Nočník

Rubrika: Péče o miminko, Vývoj a výchova batolete

429641_baby_with_booksZřejmě většina dospěláků považuje za samozřejmost, že malé děti v jistém věku přestanou potřebovat plínky a chodí na nočník. Tento fakt nemám v úmyslu zpochybňovat, protože o jeho pravdivosti jsem sama přesvědčená.Nejsou až tak daleko doby, kdy jsem to sama považovala za samozřejmost. Jenže teď už mi několik týdnů tato věc až tak samozřejmá nepřipadá…

Ptáte se, jak je to možné?
Odpověď je jednoduchá – stala se ze mě máma a tak mám jedno takové malé dítě doma. No, „takové“ vlastně ne, jelikož to naše se s nočníkem zatím moc nekamarádí. Ale protože jsem nedávno zapátrala po nějakých informacích a pokusila se zjistit, jak to s tím „nočníkovým výcvikem“ vlastně je, nemám pocit, že bych něco zanedbala, když naše Áňa dostala nočník až k prvním narozeninám. Spíš naopak se mi zdá, jestli to není i tak brzo.

Naše generace byla na nočník vysazovaná od nějakých osmi měsíců, někteří i dříve, proto se nemůžeme divit maminkám a babičkám, že jim přijde přinejmenším divné, že roční dítě na nočníku ještě nikdy nesedělo.
Právě tvrzení typu: „Ty jsi už ve 14 měsících byla úplně bez plínek a Hanička od sousedů, se dokonce nepočůrávala už v roce.“ může současné maminky znejistět a zviklat k vysazování na nočník velmi brzy. To ale podle řady psychologů a pediatrů není žádoucí.
Proč je to najednou tak špatné, když to dříve bylo v pořádku? Řekla bych, že dřív se tímto problémem nikdo příliš nezabýval. Vzhledem k tomu, že naše maminky neměly k dispozici takové vymoženosti dnešní doby jako jsou papírové pleny, bylo skutečně žádoucí, aby se každodenního praní a následného žehlení haldy plínek zbavily co možná nejdříve. Tím nechci naznačit, že jim snad šlo čistě o jejich pohodlí. Prostě se to tak dělalo a v tom kolotoči na nějaké hluboké bádání o správné době, kdy s nácvikem začít, nebylo moc času. Určitě i zapůsobila jistá ctižádostivost být první (nebo alespoň nebýt poslední), kdo se toho vyvařování zbaví.

Ale dnešní doba je jiná. Kromě automatických praček a sušiček máme zmiňované papírové pleny, které opravdu ušetří spoustu času a naší energie. Dokonce podle nějakého výzkumu nezatíží ani rodinný rozpočet (jak se dříve říkalo), protože náklady na vodu, prací prášek a elektřinu v případě používání látkových plen jsou přinejhorším stejné. Potřeba ušetřit trochu času tedy není tak velká, tudíž můžeme zvykání na nočník klidně o pár měsíců odložit.

Jaká doba je tedy nejvhodnější?

  • Různé zdroje se v konkrétních údajích liší, ale snad všechny se shodují v tom, že je naprosto nežádoucí posazovat dítě na nočník v době, kdy samo ještě pevně nesedí.
  • Podle prof. Matějčka je ideální doba mezi 12. a 15. měsícem. Až v období kolem 15. měsíce je totiž k takovému nácviku zralý jak nervový systém, tak i močový měchýř. Do té doby totiž není kapacita močového měchýře dostatečně velká a dítě ani není schopno si jeho plnost uvědomit.
  • Jiné zdroje uvádějí, že dítě je schopno poznat a oznámit, že právě čůralo (ten minulý čas tam skutečně patří), kolem 18. měsíce. Pak teprve pozná, že právě čůrá, a až po 20. měsíci dokáže včas dát najevo, že by bylo záhodno ho na nočník posadit.
  • Vyčetla jsem také, že pokud maminka skutečně odolá a nepodlehne nátlaku okolí, většinou si dítě vypěstuje hygienické návyky takřka ze dne na den někdy mezi 21. a 27. měsícem.
  • Jinde se zas dozvíte, že není dobré s nácvikem otálet příliš dlouho.
  • A ještě poznámka pro ty, kteří mají dítě v „nočníkovém věku“ a zároveň v nejbližší době očekávají příchod miminka. V tomto případě je lepší s vysazováním na nočník počkat, až po narození mladšího sourozence. Spousta dětí se totiž v nové situaci vrací zpět k plenkám, takže veškeré úsilí by mohlo vyjít nazmar.
  • Podobné je to i v případě, že plánujete jiné velké změny – stěhování atd.

Proč není dobré začínat příliš brzy?

  • Příliš se tím zatěžuje páteř malého človíčka. Abychom tedy svým potomkům nezadělávali na skoliozu či jiné vady, je dobré odsunout tento trénink alespoň do doby, kdy se sami posadí a sedí skutečně pevně. Možná si řeknete, že dítě na nočníku stráví vždy jen chvilku, jenže za den je tyto chvilky dohromady dají pořádných pár minut, za týden je to ještě víc a za měsíc byste už nasčítali jistě i nějakou tu hodinu.
  • Začneme-li příliš brzy, dítě si spíš vypěstuje reflex, který mu pak velí krátce po dosednutí na nočník se vyprázdnit. Zpočátku se zdá být vše v pořádku, dítě se vzorně vyčůrá nebo vykaká, když ho na noční posadíme, jenže problém je v tom, že se tímto způsobem nenaučí ovládat svěrače. To se pak mnohdy projeví v předškolním věku, kdy se dítě začne znenadání pomočovat, protože vypěstovaný reflex se vytratí. Jiná možnost je, že bude sice zvládat nočník, ale na záchodě nebo někde venku v přírodě „to nepůjde“.
  • Často jsou zmiňovány i problémy se zácpou způsobené tím, že dítě své potřeby kontroluje až příliš.
  • Někteří psychologové uvádějí dokonce i možné problémy v sexuálním životě.

Jak na to?

  • Rozhodně nenásilně! Dítě by nemělo být káráno, když se mu nedaří.
  • Mělo by mu být jasné, co se od něj chce. S dětmi je potřeba mluvit o tom, co dělají, proč to dělají. Říkejte jim, že zrovna čůrají, nebo že se právě vykakaly. Jedině tak příště poznají, proč na nočníku sedí.
  • Celá „akce“ by měla být dítěti příjemná, nočník by neměl tlačit ani moc studit, dítě by na něm mělo sedět pevně.
  • Určitě hodně chvalte. Není dobré dítě uplácet pamlsky, ale pochvala by měla být zřetelná, jasná nejen ze slov,ale i z intonace, nebojte se to i trošku přehnat, můžete třeba i zatleskat apod.
  • Stejně jako např. při večerním ukládání k spánku, je dobré mít kolem nácviku na nočník určité rituály – stejné místo, stejný nočník…
  • Vše by hlavně mělo probíhat v klidu, beze stresu. Když se zpočátku nebude dařit, nezoufejte, je-li Vaše dítě zdravé, do první třídy s plínkami rozhodně nepůjde.
  • A teď by to chtělo nějaký závěr.
    Ideální by bylo popsat, jak úžasně jsme to podle výše uvedených rad zvládli u nás doma. Ale jak jsem zmínila už na začátku, Áňa s nočníkem zatím moc nekamarádí. Však na to má ještě čas, od prvních narozenin uběhlo teprve pár dnů, takže jsme zrovna v té seznamovací fázi. Čas od času, když se mi zdá, že bych mohla být úspěšná, ji na nočník vysadím a pokud neprotestuje, chvíli ji tam nechám. Zadařilo se zatím dvakrát, což vzhledem k počtu pokusů je docela slušný výkon. Přestože je mi jasné, že tajemství úspěchu tkví v tom, že se mi podařilo vystihnout tu správnou chvilku, nešetřím chválou, jak velkou holku už to doma máme. Skutečný nácvik, ale necháváme na později.
    Úplně nakonec bych se chtěla zeptat na Vaše zkušenosti a názory na nočníkování a odplenkovávání.

    Toto taky stojí za přečtení!

    Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

    Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

    Čtu dál →
    Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

    Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

    Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

    Čtu dál →

    Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

    Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

    Čtu dál →

    Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (22 vyjádření)

    • díky holky, ten ocet určitě koupím a taky vyzkouším. Na stránky se mrknu a vandulo mám mailika: kkicul2@seznam.cz. Ještě jednou díky za info.

    • Kicul, nejlepší bude, když si ty stránky pročteš. Pleny najdeš na http://www.bambinomio.cz a prací prášek na http://www.dongemini.cz.
      Jinak velice zajímavé stránky o látkových plenách jsou http://www.latkovepleny.cz – tam najdeš i zkušenosti jiných maminek. U nás se dá sehnat i jiný druh – a to Popolini.

      Takže: pleny Bambino mio jsou hodně podobné našim klasickým látkovkám, jen jsou ušité tak, že jsou navrstvené. A ušité kvalitněji a z trošku jiné bavlny. Prostředek pleny je nejtlustší a okraje jsou tenčí. Takže když tuhle plenku dáš dítěti, na bříšku a zádíčkách je menší vrstva než mezi nožičkami. Plena se velice jednoduše složí na třetiny a vloží do kalhotek, ty se zapnou na suchý zip a je to. Kalhotky jsou prodyšné, může se stát, že i trocha vlhkosti projde ven, ale stává se to zřídka (jiným maminkám se to nestalo vůbec, je možné, že jsem někde udělala chybu). Ale i jednorázovka může protéct, takže bych řekla, že žádná tragédie :).
      Popolini jsou úplně jiný systém. Ten ti popisovat nebudu, protože je nemám. Vzhledem k tomu, že jsem na látku přešla až v roce a půl dítěte :(, nakoupila jsem si to levnější, a to jsou Bambino mio. A taky proto, že jsou prý vhodnější na kombinování s klasickými plínami, kterých jsem pár měla.

      Prací gel DG by měl být velice přátelský k pokožce. Tady se do vysvětlování pouštět nebudu, to si opravdu přečti sama. Ariel myslím opravdu obsahuje fosfáty 🙁 a další látky, které pro životní prostředí nejsou asi nic moc. O tom octu jsem slyšela samou chválu i to, že po usušení nesmrdí (jdu si napsat na lísteček, že mám koupit :))).

      Můžu tě navést, kde se dozvíš spoustu info o tom všem a ještě víc, když mi písneš na vandul@centrum.cz.

    • Petra Vymětalová

      Kicul,
      já jsem ten ocet místo aviváže začala nedávno taky dávat a můžu říct, že jsem spokojená. Musím podotknout, že „vůni“ octa fakt nemusím. Tak akorát moc nelezu do koupelny, když se prádlo pere. To trošku cítit je, ale po vyprání to opravdu nejde poznat.
      POZOR! Nepoužívám ten obyčejný ocet, ale jablečný!

    • Ahoj Vandulo, zaujal mě tvůj poslední příspěvek. Co to jsou ty prací plíny Bambino Mio? Sice jsem někde na ně viděla na netu reklamu, ale ráda si to nechám vysvětlit:-).Zajímá mě taky, kde kupuješ (na jakých stránkách) ten prací prášek a jestli je hypoalergenní. Já na doporučení doktorky používám Ariel, ale nedávno jsem slyšela, že obsahuje fosfáty. Taky jsem slyšela, že se místo aviváže má dávat ocet, teda pokud dítě trpí ekzémem, ale napadlo mě, nesmrdí to prádlo pak? Díky za odpovědi.

    • Ahoj,
      s tou pračkou máš pravdu, ale za nás už byla a stejně se vysazovalo brzo.
      Jinak jak to dělám. Plen mám asi 35 klasických čtvercových, 6 originál Bambino mio, plenkové kalhotky Bambino mio troje na holku a jedny pro kluka (ten má plenu jenom na spaní – už byl několik měsíců v noci bez a zase se začal počůrávat.). Peru je s ostatním prádlem, počůrané naházím do kýble a před praním vymáchám ve vodě, vyždímu a do pračky. Pokaděné plíny předeperu v ruce mýdlem. Někdy plíny namočím do ekologického bělidla Ecover, které zároveň lehce desinfikuje. Kalhotky peru podle potřeby, někdy v pračce a teď jsem je vyprala v ruce.
      Někdy peru na 60°C, podle toho, jaké se mi sejde prádlo, jindy na 40°. Prášek mám český ekologický – bez fosfátů a zeolitů. Jmenuje se Don Gemini a zatím ho kupuju přes net. Aviváž nepoužívám, na pleny se dávat nemá, snižuje savost (krom toho zbytečně zatěžuje odpadní vody). S tímhle práškem (tedy přesně řečeno mám prací gel) ji ani nepotřebuji, prádlo je daleko měkčí než po jiných pracích prostředcích. Hodně se doporučuje místo aviváže ocet, ten jsem ale zatím nezkusila, protože ho pořád zapomínám koupit :))).
      Ještě pořád mám nespotřebované jednorázové plíny, takže pokud se mi stane, že nestihnu vyprat (většinou kalhotky), nebo mi nestačí prádlo uschnout, použiju jednorázovku.
      Ještě mám separačky, které se dají i s hovínkem hodit do záchoda. Pokud jsou jenom počůrané, propláchnou se vodou a použijí znova.
      Už mě nic nenapadá, jestli chceš ještě něco vědět, klidně se ptej :).

    • Anonymní

      Tak u nás to probíhalo následovn: v 8mi měsících jsem neuposlechla moudré rady mojí tchýně, že na nočník hned jak si sedne. Koupili jsme ho v 15ti měsících. Zkusmo jsme Lucy párkrát posadili a ona se vyčůrala. Byla pochválená, ale žádný velký efekt to nemělo. Když ji novota přestala bavit, tak jsem ji nenutila. V 18ti měsících jsem to začala zkoušet zas, ale jen při každém přebalování. Hezky se vyčůrala a jednu dobu, kdy kakala pravidelně, kakala jen na nočník. Tak jsem si myslela, jak nám to pěkně jde. Haha, omyl. Začala kakat jindy a bylo po úspěchu. Tak máma prý, že jí vyhovují ty suché plíny. Že jí nic nenutí. Tak jsem jí pod plínu dala asi 2x kalhotky, aby byla mokrá. Když je pokakala, tak jsem na to rezignovala. Kdo to má prát.:-) A stejně jí to bylo fuk. Takže jsem ji dál dávala na nočník při přebalování, po probuzení a tak. Asi ve 21 měsících jsem ji párkrát nechala zkusmo bez plíny. To už věděla, že se dělá EE na nočník, ale ještě si sama neřekla a klidně se počůrala. Takže máme pěkně vyčištěný koberec.:-) Tak jsem na to opět rezignovala a ani jsem jí na ten nočník moc nenutila. A pak ve 23 měsících jsem jí zase začala dávat na nočník pravidelněji a během 4 dnů byla doma bez plíny. Sama si řekla a dokonce si sama svlíkla kalhoty a vyčůrala se. Teď chodíme bez plíny až na výjimky i ven, ale nehoda se občas stane. Spousta zajímavostí a hry. Ale spíš se mi pročůrá přes plínu, protože se hodně napije než že by si neřekla. Jen musím hlídat, aby se vyčůrala před vstupem do metra, obchodu, atd, … Na noc počítám s plínou tak do těch tří let a při denním spaní bývá občas i suchá, ale někdy spí přes 2,5 hodiny a to se mi riskovat nechce. Jednou jsem na plínu zapomněla a byla samozřejmě mokrá. Musím říct, že to u nás proběhlo bez nervů a pláče. Naprosto v pohodě se to naučila a myslím, že je to tím, že dospěla do té správné chvíle bez násilí. Akorát moc ráda sedí na záchodě, nočník je nuda, tak občas chodíme na WC děla kapičky po 5ti minutách.:-)
      Myslím, že není kam spěchat. Opravdu to dítě k tomu dospěje samo a ta plína mu začne vadit. Lucy se hned po probuzení dožaduje sundání plíny a bere si kalhotky. Už to umí i sama. Sice bych ušetřila za plíny, kdybych jí začala dávat v těch 8mi měsících, ale těch nervů s tím. Ani náhodou.
      Například v Rakousku si s tímto opravdu hlavu nelámou. Nejen, že tam děti starší dvou let nosí plíny, ale taky dudají a nikdo se nad tím nepozastavuje. Mám pocit, že u nás jaksi na všechno moc spěcháme na úkor dětí.
      A když je dítě od roka přes noc bez plíny? Za jakou cenu? Že ho máma několikrát za noc posadí na nočník? Já jsem ráda, že konečně v 15ti měsících začala spát celou noc. A že bych jí měla ještě v noci posazovat na nočník? Ne ne na to mám spánek příliš ráda a plína mi v noci opravdu nevadí. 🙂
      Ariana

    • Anonymní

      Vandulo,

      já myslím, že ty maminky to měly těžší taky v tom, že neměly automatickou pračku, proto možná začínaly s vysazováním na nočník tak brzo.

      Srovnání praní bavlněných a kupování jednorázovek – asi taky záleží jaké jednorázovky člověk používá.
      Zajímalo by mě, kolik těch látkových plen je potřeba a jak často je pereš – prostě praktický věci. A máš na ně nějaký speciální prášek?

    • Petro, jenom poznámku trochu mimo. Hodně jsem se začala zajímat o bavlněné pleny, to víš, s příchodem internetu do naší domácnosti se mi rozšířily obzory :-)).
      Ony ty výdaje za praní bavlněných plen zřejmě nebudou vyšší, než za jednorázovky. Na několika místech na internetu jsou různé propočty, které vychází jednoznačně pro prací plíny. I když si myslím, že tyto propočty jsou poněkud nadnesené, i tak vychází praní plen daleko levněji než kupování jednorázovek. O vzniklém odpadu z jednorázovek nemluvě.
      Moderní plíny se nežehlí a i ty staré za nás se podle mojí mámy žehlily jen do šestinedělí.
      Výsledek mého získávání informací je ten, že v roce a půl jsme přešly s Alčou na bavlnu. A můžu říct, že práce s praním plen je minimum. Vždycky jsem si myslela, jaká to musela být kdysi dřina a jsem velmi překvapená, že prostě není. S kojencem, který kadí skoro pořád, to asi bude pracnější, ovšem se starším dítětem je to jen pár minut navíc…….
      Takže podle mě tohle nebyly ty pravé důvody, proč se dřív tak brzo vysazovalo. I když je fakt, že já jsem teď nadšená a kdo používá prací plíny od narození, chce se jich už někdy zbavit. Takže čert ví, v čem to bylo….

    • Anonymní

      Klukovi byli pred mesicem 2 roky a s nocnikem se nekamaradi vubec. Nechce si na nej vubec sednout ani na zachod. Kdyz si ma na nocnik sednout tak strasne vyvadi, tak uz to ani nezkousim jenom se ho vzdycky zeptam jestli nechce na nocnicek a on ze nechce. Cekame az bude teplo, ze bude behat bez plinek – snad mu to nejak dojde. Dudlik nechal ze dne na den, tak si myslim ze to bude tak nejak i s tim curanim.

    • Sama jsem proti tvrzení,že pokud má dítko jednorázovky nikdy se prý na nočník nanaučí chodit.Blbost. Syn se na nočník naučil chodit nějak před 2.narozeninami a to jednorázovky měl.Začali jsme s vysazováním v době, kdy už uměl sedět. Zkoušeli jsme to kažodu půlhodinku a když se to povedlo, tak jsme tleskali a juchali roadostí a on s námi.Pak jsem ho zase zkusila dát asi tak po hodině.Zpočátku i sám přišel pročůraný a bylo pak i vidět, že ho to samotnýho mrzí.Kolem 2roku jsme přestali dávat po obědě plínky na spaní a když synovi bylo 26měsíců,tak nám došly prostě plínky a nové jsme už nekupovali.Začali jsme ho v noci budit, občas už bylo pozdě, nebo ho mokro samo vzbudilo. Teď mu budou v červnu 4 a od listopadu,kdy se nám narodila dcerka,ze zase občas počůrává.Ale předtím si ho manžel(když jsem byla 2x v nemocnici během tehotenství) naučil spát celou noc a postel byla suchá.Teď ho v noci, když vstávám k malý, budím asi tak 2x na čůrání a je t ov pohodě. Párkrát se zase sám vzbudil, že chce čůrat,tak to asi už pomalu jde do těch starých dobrých kolejí :o)Jo a co na něj platilo,když nechtěl na nočník?Že může na nočník čůrat jako „chlap“,že mu porstě u pindíska podržíme nočník a on jinak od té doby do něj nechtěl čůrat. jedině jako „chlap“ a to vyžaduje i v noci.Prostě si sedne jedině na záchod,ale do nočníku bude čůrat jen jako chlap

    • Hlidala jsem deti v USA, kde si na nocniky opravdu nepotrpi. Maly Kevin se chystal ve 3.5 letech na par hodin denne do skolky a tak se usoudilo,ze je cas sundat plinky. Vzhledem k jeho veku spocival cely odvykaci proces tak,ze se mu reklo,ze je velky kluk, ktery opravdu plenky nepotrebuje, jedno rano jsem mu je nedala a zacal chodit jako jeho starsi bracha na dospelacky zachod. Zadny nocnik ani redukce na prkynko. Prvni tyden bez plen pres den pak uz i v noci. Asi trikrat v prvnim mesici bez plen nestihl dojit vcas na zachod. Proste pohoda dana vekem ditete a tim,ze se nikdo nepozastavoval nad tim,ze ma dite ve 3 letech pliny. Myslim,ze podobny prubeh to muze mit uz ve 2.5 letech,takze pokud mate dost penez na plenky a nedavate dite do jesli, tak opravdu asi neni duvod dite stresovat nocnikem. Kamaradka byla pysna jak jeji dite od 6 mesicu davane na nocnik bylo brzo bez plen, holce je dneska 7 let a obcas se pocurava, jsou z toho obe nestastne,deti se ji ve skole smejou a odborna pomoc zatim nezafungovala. Duvod muze byt samozrejme jinde nez v brzkem posazovani na nocnik, ale clovek nikdy nevi

    • Náš kluk byl na plenách asi do 2a1/4 roku a vůbec mu to nevadilo,mě už pak ale hodně,takže začátkem léta jsme se pustili do odvykací kůry a šlo to ráz na ráz. Holku seznamuju s nočníkem od té doby co sedí, teď jí bude 16m. a když má co, tak to do nočníku udělá, když nemá, neudělá nic. Chci ji ale zkusit nechat nahatou hned jak bude teplo a uvidíme, kam to bude pouštět.Když to vyjde budu ráda.

    • Sono,neboj se, nic jsi neprosvihla,ta starsi generace si uz nejspis poradne nemuze ani pamatovat kdy oni zacali davat cvrcka na nocnik.Takze zachovej klidecek:-))

    • Mám 10 ti měsíční dcerum, která ještě ani netuší, co je to nočník. A já s tím rozhodně spěchat nebudu, i když od starší generace slýchám, že jsem ten správný čas prošvihla. Já jsem ale v klidu.

    • Mam 16.měsicní Terku a nočnik jsem jí taky nedávno koupila. Zatim žadná sláva,ale než se nervovat,říkám si: Všechno má svuj čas a dám si nožky na stůl.
      A na všetečné otázky tchýně,jestli už čůráme do nočníku,jí pohotově odpovídám,že Terka ještě ne,ale my s manželem už chodíme čůrat na záchod. Já se tomu zasměju(ona asi ne:-))a mám to tzv. na háku. Žádný stres.

    • Máme doma 1,5 ročnú dcérku Terezku, ktorú sa už tiež snažíme učiť čo robiť s nočníkom.Už som tak trochu na pochybách či sa to vôbec naučí. Od 2 rokov ju chceme dať do škôlky, tak uvidíme. Dúfam, že sa to dovtedy naučíme. Budem sa držať Vašich rád a dúfam, že neprepadnem panike.

    • Claire

      Taky se toho trochu obávám, naše princezna má 7 měsíců a babička už měsíc straší s nočníkem, aby prý nebylo pozdě. Jsem ráda, že konečně pár minut sedí a o nočníku jsme zatím ani neuvažovala, spíš jsem si představovala něco, jak popsala Petra, že by nočník dostala k 1. narozeninám, ale asi budeme do června hodně káraní ze strany babičky.Věřím, že příroda si to vyřeší rychle, až příjde ten správný čas. Ostatním maminkám, které se chystají na nočník přeju hodně úspěchů a trpělivosti.ahoj

    • Catharine

      Souhlasim s Talkou, nech to přírodě, pak to přijde tak rychle až budeš překvapená.

    • Anonymní

      Ajko, buď v klidu, na rande s plínou chodit nebude :-))) Dcerka od známých se plínek zbavila až ve 2,5 letech. Pořád to nějak nešlo a pak najednou byla během 1 týdne (!!!) bez plínek i v noci. Jak píšeš, každé dítě je jiné, nemá smysl srovnávat.

    • Mikeš 22 měs. má pořád plínky. Když ho na nočník dám někdy se to povede někdy ne. Ale volat si sám nechce. A teď v zimě je nešikovné, když jsou děti tak navlečené, než je svlečete tak bývá pozdě. Proto jsem se rozhodla netlačit na to a počkat jak se to vyvine. Zatím je malý tvrdohlavý a plínky mu nevadí.Uklidˇuji se tím, že na nočník sice nechodí, ale pěkně mluví a už umí několik říkadel. Každý je dobrý v něčem jiném.

    Co na to říkáte?

    Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

    Sdílet
    Sdílet
    TOPlist