Přesvědčení o správnosti a jistoty

Rubrika: Výchovné tipy

Výchova vždycky kolísá mezi autoritou a pochopením. Nikoli však autoritou drtící, neomylnou, ale dávající potřebnou jistotu. Nelze však ani souhlasit s rezignací na výchovu pod záminkou, že „svoboda urychluje dospívání“, vytvoří osobnost, vede mladé k odpovědnosti. Děti potřebují cítit pevnou ruku, rozhodnost…

Mladý člověk se potřebuje víc než kdy předtím poměřovat s jistotami dospělého. S jistotami, které nejdřív hledá a ověřuje si je sám na sobě. Nečeká, že budete téhož názoru jako on. Chce znát váš postoj. Pak si sám vybere.

Pokud se stane, že za vámi přijde s tvrzením grandióznějším než egyptské pyramidy, pak je to jen proto, aby vás snadněji vyprovokoval. To on přímo miluje. Jeho mladá zkušenost dospívajícího s proměnlivým smýšlením je zpočátku plodem bezprostředního zážitku, pod jehož dojmem reaguje. Moc dobře si uvědomuje napadnutelnost svých názorů. Zpochybňuje vaši zkušenost, ale paradoxně to dělá jen proto, že ji touží poznat. A třebaže oponuje všemu, co řeknete, přesto nenasytně hltá všechno, co děláte, a hlavně co jste.

Považuji se za svobodného a uvědomuji si svou osobnost. Ovšem kdy by mě vychovali příliš povolní rodiče, nepochybuji o tom, že bych si svou povahou v životě přivodil spoustu nepříjemností a přišel o jistoty.

Tolik mladých dnes zabředne do klamných představ, kam je zatlačí jejich rodiče tím, že jim dávají neomezenou volnost, vyplývající buď z nedostatečné péče, rezignace na výchovu, nebo z pouhé pohodlnosti. „Však uvidíš sám!“

přebal
Rozhodně spíš než abyste pranýřovali jejich hodnoty, které jsou velkolepé a autentické, s nimi raději mluvte o hodnotách tradičních. Ty se neprávem jeví jako jakási součást „retro stylu“, tedy „reakční“, třebaže dál zůstávají pevnými orientačními body. Jsou totiž postaveny na usilovné snaze, úctě, toleranci, čestnosti, upřímnosti a věrnosti.
Proto je nutná pevná ruka a přesvědčení o správnosti, avšak pouze za předpokladu neúnavné ochoty k dialogu.

Vzpomínám na své dětství, kdy každý z nás patnácti špuntů večer pomohl s úklidem, mytím nádobí, než jsme si šli lehnout. Dobrá vůle, smysl pro dobře vykonanou práci, poslušnost v rozhovoru s rodiči, to všechno mi navždycky utkvělo v paměti a stalo se trvalou součástí mého světa.

Jedná se o ukázku z knihy O dětech a výchově.
Vydalo nakladatelství Portál, 2009.

Napsal/a: Guy Gilbert

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist