Jak vybrat stavebnici pro nejmenší

Rubrika: Dětské hry

Lámete si hlavu, jakou stavebnici vybrat pro děti kolem dvou, tří let? Nebojte se, poradíme vám a řekneme, jaké aktivity děti zabaví. Strávíte s nimi společné chvíle a navíc se budou rozvíjet.

Dřevěné kostky

Velmi oblíbené, nadčasové a bezpečné. Všichni máme rádi přírodní materiál, který příjemně hřeje. Vybírat si můžete z různých tvarů i barev. Z kostek děti rády staví domy, ohrádky pro gumová zvířátka, kluci garáže a závodní dráhy. Neexistují žádné limity: platí čím víc kostek, tím větší legrace.

Jak si s nimi hrát?

Postavte společně komín. Nebo stavte každý zvlášť a počítejte, kolik kostek děti zvládnou dát na sebe. Poznají už jednotlivé barvy? Namalujte na kousek papíru kruhy, čtverce, obdélníky a trojúhelníky. Vybarvěte je stejnými barvami, jaké mají kostky, a nechte děti přiřazovat stejné tvary i barvy. Nebo jednoduše roztřiďte kostky podle barvy/podle tvarů do barevných krabic.
Obkreslujte s dětmi tvar čtverce, kruhu a trojúhelníku na papír.

Velké a malé puzzle

Velké puzzle seženete v různých variantách. Mohou mít předkreslený motiv nebo jsou jen jednobarevné. S pěnovým materiálem se dětem dobře manipuluje a je lehoučký.

Malé puzzle volte pro malé děti takové, co mají kolem 20 dílků. Nejprve jim to možná nepůjde, ale později je zvládnou postavit samy. Hraním s drobnými tvary si zlepšují jemnou motoriku. Vybírejte jednoduché obrázky s výraznými kontrastními barvami.

Jak si s nimi hrát?

Nechte děti, aby vám podávaly určitou barvu velkých pěnových puzzlí, starší nechte stavět samotné.

LEGO Duplo

I stavebnice LEGO splňuje normy pro děti již od 1,5 a 2 let. Záleží na konkrétní stavebnici. Vybírat můžete z tematických setů nebo boxů se základními tvary a dílky. Nejmenší děti zabavíte vkládacími kostkami, holčičkám se líbí sety se zvířátky a klukům budou hodit dopravní prostředky. LEGO Duplo má výhodu, že jeho kostky do sebe perfektně zapadají, jsou akorát velké pro dětské ruce a ty s nimi snadno manipulují.

Jak s nimi hrát?

Vezměte prázdnou krabici a udělejte do ní otvory o něco větší, než jsou kostky. Můžete je okolo vybarvit základními barvami, jako mají kostky LEGA. Nejmenší děti budou vkládat kostky do krabice, větší se už mohou soustředit i na barvy.

Děti také baví, když si vyválí placku z modelíny a kostky do ní obtiskují. Mohou vznikat obrázky, geometrické tvary, co vás napadne.

Magformers

Tahle magnetická stavebnice už zdomácněla v mnohých školkách a dětských centrech. Jejím jediným negativem je cena, opravdu je drahá. Ale vyzkoušeli jsme ji na vlastních dětech a musíme říct, že si ji velmi oblíbily. Starostlivé maminky určitě uklidní, že je naprosto bezpečná. Magnety jsou pevně uzavřeny v pestrobarevných obalech, které byly testované proti rozbití. Tahle hračka vydrží generace a snese i horší zacházení. Jakmile dětem dojde, jak magnety fungují, budou stavět jako o závod.

Jak si s nimi hrát?

Společně s dětmi překonávejte výzvy a tvořte vše, co vás napadne. Domy, dopravní prostředky, zvířata. Na začátku si budete myslet, že to nejde. Ale děti vás překvapí svou fantazií a určitě zvládnou postavit cokoli. Nejmenší děti se snadno naučí tvary a barvy.

Kuličkové dráhy

Pozorovat kuličku, jak se kutálí zákrutami a tunely, děti milují. Společně dráhu postavíte pokaždé jinak, podpoříte dětskou tvořivost a představivost. Opět můžete vybírat z různých velikostí a materiálů. Nám se nejvíce líbí přírodní dřevo.

A s jakou stavebnicí si hrají vaše děti? Která je jejich nejoblíbenější? Podělte se s námi o své názory.

Napsal/a: SEVT

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • danasi

    Na vývoji dítěte je krásné, jak si postupně vybírá hračky. Začali jsme dřevěnýma kostkama, pak pokračovalo Lego Duplo, další na řadě se ze skříně vytáhla kuličková dráha (ta baví i tatínka). Na řadu již došlo i to puzzle. Zatím jen ty velikánské díly, ale už se také tahají z police.
    Takže letošní vánoce se zamyslíme nad magnetickou stavebnicí. Ještě kouknu na cenu, doufám, že mne nepoloží, když je před ní hnedka varování.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist