Noste pravidelně své děti. Kočárek rozhodně nepostačuje!

Rubrika: Péče o miminko

Přímý kontakt malého dítěte s rodiči je enormně důležitý pro jeho správný vývoj. Proto není vhodné svého potomka neustále vozit v kočárku, ale doporučuje se jej  také pravidelně nosit…

Nosítka a šátky na děti. Co by vás mohlo zajímat?

Na nošení dětí bylo ještě v nedávných dobách pohlíženo s jistým despektem. Dnes tomu je ovšem přesně naopak. Přímý kontakt dítěte s rodičem je totiž doporučován, neboť může mít vliv na správný psychický vývoj vašeho potomka. Zaměřme se tedy na některé obvyklé otázky, které jsou s tímto tématem spojeny.

 • Proč používat nosítka a šátky na nošení dětí? Dítě vnímá před narozením především dva stálé vjemy – tělesnou teplotu matky a tlukot jejího srdce. Pokud mu je tedy dopřejete i po porodu, bude se cítit bezpečně. Navíc si tak budujete pevnější citovou vazbu.
 • Zvolit šátek, nebo nosítko? Toť otázka. Pokud si prohlédnete šátky na nošení dětí, zřejmě vás zaujmou svým krásným vzhledem. Naopak při cestě v prostředcích hromadné dopravy je vhodnější použít nosítka na dítě, neboť je lze snadněji sundat.
 • Je nutné dodržovat nějaké postupy? Ano, je. Dítě by mělo být vždy obličejem k vám, důležitá je i dostatečně fixovaná hlavička a kolena by měla být výše, nebo v úrovni kyčlí. Záda potom rozhodně musí být dokulata.
 • Kdy je možné nosítka a šátky používat? Začít je možné téměř okamžitě po narození. A kdy skončit? Obecně se uvádí, že je možné používání do tří let. Nicméně pokud už na rostoucí dítě nebudete fyzicky stačit, přestaňte dříve.
 • Kde si tyto praktické pomocníky pořídit? Takřka kdekoli. Vzhledem ke stále vyšší popularitě je dnes seženete na mnoha místech, včetně nejrůznějších e-shopů. Vybrat si můžete kupříkladu na Pinkorblue.cz…

PoB1

Napsal/a: pink or blue

Toto taky stojí za přečtení!

Zařizujete svým dětem společný pokoj? Poradíme vám, jak na to

Pro rodiče je často náročným úkolem zařídit pokoj pro jednu svou ratolest. Zvážit všechny jeho potřeby, které musí s

Čtu dál →
muzikál Mauglí na Mall.tv

Muzikál Mauglí bude k vidění na Mall.tv

Muzikál Mauglí Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové v režii dua Skutr uvádí pražské Divadlo Kalich od září roku 2013. Od

Čtu dál →

Hledáte parťáka pro své koníčky? Zkuste to se svými dětmi

Malé děti znamenají ve většině případů sice menší starosti než ty velké, ale přece jen většina rodičů – a

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (9 vyjádření)

 • uplny souhlas …ja kočarek ani nemam 🙂 išátky to na nakup pro každej svátek jistííí…jiny darek mi od manzela netreba 😀

 • gabulka73
  gabulka73

  to se lehce řekne,ale jak s dvojčaty? Když jsem nosila po jednom, vždy jeden řval,takže o klidu nemohla být řeč…

 • pivatko

  mám manducu a na vánoce dostanu šité meitai, nosím moc ráda,radši než kočárek, taky je to praktičtější třeba v buse lidi nepomáhají. Malýmu se u mě líbí,ale ani kočárek nezatracujeme

 • endlisek

  V šátku nosím malou občas po domě, aby se uklidnila. V kočáře mi pořád plače, ale na ven ho používám víc. KOupila jsem si nosící bundu, ale stejně se ji v takové zimě teď bojím nosit, nevím, jak ji obléct, aby jí bylo dobře. Už se těším na jaro, to bude nošení jednoduší..

 • Marci55

  V šátku jsem nikdy nenosila

 • Jarmuschka

  Já nosila holky naráz vlastně jen cestou z bytu výtahem dolů ke kočáru (rozložený se nám do výtahu nevešel), když už vyrostly z tašek do kočáru.
  Tu větší v šátku, tu menší v podpaží (ta pak začala i dřív chodit).
  A občas jsem jednu venku dala do šátku, když v kočáru začala plakat.

  Dneska mám co dělat, když si mi jedna nebo druhá sedne na klín, když mají chuť se pomazlit.

 • Anonymní

  Mám dvojčata. Najednou nosím pouze v rukou, každé usadím na jeden bok :-). Teoreticky by se dalo nosit jednoho v nosítku na zádech a druhého v šátku na břiše, ale to nepraktikuji, člověk by nesměl spadnout. Prý existuje nosítku pro dvojčata wengo, ale zkušenost s ním nemám. Já je v nosítku nosím na střídačku. Jedno v nosítku a druhé v kočárku a příště je vystřídám, aby si obě užili obojího :-).

 • Anonymní

  Jarmushka, jasně- mrkni na blog Back on trees (vygoogli), Pavla tam ukazuje jak nosit dvojčata v šátku. Hanz.

 • Jarmuschka

  …a už někdo vymyslel způsob, jak jeden rodič může nést zaráz dvojčata? Na trojčata a další vícečata se ani neptám…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist