PVD: Předškolák u nás poprvé

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Předškolní vzdělávání

Máme doma předškoláka. Vlastně dva. Jednoho živého, človíčka, který v únoru půjde k zápisu, a jednoho papírového – časopis od Fragmentu.

Časopis jsme dostali před Vánocemi, moc času na něj nebylo, to přiznávám. Ale hned po svátcích, kdy se všechno nějak uklidnilo, tak jsme k němu sedli a pracovali.

První dojem byl příjemný. Hezké obrázky, dětské, klasické, žádné moderní kreatury. Časopisem jezecek_predskolak_titulkaprovází děti a pes, kteří rozdávají úkoly a také prožívají komiksový příběh.

Když začnu příběhem, tak ten se dětem líbil. Pro mě to byla premiéra, protože jsem komiksy nikdy nikomu nečetla.

Vzhledem k bublinám, kdo co říká, mi příjde, že lepší, když si to přečte každý sám. Ale byl to úkol, tak jsem se s tím poprala i já 🙂 Jak už to bývá, tak příběh pro děti byl něžný, kdy chlapec dostal čertovský nápad, který se mu podařilo zrealizovat a samozřejmě byl po zásluze osudem potrestán.

Příznačně se příběh jmenuje Kdo jinému jámu kopá. Jak jsem psala, tak dětem se to moc líbilo, smáli se obrázkům i komentářům.

Pak přišly úkoly

Různé spojovačky, co k čemu patří, dokreslování druhé poloviny obrázku, rozhodnout, co se nosí a nenosí do školy. S tím si poradili perfektně. Netušila jsem, že to zvládnou na jedničku s hvězdičkou. Spíše jsem očekávala, že budou do školy chtít vzít i hračku. Další částí byla matematika. Ta nedělá zatím problém. Jarečkovi počítání jde. S Baruškou je to slabší, ale zase je o rok mladší, tak to nehodnotím, jako mínus. Malému jde i sčítání a za použití prstů, či obrázků i odčítání. Vyloženě bych řekla, že ho to baví, líbí se mu to.

jezecek1jezecek3

A přesně naopak to bylo při psaní. Úkolem bylo obtáhnout číslici 5 a pak ji napsat. Což teda malému nešlo vůbec a malá zase naprosto bravurně opisovala. Ne, že by to bylo dokonalé a krásné, ale chtěla, snažila se. Na vybarvování rakety se vyřádili. Nejdříve jsem je musela krotit, protože nějak nechtěli pochopit, proč mají jednotlivé geometrické tvry vybarvit tak, jak jsem četla, když si to chtěli vybarvit po svém, ale nakonec jsem je pod mírným nátlakem a nemalým vyhrožováním, že časopis odnesu, zlomila a poslušně raketu vybarvili dle pokynů 🙂

jezecek5jezecek6

Na konci časopisu je další příběh, kde je ve větách slovo nahrazeno obrázkem. Tento styl naše děti znají a mají moc rádi. Není to jen čtení a poslouchání, jsou víc vtaženy do děje příběhu. Musí sledovat text (prstem ukazuji, co čtu), aby mohli chybějící slovo podle obrázku doplnit.

jezecek2jezecek4

Co jsem nedokázala, bylo vysvětlit jim počítání slabik. V časopise je to popsáno tak, že si děti mají dát hřbet ruky pod bradu, vyslovit dané slovo a kolikrát se brada dotkne ruky, tolik je slabik. Ještě to budeme muset doladit. Je to fajn pomůcka na trénink slabikování. Jen musím na sobě zapracovat a lépe vysvětlit.

Děkuji za Předškoláka! 🙂


Časopis Předškolák je zaměřený na děti v předškolním věku, zejména pak na 5. –7. rok věku. Je to predskolak_zimadvouměsíčník a každé číslo se věnuje určitému tématu, které přispívá k přípravě dětí do školy.

V časopise najdete vždy komiks a zábavné úkoly na procvičování a zdokonalování schopností a dovedností, podle kterých se zjišťují předpoklady úspěšného zvládnutí první třídy. Každé číslo časopisu je zaměřeno na určitou oblast, které se věnuje podrobněji.

Průvodci časopisem jsou předškoláci Kuba s Terkou, pes Kaňka a duch Zmizík.


Článek byl zařazen do projektu Předškolákem s VD, v němž můžete prožívat s dětmi ve věku 2,5 – 6 let jejich radosti a zážitky, sledovat aktivity, které pro ně vymýšlíme a prohlížet si obrázky všeho, co vytvořili ve speciální fotogalerii.

Partneři projektu Předškolákem s VD

FRAGMENT_logo claim1_2barvylogo_nestlingue_AJ_bila_RGB – male

Activacek_logo_text

Napsal/a: Ježeček

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist