Recenze: Hry pro malé cestovatele

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Kdo by neznal větu – Už tam budeme? Každý z nás ji slyšel už mnohokrát a je jedno, čím jedete. Autem, vlakem, autobusem nebo na kole. Dětem prostě cesta utíká pomalu a po chvíli se začnou nudit. Pak je na nás je zabavit. Pomůže nám publikace Hry pro malé cestovatele, kterou vydalo nakladatelství Fragment a autorkou je Naděžda Kalábová. Ilustrace pochází z pera Libora Drobného.

Pokud cestujete na delší vzálenost, je to nuda i pro dospělého. A co teprve pro děti. S mužem se pak vždy střídáme ve vymýšlení úkolů nebo hádanek, protože knížka ani nic dalšího s sebou do auta se neosvědčilo na déle než půl hodiny. Proto jsem se s chutí začetla do nové publikace, která snad náš problém vyřeší.

Kapitoly knihy jsou jsou propojeny pohádkou o čarodějnici Ratatůňce, která si místo koštěte pořídila auto. Pohádku najdete hned na začátku knihy. Na pohádku pak navazují různé úkoly, které dětem pomáhají rozvíjet slovní zásobu, vyjadřování, smyslové vnímání, řešit různé úkoly a také diskutovat o tématu s ostatními.

Děti pomocí hravých úkolů proplouvají knihou s vámi i sami. Zpívají nebo vytleskávají pohádkové písničky, kde je ovšem důležité znát text, který v knize ovšem nenajdete. Vybírejte tedy písničky, které znáte. Vymýšlejí pohádkové bytosti, pohádkové město, básničky, nebo hrají hru na pohádkové dotazy. Důležité ale je, aby děti znaly pohádky. Všechny otázky se totiž vztahují k pohádkám. Dospělí si připraví různé otázky a děti soutěží, kdo dříve odpoví.

Děti budou cestovat nejenom do pohádky, do přírody, ale také budou objevovat, poznávat, vydají se na cestu písmenek, barev, čísel, barev, tvarů, ale také na cestu přátel. A to rozhodně není všechno. Publikace je opravdou velkou studnicí nápadů  na hry, hádanky při cestě jakýmkoliv dopravním prostředkem.

Přestože v názvu najdete slova „pro malé“, rozhodně se tím neřiďte. U každého úkolu najdete věkové označení. Úkolů pro děti mladších šesti let zde moc není. Většinou jde o věk 6-11 let. Kde je potřeba, aby děti již uměly poznávat písmenka, číst, psát i počítat. Přesto po zjednodušení se do hry mohou zapojit i děti mladší, ale to jim hru pak musíte upravit dle věku. Také je zde často věta: dospělí vysvětlí úkol a sledují jeho plnění. Doporučuji si alespoň tři úkoly nastudovat ještě před cestou, ať pak nemusíte tápat a hledat.

Co se nám na knize líbí?

1 – spousta nápadů

2 – pěkné hry

3 –  malé děti, předškoláci a mladší školní věk si procvičí tvary, barvy, čísla, písmenka

4 – nápady i pro starší děti

U některých úkolů se lehce zapotí i dospělý, protože chvíli trvá, než vám dojde, co vlastně máte dělat. 🙂 Knihu už máme v autě a cestuje s námi a je jedno, jak daleko jedeme. I v kratičkém úseku zvládneme udělat nějaký úkol. Děti to velice baví, ale počítejte s tím, že od této chvíle si už v autě neodpočinete, protože děti budou vyžadovat otázky, úkoly, hádanky. Opravdu už neuslyšíte: už tam budeme? Místo toho budete slyšet : Co si zahrajeme, jaký máš úkol, co mám hledat atd…

Ano, publikace splnila svůj úkol, dokonce se zapojují všichni a co je nejdůležitější? Společně si užijem spoustu legrace.

Hry pro malé cestovatele          

Napsala: Naděžda Kalábová

Počet stran 136

Vydalo nakladatelství Fragment v červnu 2017.

Knihu si můžete objednat na www.albatrosmedia.cz.

Napsal/a: Nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Jak vybrat postel do dětského pokoje?

Výběr postele je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí při zařizování dětského pokoje. Pokud má dítě ničím nerušený a kvalitní spánek,

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist