Přesvědčení o správnosti a jistoty

Rubrika: Výchovné tipy

Výchova vždycky kolísá mezi autoritou a pochopením. Nikoli však autoritou drtící, neomylnou, ale dávající potřebnou jistotu. Nelze však ani souhlasit s rezignací na výchovu pod záminkou, že „svoboda urychluje dospívání“, vytvoří osobnost, vede mladé k odpovědnosti. Děti potřebují cítit pevnou ruku, rozhodnost…

Mladý člověk se potřebuje víc než kdy předtím poměřovat s jistotami dospělého. S jistotami, které nejdřív hledá a ověřuje si je sám na sobě. Nečeká, že budete téhož názoru jako on. Chce znát váš postoj. Pak si sám vybere.

Pokud se stane, že za vámi přijde s tvrzením grandióznějším než egyptské pyramidy, pak je to jen proto, aby vás snadněji vyprovokoval. To on přímo miluje. Jeho mladá zkušenost dospívajícího s proměnlivým smýšlením je zpočátku plodem bezprostředního zážitku, pod jehož dojmem reaguje. Moc dobře si uvědomuje napadnutelnost svých názorů. Zpochybňuje vaši zkušenost, ale paradoxně to dělá jen proto, že ji touží poznat. A třebaže oponuje všemu, co řeknete, přesto nenasytně hltá všechno, co děláte, a hlavně co jste.

Považuji se za svobodného a uvědomuji si svou osobnost. Ovšem kdy by mě vychovali příliš povolní rodiče, nepochybuji o tom, že bych si svou povahou v životě přivodil spoustu nepříjemností a přišel o jistoty.

Tolik mladých dnes zabředne do klamných představ, kam je zatlačí jejich rodiče tím, že jim dávají neomezenou volnost, vyplývající buď z nedostatečné péče, rezignace na výchovu, nebo z pouhé pohodlnosti. „Však uvidíš sám!“

přebal
Rozhodně spíš než abyste pranýřovali jejich hodnoty, které jsou velkolepé a autentické, s nimi raději mluvte o hodnotách tradičních. Ty se neprávem jeví jako jakási součást „retro stylu“, tedy „reakční“, třebaže dál zůstávají pevnými orientačními body. Jsou totiž postaveny na usilovné snaze, úctě, toleranci, čestnosti, upřímnosti a věrnosti.
Proto je nutná pevná ruka a přesvědčení o správnosti, avšak pouze za předpokladu neúnavné ochoty k dialogu.

Vzpomínám na své dětství, kdy každý z nás patnácti špuntů večer pomohl s úklidem, mytím nádobí, než jsme si šli lehnout. Dobrá vůle, smysl pro dobře vykonanou práci, poslušnost v rozhovoru s rodiči, to všechno mi navždycky utkvělo v paměti a stalo se trvalou součástí mého světa.

Jedná se o ukázku z knihy O dětech a výchově.
Vydalo nakladatelství Portál, 2009.

Napsal/a: Guy Gilbert

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist