Sbohem pleny, vítej, nočníku

Rubrika: Péče o miminko, Vývoj a výchova batolete

553660_im_leavinPokud mají děti problém zbavit se plen, nikdy to nemá nic společného s tím, že by chtěly zlobit nebo trestat své rodiče. Spíš je to proto, že něco špatně chápou nebo se bojí toho, co se děje…

V tomto období děti potřebují především trpělivost, zájem a pochopení. Tresty povedou jen k posunu nebo prohloubení problému. A potom bude stále těžší najít řešení.

Při jednom klasickém pokusu se zkouší paměťové schopnosti a ovládání impulzů osmiměsíčních batolat. Na jednom místě ukryjeme předmět a dítě ho může najít. Potom vidí, jak předmět přemisťujeme jinam. Většina dětí bude zpočátku hledat tam, kde byl předmět ukryt poprvé. Buď zapomněly, že byl přesunut na jiné místo, nebo nemohou odolat impulzu hledat ho tam, kde ho našly předtím. Z výzkumu vyplynulo, že čím byly děti starší, tím byli chlapci i dívky v tomto pokusu lepší, ale děvčata dosahovala pokroku rychleji.
S učením dítěte chodit na toaletu je situace podobná. Většina rodičů si všimla, že dívky ovládají svůj močový měchýř dříve než chlapci. Jeden výzkum zjistil, že ve dvou a půl letech plenky nenosilo 30 procent dívek a jen 15 procent chlapců. Ve třech letech to zvládlo už 70 procent dívek, ale jen polovina chlapců. Maccoby odvozuje tento rozdíl od odchylného stupně vyspělosti mozku u stejně starých chlapců a dívek. Samozřejmě že tyto všeobecné údaje mají své výjimky.
Obecně se dívky dokážou ovládat lépe než chlapci. To je vidět i u záchvatů vzteku, které jsou u jednoletých a dvouletých dívek a chlapců normální. Od tří let však mají dívky těchto záchvatů méně než chlapci. Také mají sklon se rychleji přizpůsobovat životu v předškolních zařízeních pro děti.


TIP PRO MAMINKY:

Když položíte své dceři do postýlky na prostěradlo ovčí kůži, nebude ji jen hřát. Také jí pomůže, aby se cítila v bezpečí. A když se v noci pomočí, prostěradlo je chráněno. Když potom vyčistíte ovčí kůži na slunci, zápach z ní zmizí.

Jedná se o ukázku z knihy Výchova dívek (autorka: Preuschoff Gisela;)
vydal Portál, 2007

Napsal/a: Preuschoff Gisela

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (22 vyjádření)

  • Já si myslím, že záleží na osobnosti dítěte.Vloni v srpnu bylo našemu Davídkovi devatenáct měsíců.Přes den se už do pleny nevyčůral, ale pravidelně se nám do ní vykakal.Rozhodli jsme se, že strávíme s příbuznými týden na chatě na Šumavě.Nakoupila jsem spoustu plen a vyjeli jsme.Nevím, čím to bylo, ale Davídek si na té dovolené na velkou vždycky řekl.Ani jednou se nepokakal.Možná proto, že byl s dospělými.Jiný důvod mě nenapadl.I když se dospělý snaží sebevíc, je to na samotném dítěti.Chce to nešetřit chválou a dítě nebít.Nesrovnávat jej s ostatními dětmi.Náš Davídek zas moc nemluvil, měli jsme bídnou zásobu.Všechno všechny děti dohoní, když mají okolo sebe lidi, kteří je milují.

  • Znám maminku ta dávala holčičku v 10měs.na nočník ted jí začala chodit a na nočník nechce.Pořád jí utíká.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist