Recenze: Pořád jen provokuje

Rubrika: Výchovné tipy

Hledáte ten nejlepší návod jak vyjít se svými dětmi a nezbláznit se? Já taky. Ale nic takového neexistuje. Člověk vždy zareaguje podle momentálního stavu a situace, pak může litovat a říkat si co se mohlo udělat jinak. Jenomže v návalu emocí je úplně jedno, jaké předsevzetí máte. Co se na to zkusit podívat také z jiného pohledu?

V nakladatelství CPress vyšla knížka s názvem Pořád jen provokuje. Což je docela příhodný název a i já sama si docela dost často tuhle větu říkám.

Jenomže, co když to je tak trochu jinak. A jenom nám rodičům připadá, že musí jít o provokaci nebo jak nás dokonale vytočit.

Vždycky jsem si říkala, a mnozí z vás určitě taky, že nikdy nebudu jako moje máma. Jenomže výchovu máme v sobě hluboko zakořeněnou, a tak ať už chceme, nebo ne, naše reakce bývají dost často naprosto stejné. Prostě to z nás vyletí.

Doma mám dceru, která právě prochází pubertou. Bohužel ne moc příjemnou, ale to by byla na dlouhé psaní. Při čtení knížky jsem se nestačila divit, v kolika popsaných situacích jsem se viděla. A i když není příjemné zjistit, že i přestože chci pro své děti jenom to nejlepší a udělám pro ně první poslední, dělám chyby.

Publikace pro mě byla velikým přínosem. Nabízí rady, jak v chování dítěte nehledat špatné chování nebo naschvály. Jde o to najít důvod, proč se tak chová.

Nám dospělým to může připadat směšné, jenomže děti nejsou dospělí. To, co je pro nás hloupost, pro mě může být neuvěřitelný problém. Ano, stejně jako my potřebujeme vědět, že nás má někdo rád, potřebuje nás, tak i děti potřebují vědět, že jsou pro nás důležité.

Autorka Isabelle Filliozat v publikaci krásně popisuje, že v chování dítěte nemáme hledat pouze drzost, neposlušnost nebo provokaci, protože příčina  může být úplně jinde.

Kniha je rozdělena do 8 kapitol. Každá je zase určena pro nějakou věkovou skupinu. Od dobrého semínka, tedy doby, kdy musíme pochopit, že všechno potřebuje svůj čas, pozornost a péči  až po 11 let.

Autorka vás provází knihou velice čtivou formou. Nabízí myšlenkové pochody a reakce dětského mozku. Kde je důležité to, co se děje v hlavách dětí. Díky tomu nám nabízí možnost lepšího pochopení dětského chování.

porad-jen-provokuje-ukazka-2 porad-jen-provokuje-ukazka-1

Publikace je psána formou myšlenkové mapy. Nejprve je popsaná situace, co prožívá dítě. Obrázek kluka/holky nabízí vysvětlení, co si myslí dítě a obrázek led žárovky osvětluje situaci. Veškeré poznatky jsou z neurofyzilogie a experimentální psychologie.

I po přečtení knihy jsem se pořád vracela k některým kapitolám. Stále mi to nejde z hlavy a neustále musím přemýšlet nad tím, co jsem se dozvěděla. I když ne všechno je nové, ale spíše jde o úhel pohledu a poukázání na fakt, že se nemůžeme na všechno dívat z pohledu dospělého.

Musíme se naučit reagovat na dětské chování, na jejich potřeby podle jejich věku. Nastavit ty správné hranice, porozumět dítěti, neustále posilovat důvěru a dávat dětem najevo, že je milujeme. Pak bude výchova naprostá hračka.

porad-jen-provokujePořád jen provokuje

Respektující a klidné výchovné postupy

Napsala Isabelle Filliozat

132 stran, brožovaná

Knihu si můžete objednat na www.albatrosmedia.cz, kde je k dispozici také ukázka ke stažení (pdf, 234 kB).

Isabelle Filliozat je psycholožka, lektorka psychoterapie, ředitelka Školy vztahové a emoční inteligence. Zároveň je autorkou mnoha knih, mezi něž patří knihy Do nitra dětských emocí, Dokonalý rodič neexistuje či Zkoušeli jsme všechno.

Anouk Dubois je ilustrátorka této knihy, ale hlavně je psychomotorická terapeutka, kvalifikovaná instruktorka Vědomého rodičovství, školitelka Efektivní komunikace podle Gordonovy metody.

Napsal/a: Nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist