibé zvuky splývají.

    Večer se také v domácnosti chováme normálně. Spíš navodíme takovou klidovou náladu a ona prostě usne. Jak zatvrdne, tak udělám zas vše nutné a ona v pohodě spí.

    Spíš občas máme opačný problém. Když lehčeji spí (tím myslím večer), tak když nastane úplné ticho, tj. vypne se televize, přestane ruch, tak se někdy vzbudí a přeleze k nám 😀 To bude asi ta kotrola, jestli „žijeme“ :-))))

    Určitě ano, dopřát dítěti klidný spánek a vyhnout se nadměrnému hluku, tj. nezačnu vedle vrtat do zdi. Ale běžné zvuky nemohou škodit.

  • Taky nám obě děti spí v normálním režimu.Malou nic nevzbudilo a malého budí hlasitější zvuk a tak ,tam za ním jdu za ty tři hodiny co tu jsem večer třeba pětkrát.

  • Lien, není to špatně, ale přeci jen, je to dobré pro maminky, protože většina domácích prací uděláš, když dítě spí, no a pokud je dítě zvyklé na absolutní ticho, tak ho probudí např. tvé utírání nádobí:)
    Je jasné, že ty sama hluku nenaděláš, ale pokud je doma víc dětí, tak ty ticho nebudou a je dobře, pokud dítě při dětském žvatlání sourozenců spí:)

  • Lien

    Tak mě se tedy malá budí při nějakém zvuku, takže já tady jsem ticho, když spí, tak to je blbě jo? To nevím, mě by se taky nelíbilo, kdyby někdo třískal nádobím a nemohla bych spát.

  • Danniella

    Náš syn spal od miminka při běžném provozu, teď ho do pokoje zavírám, ale chováme se normálně, neplížíme se kolem dveří. A ani bouchnutí dveřmi apod. ho nijak neruší. Když už nastane velký hluk (někdo přijede apod.), vzbudí se, postěžuje si, že chce ještě spát a v klidu usne znovu.
    Náš kamarád říkal, že ho dávali spát do absolutního ticha a tmy, takže dodnes ho každé šustnutí probudí.

  • Mě dítka taky spali u domácího „kraválu“.
    Jak jsem vše stišila,pomalu po špičkách chodila-budili se a špatně usínali.
    Jak slyšeli rádio,televizi nebo nás mluvit byla pohoda.
    Kamarádka dokonce k nožkám batoleti pouštěla slabě rádio,aby stíhala vyprat,uvařit.

  • Děti jsem učila spát při hluku, at už byla slyšet televize v pokojíku, mluvení, sem tam třísknutí hrncem, v klidu můžu chodit po pokoji, otvírat skříně, uklízet hračky, můžu kýchat, nevzbudí se:)))Moje dcera dokonce spala u vysavače a u sekačky na trávu:)))
    Jsem ráda, že u hluku spinkají, protože kdyby se budili při sebemenším hluku, tak bych nemohla v době jejich spánku nic dělat:)))
    Znám maminy, kdy jejich děti spinkají v tichu a nesmí se mluvit a nesmí zazvonit zvonek, ale to jsou muka, protože je nemyslitelné je třeba uspat v kočárku, když jezdí kolem auta:)
    Nechápu teorií, ticho, miminko spinká:(

  • karamela

    Tohle opravdu funguje-dávám 1.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist