Připravit… pozor… Znakujeme!

Rubrika: Péče o miminko, Vývoj a výchova batolete

„Maminko, rozsvítit SVĚTLO a OBLÉCT BOTY.“ Komunikuje se mnou moje dcerka. Záměrně píši komunikuje, protože Maya má 13 měsíců a ještě nemluví. Ke komunikaci se mnou a ostatními členy rodiny používá znakovou řeč pro slyšící batolata. V situacích pro ni známých a zajímavých je schopná s námi sdílet svůj svět a my můžeme lépe reagovat na její potřeby.

K systému znakování Baby Signs jsem se dostala úplnou náhodou v roce 2012. V té době jsem již uvažovala o mateřství a celý koncept komunikace s nemluvnětem mne velmi zaujal. Pojala jsem tedy lektorskou certifikaci i jako přípravu na mé vlastní miminko.

Když se má dcera Maya narodila, nemohla jsem se dočkat, až znakování vyzkoušíme, a začala na ni znakovat snad již v porodnici, podle hesla – čím dřív, tím líp. Samozřejmě, že jsem dlouhé měsíce znakovala jen já, ale Maya sledovala a učila se… Přestože pasivně rozuměla snad dvaceti různým znakům již velmi brzy po 6. měsíci věku, na její první provedený znak jsem si musela počkat déle. Jako u většiny miminek to byl znak MLÉKO, pro jistotu provedený oběma rukama, aby podtrhla naléhavost sdělení. Následovaly další úspěchy v komunikaci.

Nezapomenu historku pojící se se znakem SVĚTLO:

Jednou týdně mi chodila Mayu hlídat kamarádka, shodou okolností také lektorka znakování. Holky se chystaly v chodbě na procházku ven a já z kuchyně slyším: „Ano, Majuško, svítí světlo, abychom viděly.“  Maya poprvé provedla znak SVĚTLO a bylo mu porozuměno.

To je důkaz, že znakování se neomezuje jen na vztah matka (otec) – dítě, ale je dobré, když znaky umí (a rozumí jim) i širší rodina a přátelé. Dítě má tak více možností komunikovat, dostávat pozitivní zpětné reakce a tím si rychleji komunikaci trénuje až po fázi slov.

Další aktivně prováděné znaky následovaly již velmi rychle:

ŽÁBA (zpočátku pro všechna zelená zvířata bez ohledu na velikost J ), AUTO, VODA, ČEPICE, OBLÉCT, JÍST, BALON, VLAK, STROM, PROSÍM PODEJ, VEN, LETADLO, PRYČ/NENÍ, KDE JE? atd.

Kamarád medvídek Beebo znakuje JEŠTĚ
Jsme venku na zahradě, která je v plném květu. Povídáme si o kytkách, ukazujeme si barvy. Najednou začne Maya znakovat LETADLO. Ano, není sice vidět, ale slyšíme, že někde nad námi v mracích letí. Měníme tedy téma „rozhovoru“ a povídáme si o létání. Proč rozebírat kytky, když je daleko zajímavější probírat létající stroje!

Dnes má moje dcerka tři roky a samozřejmě používá pro komunikaci slova. Znaky ale dlouho provázely řeč paralelně, což je správnou fází vývoje. Znak JEŠTĚ při jídle zdůrazňoval naléhavost vysloveného slova „prosím přidat“, znak PRŠÍ provádí Maya doteď, protože ji déšť fascinuje, stejné je to u znaku PRYČ/NENÍ. Situaci slovy popíše a doplní znakem. Zanedlouho ale i tyto znaky zmizí a zůstane jen řeč.

Mnohokrát jsem byla konfrontována s názorem, že tím, že Maya znakuje, nebude mít potřebu mluvit a bude „opožděná“ ve vývoji řeči, opak je ale pravdou. Znakováním se položí pevné základy efektivní komunikace ještě před příchodem slov, mozek se vyvíjí daleko rychleji a slova přicházení naopak dříve.

Znakování nám úžasným způsobem ukázalo, jak jsou nemluvňátka ve skutečnosti inteligentní a jak dokáží sdílet svůj svět a zájmy s okolím, pokud dostanou nástroj pro komunikaci, který jsou schopné se naučit ještě před příchodem slov. Znakovací období u nás bylo krásné, smysluplné a přínosné a moc ráda na něj vzpomínám!

Kamarádka Sofia znakuje ČEPICE a JÍST

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist