Nebojte se zavinovaček!

Rubrika: Péče o miminko

Čekáte miminko nebo už se vám narodilo a přemýšlíte, jestli jej budete zavinovat? O zavinování se už napsalo i řeklo mnohé. Je to přežitek nebo nutnost? A pomáhá děťátku, nebo mu spíše škodí? Možná to vůbec nejsou tak těžké otázky. Pomůžeme vám rozhodnout se.

Zavinování je staré jako lidstvo samo. Už od starověku lidé ze všech koutů světa chovali své ratolesti v dekách, plátnech, kožešinách nebo jiných materiálech. A miminka byla zdravá a spokojená. Zavinovačky byly nepostradatelnou součástí výbavy novorozence až do nedávné doby, kdy odborníci začali spekulovat nad možnými riziky, které tento způsob zavinování dítěte může mít. Jsou jejich obavy oprávněné? A jaké jsou výhody a nevýhody zavinovaček?

Proč zavinovačku nepoužívat?

 • Jediným důvodem je obava, že při příliš těsném zavinutí dochází k narovnávání přirozeně skrčených nožiček, což může mít negativní vliv na správný vývoj kyčlí. Tomu se ale dá jednoduše předejít tím, že budete své miminko zavinovat volněji.

 

A naopak – proč je zavinovačka dobrým rozhodnutím?

 • Zavinovačka je pro novorozence přirozená a připomíná teplo a bezpečí matčina bříška před narozením. Pomáhá dítěti lépe se vyrovnat s šokem a stresem, který porod doprovází.
 • Miminku se ve vyhřáté zavinovačce lépe spí. Někteří novorozenci mají lehký spánek a může je probudit a rozplakat třeba i nepatrné škubnutí nožičky nebo pohyb rukou. Díky zavinovačce tomu snadno zabráníte.
 • Tělíčko se lépe vyvíjí a zpevňuje.
 • Zavinovačka je nesmírně užitečná u předčasně narozených miminek s nízkou porodní hmotností.
 • S děťátkem se lépe a bezpečněji manipuluje a také se lépe kojí.
 • Když je miminko nespokojené a rozčilené, zavinovačka mu pomůže lépe se uklidnit a nechá se od vás snadněji utišit.

Zavinovačka je tedy neocenitelným pomocníkem všech rodičů. Uklidňuje děťátko, pomáhá mu lépe spát a lépe se s ním manipuluje. A to ani zdaleka nejsou všechny výhody, které tato součást dětské výbavičky skýtá. Zařaďte zavinovačku do výbavičky svého miminka a objevte krásu zavinování.

Jak dlouho je správné zavinovat?

Existuje řada teorií, které se touto otázkou zabývají. Většina odborníků se však shoduje, že nejlepším obdobím je doba, kdy se miminko samo dokáže přetočit ze zad na bříško. To nastává okolo 6. měsíce věku. Někteří zastávají názor, že vhodnější je zavinovat až do 9. měsíce a těsněji zavinovat nožičky, aby se děťátko nemohlo samo překulit na bříško a ručičky nechat volné.

A jakou zavinovačku vybrat?

Když už jste se rozhodli, že pro své miminko vyberete zavinovačku, otázka je: Kterou? Máte na výběr z nekonečného množství materiálů, barev, způsobů zapínání i velikostí. V zásadě máte na výběr dva základní typy: klasickou zavinovačku a zavinovačku na suchý zip.

klasická zavinovačkazavinovačky na suchý zip

Klasická zavinovačka

Ve většině případů se vyrábí ze 100% bavlny, bývá zdobená krajkami a v kočárku vypadá překrásně. Tato zavinovačka je tradičnější, miminka se do ní zavinují při slavnostních příležitostech, jako jsou například křtiny nebo vítání občánků. Zavazuje se tradičně třemi látkovými stužkami.

Rychlozavinovačka

Zavinovačky na suchý zip znamenají moderní způsob zavinování. A tady taky máte opravdu z čeho vybírat! Od rozmanitých materiálů, jako je semiš, bavlna, polyester nebo kombinace obojího, přes různé kombinace barev a zdobení až po překrásné nápady designérů, kteří vám zavinovačku sladí s další výbavičkou. Rychlozavinovačka bývá čtvercová a zapínání na suchý zip je praktické a rychlé.

Ať už si vyberete tradiční nebo moderní zavinovačku, nemůžete udělat chybu a vaše miminko bude spokojené. Vybírat z nepřeberných možností můžete na e-shopech, kde navíc ušetříte nějaké ty koruny.

Napsal/a: Kojenecké-oblečení.eu

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • danasi

  Protože jsem měla první dítě v roce 1992, měla jsem ještě klasiské zavinovačky. Příbuzní se předháněli kdo pořídí lepší, takže jsou doma i takové, které se musí kulmovat a škrobit jejich okraj. Ty byli právě na ty křtiny a slavností příležitosti. Zavinovačky byli jak obdélníkové, tak čtvercové. A byli s výplní na léto, a některé i takové, že se oblékali na klasický polštář, takže teploučko úplné. Dítě bylo v zavinovačce vždy klidné a spokojené a nebylo třeba dítě ještě balit do plenky.

 • Dobrý den, my jsme používali rychlozavinovačku u obou dětí a bylo to perfektni, jeste jsem ji prevazovala stuhou, aby ručičky vydrželi schované. Obě děti byli spokojené a spinkali hezky.

 • HankaManka
  HankaManka

  Dobrý den,
  kamarádka mi ušila krásnou rychlozavinovačku, kde jsou i šňůrky i sucháč a je parádní. Prvnímu kloučkovi se v ní moc líbilo, věřím, že i druhý (druhá) si to bude pochvalovat. Pak jsem dostala i od své sestry a jsou také skvělé :-). Mohou sloužit i jako dečka na hraní apod….

 • My jsme používali rychlozavinovačky a pro úplně maličké dítko ještě balili do plínky aby bylo v klidu a nelekalo se ručiček.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist