Nočník

Rubrika: Péče o miminko, Vývoj a výchova batolete

429641_baby_with_booksZřejmě většina dospěláků považuje za samozřejmost, že malé děti v jistém věku přestanou potřebovat plínky a chodí na nočník. Tento fakt nemám v úmyslu zpochybňovat, protože o jeho pravdivosti jsem sama přesvědčená.Nejsou až tak daleko doby, kdy jsem to sama považovala za samozřejmost. Jenže teď už mi několik týdnů tato věc až tak samozřejmá nepřipadá…

Ptáte se, jak je to možné?
Odpověď je jednoduchá – stala se ze mě máma a tak mám jedno takové malé dítě doma. No, „takové“ vlastně ne, jelikož to naše se s nočníkem zatím moc nekamarádí. Ale protože jsem nedávno zapátrala po nějakých informacích a pokusila se zjistit, jak to s tím „nočníkovým výcvikem“ vlastně je, nemám pocit, že bych něco zanedbala, když naše Áňa dostala nočník až k prvním narozeninám. Spíš naopak se mi zdá, jestli to není i tak brzo.

Naše generace byla na nočník vysazovaná od nějakých osmi měsíců, někteří i dříve, proto se nemůžeme divit maminkám a babičkám, že jim přijde přinejmenším divné, že roční dítě na nočníku ještě nikdy nesedělo.
Právě tvrzení typu: „Ty jsi už ve 14 měsících byla úplně bez plínek a Hanička od sousedů, se dokonce nepočůrávala už v roce.“ může současné maminky znejistět a zviklat k vysazování na nočník velmi brzy. To ale podle řady psychologů a pediatrů není žádoucí.
Proč je to najednou tak špatné, když to dříve bylo v pořádku? Řekla bych, že dřív se tímto problémem nikdo příliš nezabýval. Vzhledem k tomu, že naše maminky neměly k dispozici takové vymoženosti dnešní doby jako jsou papírové pleny, bylo skutečně žádoucí, aby se každodenního praní a následného žehlení haldy plínek zbavily co možná nejdříve. Tím nechci naznačit, že jim snad šlo čistě o jejich pohodlí. Prostě se to tak dělalo a v tom kolotoči na nějaké hluboké bádání o správné době, kdy s nácvikem začít, nebylo moc času. Určitě i zapůsobila jistá ctižádostivost být první (nebo alespoň nebýt poslední), kdo se toho vyvařování zbaví.

Ale dnešní doba je jiná. Kromě automatických praček a sušiček máme zmiňované papírové pleny, které opravdu ušetří spoustu času a naší energie. Dokonce podle nějakého výzkumu nezatíží ani rodinný rozpočet (jak se dříve říkalo), protože náklady na vodu, prací prášek a elektřinu v případě používání látkových plen jsou přinejhorším stejné. Potřeba ušetřit trochu času tedy není tak velká, tudíž můžeme zvykání na nočník klidně o pár měsíců odložit.

Jaká doba je tedy nejvhodnější?

  • Různé zdroje se v konkrétních údajích liší, ale snad všechny se shodují v tom, že je naprosto nežádoucí posazovat dítě na nočník v době, kdy samo ještě pevně nesedí.
  • Podle prof. Matějčka je ideální doba mezi 12. a 15. měsícem. Až v období kolem 15. měsíce je totiž k takovému nácviku zralý jak nervový systém, tak i močový měchýř. Do té doby totiž není kapacita močového měchýře dostatečně velká a dítě ani není schopno si jeho plnost uvědomit.
  • Jiné zdroje uvádějí, že dítě je schopno poznat a oznámit, že právě čůralo (ten minulý čas tam skutečně patří), kolem 18. měsíce. Pak teprve pozná, že právě čůrá, a až po 20. měsíci dokáže včas dát najevo, že by bylo záhodno ho na nočník posadit.
  • Vyčetla jsem také, že pokud maminka skutečně odolá a nepodlehne nátlaku okolí, většinou si dítě vypěstuje hygienické návyky takřka ze dne na den někdy mezi 21. a 27. měsícem.
  • Jinde se zas dozvíte, že není dobré s nácvikem otálet příliš dlouho.
  • A ještě poznámka pro ty, kteří mají dítě v „nočníkovém věku“ a zároveň v nejbližší době očekávají příchod miminka. V tomto případě je lepší s vysazováním na nočník počkat, až po narození mladšího sourozence. Spousta dětí se totiž v nové situaci vrací zpět k plenkám, takže veškeré úsilí by mohlo vyjít nazmar.
  • Podobné je to i v případě, že plánujete jiné velké změny – stěhování atd.

Proč není dobré začínat příliš brzy?

  • Příliš se tím zatěžuje páteř malého človíčka. Abychom tedy svým potomkům nezadělávali na skoliozu či jiné vady, je dobré odsunout tento trénink alespoň do doby, kdy se sami posadí a sedí skutečně pevně. Možná si řeknete, že dítě na nočníku stráví vždy jen chvilku, jenže za den je tyto chvilky dohromady dají pořádných pár minut, za týden je to ještě víc a za měsíc byste už nasčítali jistě i nějakou tu hodinu.
  • Začneme-li příliš brzy, dítě si spíš vypěstuje reflex, který mu pak velí krátce po dosednutí na nočník se vyprázdnit. Zpočátku se zdá být vše v pořádku, dítě se vzorně vyčůrá nebo vykaká, když ho na noční posadíme, jenže problém je v tom, že se tímto způsobem nenaučí ovládat svěrače. To se pak mnohdy projeví v předškolním věku, kdy se dítě začne znenadání pomočovat, protože vypěstovaný reflex se vytratí. Jiná možnost je, že bude sice zvládat nočník, ale na záchodě nebo někde venku v přírodě „to nepůjde“.
  • Často jsou zmiňovány i problémy se zácpou způsobené tím, že dítě své potřeby kontroluje až příliš.
  • Někteří psychologové uvádějí dokonce i možné problémy v sexuálním životě.

Jak na to?

  • Rozhodně nenásilně! Dítě by nemělo být káráno, když se mu nedaří.
  • Mělo by mu být jasné, co se od něj chce. S dětmi je potřeba mluvit o tom, co dělají, proč to dělají. Říkejte jim, že zrovna čůrají, nebo že se právě vykakaly. Jedině tak příště poznají, proč na nočníku sedí.
  • Celá „akce“ by měla být dítěti příjemná, nočník by neměl tlačit ani moc studit, dítě by na něm mělo sedět pevně.
  • Určitě hodně chvalte. Není dobré dítě uplácet pamlsky, ale pochvala by měla být zřetelná, jasná nejen ze slov,ale i z intonace, nebojte se to i trošku přehnat, můžete třeba i zatleskat apod.
  • Stejně jako např. při večerním ukládání k spánku, je dobré mít kolem nácviku na nočník určité rituály – stejné místo, stejný nočník…
  • Vše by hlavně mělo probíhat v klidu, beze stresu. Když se zpočátku nebude dařit, nezoufejte, je-li Vaše dítě zdravé, do první třídy s plínkami rozhodně nepůjde.
  • A teď by to chtělo nějaký závěr.
    Ideální by bylo popsat, jak úžasně jsme to podle výše uvedených rad zvládli u nás doma. Ale jak jsem zmínila už na začátku, Áňa s nočníkem zatím moc nekamarádí. Však na to má ještě čas, od prvních narozenin uběhlo teprve pár dnů, takže jsme zrovna v té seznamovací fázi. Čas od času, když se mi zdá, že bych mohla být úspěšná, ji na nočník vysadím a pokud neprotestuje, chvíli ji tam nechám. Zadařilo se zatím dvakrát, což vzhledem k počtu pokusů je docela slušný výkon. Přestože je mi jasné, že tajemství úspěchu tkví v tom, že se mi podařilo vystihnout tu správnou chvilku, nešetřím chválou, jak velkou holku už to doma máme. Skutečný nácvik, ale necháváme na později.
    Úplně nakonec bych se chtěla zeptat na Vaše zkušenosti a názory na nočníkování a odplenkovávání.

    Toto taky stojí za přečtení!

    Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

    Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

    Čtu dál →
    Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

    Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

    Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

    Čtu dál →

    Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

    Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

    Čtu dál →

    Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (22 vyjádření)

    • Tak ja pridam nasi zkusenost. Mame 22mesicni dcerku. Kdyz ji byly 2 TYDNY, pri prebalovani me trikrat pocurala, dvakrat pokakala, a tak jsem bezela do kramu pro nocnik … pokazde, kdyz jsem ji vyndala z pleny po vyspani, tak jsem ji jen PODRZELA nad nocnikem (nesedela), vetsinou to slo i s velkou toaletou naraz. Proste donosene deti umi zadrzovat moc, kdyby neumely, tak by curaly curkem porad. Pisu donosene deti, nedonosene deti to nekdy neumi. Sice nemaji takovou vydrz, ale umi zadrzovat. Navic je to pohodlnejsi delat toaletu s pomoci gravitace, nez oproti ni. Zaklad je take delat pri toalete jeden zvuk – u nas to bylo E-E … coz mi pak zacala mala rikat sama, kdyz delala. Pozdeji si nasla vlastni zvuky … Vemu to zkratka, jakmile zacala sama sedet, v sesti mesicich, uz jsem ji jen „asistovala“ tim, ze jsem u ni sedela, pozdeji jsem ji davala hracky, aby se zabavila … dela to do ted, kdyz se ji chce na zachod,rozhlizi se po hrackach, ktere si veme … samozrejme do nocniku nesly vsechny toalety, ale zaklad byl ten, aby vedela, ze toaleta se dela jinam nez do kalhot. s plenkama nadobro jsme skoncily v roce a pul. mozna, ze by to slo i o neco drive, ale jsem trosku leniva, takze jsem to nechala na rok a pul … nikdy mi nejak obzvlast neutikala z nocniku, s tim jsem mela problem asi petkrat a to jeste z toho duvodu, ze se ji zrovna nechtelo delat nic … byly chvilky, kdy jsem s tim mela chut prastit, obzvlast, kdyz zacne byt dite starsi a tezkne … ale investovany cas se vyplatil … dnes davam plenky jen, kdyz jedeme na hooodne dlouhy vylet a mezitim ji davam na zachod.

      k tomu clanku …
      „Ale dnešní doba je jiná. Kromě automatických praček a sušiček máme zmiňované papírové pleny, které opravdu ušetří spoustu času a naší energie.“

      – to sice setri energii i cas, ale zivotnimu prostredi preci jen vic skodi ty papirove pleny vic nez to prani – navic s jelenim slizem je to jeste setrnejsi;-)
      papirove jsou pohodlnejsi a tak maminy vetsinou nechavaji deti az do 2-3let. Tady v Irsku normalne radi sestry matkam, ze maji zacit po druhem roce zivota, ze je casu dost az do tri – coz je o sakra plenek navrch !!! spocitam-li, ze nase mala v dobe od roku do roku a pul, spotrebovala ani ne 3plenky denne, nekdy jen dve, za ten pulrok to je cca 600 plen a to je JEN JEDNO DITE, ktere navic pouziva nocnik, takze jsme usetrily skoro dobrou polovinu plen.

      doporucuji si neco precist o bezplenkove komunikacni metode, ja to cetla jeste v tehotenstvi, nevenovala jsem tomu moc pozornosti – bez plenek jsem byla lina :))) i moje maminka mi pak povidala, jak se driv davaly miminka nad nocnik, protoze se tak setrily pleny, aby se nemusely prat. Tak jsem se rozhodla to zkusit s plenkami 😉 i s nocnikem … muzu rict, ze to melo u nasi male uspech. Od takoveho 6-8 mesice, nechtela mala delat velkou do plenek, vetsina sla do nocniku 😉 kdyz nemela nocnik, TAK ZAMERNE TO ZADRZOVALA, coz se ji nekdy povedlo, nekdy ne.

      Doporucuji si precist nasledujici odkaz, je to ve slovenstine, ale snad tomu vetsina budete rozumet 😉
      http://www.mokosha.info/content/view/82/76/
      vubec muzete celou stranku prozkoumat, pote zkuste vyhledavat samy … cesky „bezplenkova komunikacni metoda“ – anglicky „elimination communication“ neboli „diaper free baby“ 😉

      Hezky den Libus

    • Petra Vymětalová

      Vandulo, díky za sbírku zajímavých odkazů. Pro zjednodušení Vám je nabízím proklikávací 🙂
      Nová stránka se Vám otevře vždycky v novém okně prohlížeče, takže až se pokocháte a najdete vše potřebné, můžete bez obav zavřít a kouknout zas na další prokliknutím dalšího odkazu 🙂

      Takže tady jsou:
      Bambino Mio
      Látkové pleny
      Don Gemini

      A ještě navíc přidávám:
      Pleny.cz – tam můžete klasické látkové pleny nakoupit za opravdu dobré ceny (my je odtamtud máme a fakt jsme ušetřili, i když používám jednorázovky, takže jsem jich tenkrát kupovala míň)
      ZDE můžete koupit prací gel a další výrobky Don Gemini

      A žhavá novinka – právě jsme zveřejnili článek o praní. Určitě stojí za přečtení, možná se budete divit, co všechno ty prací prášky dokážou s prádlem provést!

    Co na to říkáte?

    Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

    Sdílet
    Sdílet
    TOPlist